0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

تاثیر روانی نرخ شمش بر بازار آهن آلات

با زمزمه های شمش با پایه 4200 تومان در بورس کالا طی هفته گذشته نگرانی فعالان بازار از تاثیر این نرخ بر قیمت تیرآهن و سایر مقاطع شدت یافت چراکه این امر می تواند تاثیرات روانی ناشی از کاهش قیمت ها را تشدید کند.

هم چنین در گوشه کنار بازار اخبار زیادی مبنی بر تمایل شدید بازار به کاهش قیمت های پیشنهادی کارخانجات شنیده شد. در این خصوص تخفیفات زیادی نیز از سوی کارخانجات به خریداران ارائه گردید که نشان دهنده رقابت شدید این کارخانجات برای سبقت در بازار و کسب سود می باشد.

در میان کاهش های اخیر محصولات عرضه شده در بورس کالا فولاد کرمان میلگرد تولیدی خود را در هفته گذشته با افزایش قیمت عرضه کرد ولی با این حال نمی توان تنها این یک مورد را ملاک روند کلی بازار بدانیم. آن چه مشهود است تمایل شدید بازار به روند نزولی قیمت محصولات فولادی می باشد.

این در حالی است که در هفته گذشته تلاش فعالان این حوزه در جهت ثبات نرخ ها بوده است ولی هم چنان با شیب زیادی قیمت ها به سمت روند نزولی پیش رفته است.

به گفته اکثر تحلیل گران در روزهای آتی باید شاهد چهره جدیدی از بازار فولاد باشیم چراکه تبعیت از نرخ جدید دلار در حال فراگیر شدن بوده و اکثر واحدهای تولیدی به زودی ناچار به تسلیم و کاهش قیمت ها می باشند. با این حال پیش بینی بازار در دراز مدت ثبات قیمت مقاطع از جمله قیمت تیرآهن بوده که بهترین زمان برای خرید و معامله می باشد.

تداوم نوسانات قیمت آهن آلات تا شروع ماه رمضان

با این حال نوسانات قیمت آهن آلات در نهایت تا شروع ماه مبارک رمضان ادامه خواهد داشت و این زمان آخرین مهلت برای ثبات قیمت ها می باشد. پس از آن مجددا شاهد روند نزولی قیمت ها خواهیم بود. نکته دیگری نیز که وجود دارد این است که با توجه به کاهش میزان تقاضا در ماه های اخیر ممکن است در ماه رمضان امسال شاهد افزایش بیشتر میزان تقاضا نسبت به سال های گذشته باشیم.

همان طور که در تحلیل های گذشته نیز ذکر شد نرخ جدید ارز برای معاملات سبب افت بازار داخلی و رشد بازار وارداتی خواهد شد که این امر باید توسط دولت رسیدگی گردد. این روند بازار با شعار سال جدید مبنی بر حمایت از کالای ایرانی کاملا مغایرت خواهد داشت.

قیمت تیرآهن اصفهان

هم چنین با توجه به این که در هفته گذشته سه شرکت عمده تولید فولاد قیمت محصولات تولیدی خود در بورس کالا را با توجه به مصوبه جدید بانک مرکزی اعلام کرده و به نظر می رسد در روزهای آتی نیز سایر کارخانجات ناچار به تبعیت از این روند باشند توجه به این نکته در بازار اهمیت بیشتری یافته است.

چنانچه کارخانجات در نهایت ناچار شوند تسلیم نرخ جدید دلار شوند قیمت محصولات فولادی در بازار داخلی نسبت به بازار وارداتی گران تر شده و خریداران ترجیح می دهند به سمت بازارهای وارداتی بروند. این روند در طولانی مدت می تواند سبب افت شدیدی در بازار فولاد ایران گردد به همین دلیل دولت باید هرچه زودتر چاره ای برای روند کنونی بازار بیندیشد. برای مثال به مقایسه قیمت تیرآهن یکی از کارخانجات تولید فولاد داخلی با تیرآهن تولیدی در کارخانجات ترکیه پرداخته شده است.

مقایسه قیمت های ایران و ترکیه در خصوص تیرآهن IPE تولیدی قدیمی ترین تولیدکننده فولاد ایران و شرکت کاردمیر ترکیه

قیمت تیرآهن هفته جاری از خط کارخانه :

قیمت تیر آهن 20 الی 27 حدود کیلویی 3160 تومان و تیرآهن 18 حدود کیلویی 3030 تومان؛ تیرآهن 30 از خط فعلا موجود نیست ولی بر اساس انبار اصفهان و کسر کرایه حدود کیلویی 3300 تومان که البته به دلیل نبود روی خط کاذب به نظر می رسد ولی به هر حال نرخ اکنون این است.

میانگین قیمت روز تیرآهن سایز 18 الی 30  بر اساس واحد وزن حدود 3160 تومان به ازای هر کیلو با احتساب مالیات ارزش افزوده که بدون آن می شود :

3160 – 9% VAT = 2900 T/Kg

نرخ هر کیلو تیرآهن IPE سایز 18 الی 30 کاردمیر ترکیه بدون مالیات ارزش افزوده بر اساس استعلام به دست آمده امروز حدود 2600 لیر ترکیه است که در تناسب با دلار 4200 تومانی خواهیم داشت :

10324 × 2600 ÷ 1000 ~= 26850 Rls/Kg

نرخ داخلی ایران حدود کیلویی 215+ تومان گرانتر از بازار داخلی ترکیه با دلار 4200 تومانی این امر

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0