0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

نوسانات قیمت تیرآهن در بازار داخلی

عضو کمیسیون صنایع مجلس طی سخنرانی ای گفت: ‏بهبود قیمت تیرآهن در بازار داخلی نیازمند افزایش احداث واحد های مسکونی است. در سال گذشته قیمت تیرآهن در بازار داخلی نتوانست آن طور که باید، از رکود خارج شود و کارشناسان و تحلیل گران بازار معتقدند که دلیل این امر رکود مسکن و وقفه در اجرای طرح‌های عمرانی و همچنین رکود صنعتی بوده است.

علاوه بر این، حمید گرمابی عضو کمیسیون صنایع مجلس در همین رابطه در گفت و گو با یکی از خبرگزاری ها گفت: با توجه به تداوم رکود قیمت تیرآهن در بازار داخلی کشور در سال ٩۶، به دلیل عدم دور اندیشی مسؤلین و عدم اجرای سیاست های مفید برای خروج از رکود در سال جاری همچنان شاهد رکود در بازار تیر آهن کشور هستیم.

البته تغییرات نرخ ارز در تاریخ دوم بهمن ماه امسال موجب افزایش قیمت ناگهانی این محصول شد اما با گذشت یک روز و عدم ادامه این روند، قیمت تیرآهن هم مجددا به همان قیمت ثابت خود بازگشت. کارشناسان معتقدند که نوسانات عوامل تاثیر گذاری مانند نرخ ارز بر قیمت تیر آهن و بازار داخلی موثر اند اما این تاثیر کوتاه مدت است و باید به فکر چاره ای بهتر برای خارج شدن از رکود باشیم.

علاوه بر این، حمید گرمابی، با توجه  به این که در داخل و خارج از کشور بازار رقابتی به وجود آمده است، تصریح کرد: در حال حاضر تولید کنندگان تیر آهن کشور تمایل به صادرات این محصول دارند اما در شرایط فعلی پیش آمده، کارخانه ها تامین نیاز داخل برای خرید تیرآهن مصرفی مشتریان را باید در برنامه های خود در اولویت قرار دهند.

قیمت تیرآهن ذوب آهن اصفهان

رقابت در بازار تیرآهن

عضو کمیسیون صنایع مجلس، همچنین تصریح کرد: با وجود اینکه بازار تیر آهن تولیدی ایران قابلیت رقابت در بازارهای جهانی را دارد اما با توجه به شرایط فعلی و برای جلوگیری از ضرر و زیان تولید کنندگان تیر آهن داخلی باید از صادرات مواد خام و همچنین مواد اولیه ممانعت به عمل آید. عضو کمیسیون صنایع مجلس، در ادامه سخنان خود لزوم اجرای سیاست هایی برای جلوگیری از رکود قیمت تیرآهن را از سوی دولت مورد تاکید قرار داده و پس از آن تصریح کرد: در حال حاضر بر همگان واضح و مبرهن است که صنعت ساختمان سازی جزو صنایع مهمی به شمار می رود که در رونق و یا رکود بازار تیرآهن داخلی تاثیر مستقیمی دارد.

بنابراین به منظور خارج شدن از رکود در بازار تیر آهن دولت می بایست در مرحله اول،, سیاست های ضد رکودی خود را در بخش مسکن اعمال کند تا به تدریج روند بازار تیر آهن بهتر شود. آقای گرمابی، همچنین ادامه داد: با توجه به این که اجرای سیاست های مربوط به عدم رکود در صنعت ساختمان سازی و پیرو آن، قیمت تیرآهن در بازار داخل تاثیرات تورم زایی دارد و ممکن است غول تورم را به وجود آورد.

مشکلات بازار مسکن

از این رو دولت باید تمام تلاش خود را به کار بندد تا علاوه بر رونق بازار های ساخت و ساز و تیرآهن اثرات تورمی حاصل از این رونق قیمت ها را مهار کند.

وی افزود: در حال حاضر با وجود تعداد زیادی از واحد های مسکونی ای که خالی هستند، ساختمان سازی آن نم به طور گسترده، از توان خرید طبقه متوسط و پایین جامعه خارج می باشد و همین باعث ایجاد رکود در صنعت ساختمان سازی و در پی آن، در بازار خرید و فروش تیرآهن، می شود. وی در ادامه، به منظور رونق قیمت تیر آهن طی سخنرانی ای گفت: دولت باید با ساخت دو میلیون واحد مسکونی برای اقشار متوسط جانعه موافقت کند تا ضمن رونق بازار مسکن، پیش زمینه ای برای رونق قیمت تیراهن را نیز در کشورملن فراهم کند.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0