1.5/5
2رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

نوسانات قیمت لوله گالوانیزه طی هفته جاری

قیمت لوله گالوانیزه طی هفته جاری به گزارش مرکز آهن روند آرامی را در پیش گرفته است. در نخستین روزهای هفته جاری قیمت لوله گالوانیزه به ضخامت 2 میلی متر و قطر 2/1 اینچ به میزان 4400 تومان گزارش شده است و این قیمت در روزهای شنبه و یک شنبه هفته جاری بدون تغییر ثابت باقی مانده است.

هم چنین این قیمت برای لوله گالوانیزه به قطر 4/3 میلی متر نیز به همین میزان طی دو روز نخست هفته جاری ثابت بوده است. برای سایر قطرها نیز براساس ارزیابی های انجام شده قیمت لوله گالوانیزه طی دو روز نخست هفته جاری روند ثابتی را در پیش گرفته بوده است.

ارزیابی های صورت گرفته از قیمت این محصول طی هفته گذشته نشان داد که نرخ آن طی هفته گذشته روند صعودی داشته است. به طوری که در آخرین روز هفته گذشته قیمت لوله گالوانیزه به میزان 4500 تومان رصد گردیده بود. با شروع هفته جاری شاهد افت قیمت این محصول نسبت به هفته گذشته بوده ایم.

روند قیمت لوله گالوانیزه طی هفته گذشته

با این حال قیمت لوله گالوانیزه در دو روز نخست هفته جاری ثابت باقی مانده است. پس از آن در روز دوشنبه شاهد افزایش مجدد قیمت لوله گالوانیزه اعلام شده توسط کارخانجات داخلی بوده ایم. هرچند این افزایش قیمت به میزان اندکی بوده است و نسبت به قیمت اعلام شده طی هفته گذشته هم چنان کم تر بوده است.

طبق رصدهای صورت گرفته قیمت لوله گالوانیزه اصفهان در روز دوشنبه هفته جاری افزایش یافته و به میزان 4420 تومان برای قطر 2/1 اینچ بوده است. هم چنین برای سایر قطرها نیز قیمت لوله گالوانیزه در روز دوشنبه به همین میزان گزارش گردیده است.

این در حالی است که این روند تا روز چهارشنبه نیز ادامه داشته و قیمت این محصول تا روز گذشته روند ثابتی داشته و به میزان 4420 تومان گزارش شده است. با این حال پیش بینی می شود که قیمت این محصول در روز پنج شنبه نیز به همین میزان ثابت باقی بماند.

عوامل تاثیرگذار بر رشد قیمت لوله گالوانیزه

از عوامل تاثیرگذار بر قیمت لوله گالوانیزه می توان به قیمت فلز روی و قیمت این محصول در بازار جهانی و به طور کلی قیمت مقاطع در بازار جهانی اشاره کرد. لوله گالوانیزه از پوشش فلز روی بر روی لوله صنعتی تولید شده و به همین دلیل تغییرات قیمت فلز روی بر قیمت لوله گالوانیزه تاثیر بسزایی خواهد داشت.

در سال جاري تمركز بازار روي از اثر كاهش يا توقف توليد در معادن اين فلز پايه به نرخ افزايش مجدد عرضه در بازار تغيير كرد.به طور خاص در بخش معدن بازيابي توليد با سرعت بيش از انتظار صورت گرفت و انرژي بازار رو به رشد را كاهش داد.

به گزارش متال بولتن و بر اساس آمار ILSZE در هفت ماه ابتداي سال جاري توليد روي در دنيا به واسطه رشد توليد در هند و پرو 4.7 درصد يا 337,000 تن نسبت به مدت مشابه سال قبل افزايش يافت. پروژه هاي ديگري در سطح دنيا در حال راه اندازي است و توليد پودر سنگ روي را در سال 2018 افزايش خواهد داد.

با افزایش میزان تولید روی قیمت این محصول نیز تغییر خواهد یافت که مستقیما بر قیمت خرید لوله گالوانیزه تاثیرگذار خواهد بود. در شركت  Glencore حدود 500,000 تن ظرفيت توليد روي متوقف است و منتظر اعلام رسمي براي راه اندازي مجدد مي باشد. پس از كاهش بازرسي هاي زيست محيطي چين ظرفيتهاي جديد توليد روي مجددا وارد مدار توليد خواهند شد.

تاثیر قیمت فلز روی بر لوله گالوانیزه

ممكن است اين ظرفيتها در سه ماهه چهارم توليد خود را دوباره آغاز كنند، زماني  كه فولاد سازها مجبور به كاهش توليد هستند و به اين ترتيب بازار روي به تعادل خواهد رسيد. با نزديك شدن به آخر سال و قرار گرفتن بازار در شرايط مناسب تر عرضه روي پيش بيني مي شود قيمت اين فلز پايه در سال 2018 به 3308 دلار در تن برسد.

بنابراین پیش بینی می شود که قیمت لوله گالوانیزه تا پایان سال جاری میلادی در بازار جهانی به میزان زیادی افزایش یابد و قیمت لوله گالوانیزه در بازار ایران نیز متاثر از قیمت های جهانی افزایش یابد. می توان گفت عواملی که طی هفته گذشته بر قیمت روی تاثیرگذار بوده است قیمت نفت، ارزش دلار و کاهش میزان موجودی انبارهای این فلز بوده است.

به گزارش منابع خبری میزان موجودی روی در انبارها در تاریخ 20 ماه اکتبر به میزان 268950 تن بوده است در حالی که قیمت فلز روی در تاریخ 23 ماه اکتبر به میزان 68/0 درصد کاهش یافته است و به میزان 267625 تن رسیده است. این موضوع سبب افزایش قیمت روی گشته است.

تاثیر افزایش قیمت مقاطع بازار جهانی بر بازار لوله گالوانیزه

هم چنین از دیگر عوامل تاثیرگذار بر قیمت لوله گالوانیزه می توان به افزایش قیمت مقاطع در بازار جهانی اشاره کرد. توليد كنندگان اصلي شرق چين قيمت هاي محصولات طويل ماه نوامبر خود را بدون تغيير نسبت به ماه سپتامبر اعلام كردند.

ميلگرد HRB400 قطر 16 تا 25 ميليمتر 4100 يوان تعيين شد. افزايش توليد در كنار افزايش تمايل به فروش مقاطع در چين باعث شد قيمت صادراتي اين محصول در چين طی هفته گذشته با كاهش همراه شود.

طبق ارزيابي ها قیمت مقاطع صادراتي چين در محدوده 550 تا 560 دلار FOB با 5 تا 10 دلار كاهش نسبت به يك هفته قبل قرار گرفت. بازار صادراتي چين براي محصولات اصلي ديگر فولادي نيز به همين دليل تضعيف شده و شاخصهاي پليت، كلاف سرد و گالوانيزه با كاهش قيمت مواجه شدند.

بنابراین مابین افزایش قیمت روی در بازار جهانی و نیز کاهش قیمت مقاطع در بازار چین بایستی تعادلی در قیمت لوله گالوانیزه در بازار جهانی و به نسبت آن قیمت لوله گالوانیزه در بازار ایران ایجاد گردد.

 

1.5/5
2رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0