0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

تاثیر روانی نرخ شمش بر بازار آهن آلات

با زمزمه های شمش با پایه ۴۲۰۰ تومان در بورس کالا طی هفته گذشته نگرانی فعالان بازار از تاثیر این نرخ بر قیمت تیرآهن و سایر مقاطع شدت یافت چراکه این امر می تواند تاثیرات روانی ناشی از کاهش قیمت ها را تشدید کند.

هم چنین در گوشه کنار بازار اخبار زیادی مبنی بر تمایل شدید بازار به کاهش قیمت های پیشنهادی کارخانجات شنیده شد. در این خصوص تخفیفات زیادی نیز از سوی کارخانجات به خریداران ارائه گردید که نشان دهنده رقابت شدید این کارخانجات برای سبقت در بازار و کسب سود می باشد.

در میان کاهش های اخیر محصولات عرضه شده در بورس کالا فولاد کرمان میلگرد تولیدی خود را در هفته گذشته با افزایش قیمت عرضه کرد ولی با این حال نمی توان تنها این یک مورد را ملاک روند کلی بازار بدانیم. آن چه مشهود است تمایل شدید بازار به روند نزولی قیمت محصولات فولادی می باشد.

این در حالی است که در هفته گذشته تلاش فعالان این حوزه در جهت ثبات نرخ ها بوده است ولی هم چنان با شیب زیادی قیمت ها به سمت روند نزولی پیش رفته است.

به گفته اکثر تحلیل گران در روزهای آتی باید شاهد چهره جدیدی از بازار فولاد باشیم چراکه تبعیت از نرخ جدید دلار در حال فراگیر شدن بوده و اکثر واحدهای تولیدی به زودی ناچار به تسلیم و کاهش قیمت ها می باشند. با این حال پیش بینی بازار در دراز مدت ثبات قیمت مقاطع از جمله قیمت تیرآهن بوده که بهترین زمان برای خرید و معامله می باشد.

تداوم نوسانات قیمت آهن آلات تا شروع ماه رمضان

با این حال نوسانات قیمت آهن آلات در نهایت تا شروع ماه مبارک رمضان ادامه خواهد داشت و این زمان آخرین مهلت برای ثبات قیمت ها می باشد. پس از آن مجددا شاهد روند نزولی قیمت ها خواهیم بود. نکته دیگری نیز که وجود دارد این است که با توجه به کاهش میزان تقاضا در ماه های اخیر ممکن است در ماه رمضان امسال شاهد افزایش بیشتر میزان تقاضا نسبت به سال های گذشته باشیم.

همان طور که در تحلیل های گذشته نیز ذکر شد نرخ جدید ارز برای معاملات سبب افت بازار داخلی و رشد بازار وارداتی خواهد شد که این امر باید توسط دولت رسیدگی گردد. این روند بازار با شعار سال جدید مبنی بر حمایت از کالای ایرانی کاملا مغایرت خواهد داشت.

قیمت تیرآهن اصفهان

هم چنین با توجه به این که در هفته گذشته سه شرکت عمده تولید فولاد قیمت محصولات تولیدی خود در بورس کالا را با توجه به مصوبه جدید بانک مرکزی اعلام کرده و به نظر می رسد در روزهای آتی نیز سایر کارخانجات ناچار به تبعیت از این روند باشند توجه به این نکته در بازار اهمیت بیشتری یافته است.

چنانچه کارخانجات در نهایت ناچار شوند تسلیم نرخ جدید دلار شوند قیمت محصولات فولادی در بازار داخلی نسبت به بازار وارداتی گران تر شده و خریداران ترجیح می دهند به سمت بازارهای وارداتی بروند. این روند در طولانی مدت می تواند سبب افت شدیدی در بازار فولاد ایران گردد به همین دلیل دولت باید هرچه زودتر چاره ای برای روند کنونی بازار بیندیشد. برای مثال به مقایسه قیمت تیرآهن یکی از کارخانجات تولید فولاد داخلی با تیرآهن تولیدی در کارخانجات ترکیه پرداخته شده است.

مقایسه قیمت های ایران و ترکیه در خصوص تیرآهن IPE تولیدی قدیمی ترین تولیدکننده فولاد ایران و شرکت کاردمیر ترکیه

قیمت تیرآهن هفته جاری از خط کارخانه :

قیمت تیر آهن ۲۰ الی ۲۷ حدود کیلویی ۳۱۶۰ تومان و تیرآهن ۱۸ حدود کیلویی ۳۰۳۰ تومان؛ تیرآهن ۳۰ از خط فعلا موجود نیست ولی بر اساس انبار اصفهان و کسر کرایه حدود کیلویی ۳۳۰۰ تومان که البته به دلیل نبود روی خط کاذب به نظر می رسد ولی به هر حال نرخ اکنون این است.

میانگین قیمت روز تیرآهن سایز ۱۸ الی ۳۰  بر اساس واحد وزن حدود ۳۱۶۰ تومان به ازای هر کیلو با احتساب مالیات ارزش افزوده که بدون آن می شود :

۳۱۶۰ – ۹% VAT = 2900 T/Kg

نرخ هر کیلو تیرآهن IPE سایز ۱۸ الی ۳۰ کاردمیر ترکیه بدون مالیات ارزش افزوده بر اساس استعلام به دست آمده امروز حدود ۲۶۰۰ لیر ترکیه است که در تناسب با دلار ۴۲۰۰ تومانی خواهیم داشت :

۱۰۳۲۴ × ۲۶۰۰ ÷ ۱۰۰۰ ~= ۲۶۸۵۰ Rls/Kg

نرخ داخلی ایران حدود کیلویی ۲۱۵+ تومان گرانتر از بازار داخلی ترکیه با دلار ۴۲۰۰ تومانی این امر

۰
۰رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • ۵عالی بود
 • ۳خوب بود
 • ۲معمولی بود
 • ۱بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری