0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

فرش قرمز خوزستان براي توليدكننده خاص

در چند روز اخیر به کرات شاهد عرضه های عجیب تولیدکنندگان عمده در بورس کالا بوده ایم که این امر سبب افزایش شیب کاهشی قیمت میلگرد و سایر محصولات در بازار داخلی شده است. همان طور كه پس از عرضه و معامله شمش فولاد كاوه  قابل حدس بود اتفاقاتي غير قابل باور و بر خلاف منطق بازار در حال وقوع است!

به گفته شهر فولاد هر چند در همان زمان كارشناسان نسبت به غير واقعي بودن نرخ اعلامي و عدم تناسب آن با شرايط بازار داخلي هشدار دادند اما معامله 2000 تني با قيمت پايه انجام شد تا هم فولاد كاوه كه معمولا در بازار داخلي حضور جدي ندارد و در بازار صادراتي فعال است خيلي هم متضرر نگردد (  كل عرضه هاي داخلي فولاد كاوه جنوب در سال گذشته حدود 37 هزار تن بوده!) و هم  زمينه لازم براي عرضه اصلي كه ظاهرا كاملا هدف مند برنامه ريزي شده آماده گردد.

اين كه در عرضه فولاد كاوه علي رغم قیمت جذاب ، تقاضاي زيادي وارد نمي شود و بخشي از همان تقاضاي نه چندان زياد به رينگ رقابت وارد نمي شود تا رقابتي شكل نگيرد به اندازه كافي هنوز جاي سوال است اما عرضه روز گذشته!

از هر منظر كه به عرضه دیروز نگاه شود سوالات فراواني شكل مي گيرد:

 1. چرا قيمت پايه اين عرضه نسبت به عرضه قبلي همين شركت كه حدود دو هفته پيش بود بيش از 100 تومان پايين تر است؟ مگر چقدر افت قیمت میلگرد و سایر مقاطع طي اين مدت در بازار داخلي رخ داده؟
 2. چرا تناژ عرضه نسبت به عرضه هاي قبل كه معمولا 10 تا 20 هزار تن بود اين قدر افزايش يافته؟ آيا هدفي غير از جلوگيري از رقابت متصور است؟
 3. و اما حداقل خريد : اگر اين عرضه همان طور كه برخي كانال هاي خبري وابسته به توليدكننده خاص مدعي اند صرفا يك عرضه با قيمت منصفانه و براي همه نوردكاران است چرا سبدهاي آن 5000 تني در نظر گرفته شده؟

آيا غير از اين است كه بخش زيادي از نوردكاران كوچك تر كه در اين شرايط اقتصادي با مشكلات متعدد نقدينگي دست و پنجه نرم مي كنند امكان خريد در اين حجم را ندارند. اگر براي همه است چرا سبدها كوچكتر و مثلا 1000 تني اعلام نشده است؟

قیمت میلگرد بناب

همه اين ها شواهدي است كه نشان از يك برنامه ريزي از پيش تعيين شده و به نوعي رانت براي توليدكننده اي خاص و  ويژه است. برنامه هايي كه قبلا در سايه و اكنون آشكارتر از گذشته انجام مي شوند.

وقتي همه چيز درست از آب در مي آيد!

ديروز و امروز در چندين گزارش پرده از سناريوي از پيش طراحي شده براي عرضه شمش كاوه  و در ادامه عرضه روز گذشته شمش خوزستان برداشتيم  و در مورد تاثیر آن بر قیمت میلگرد و سایر محصولات فولادی بحث شد.

 • تناژ بسيار بالا
 • سبدهاي 5 هزار تني
 • شرايط معامله نقدي
 • و قيمت مناسب

 و البته اين عرضه همان طور كه قابل پيش بيني بود بدون هيچ گونه رقابتي در قيمت پايه 2200 توماني انجام شد؛

شنيده نيز حاكي از اين است كه خريدار 30 هزار تن شمش خوزستان همان شركت معروف و خاص بوده است؛ معامله اي شيرين، انحصاري، بدون هيچ مزاحم و رقيب!  و البته كانال هاي خبري وابسته شان هم در اين رابطه سياست سكوت در پيش گرفته اند كه تعجبي هم ندارد!

هرچند قيمت تعيين شده براي نوردكاران بسيار مناسب بود و بر روی قیمت میلگرد تاثیرگذار خواهد بود اما حجم سبدها عملا  امكان حضور در رينگ خريد را  براي بيشتر نوردكاران غير ممكن ساخته بود

بحران مالي، كاهش توليد و كمبود نقدينگي باعث خالي شدن ميدان براي تنها خريدار شد تا سناريو به بهترين نحو ممكن اجرايي شود!

اما سوال اينجاست:

چرا منافع يك شركت بزرگ و سهام داران آن در راستاي منافع يك  شركت خصوصي به حراج گذارده مي شود؟

چرا تالار بورس كه بايد نماد شفافيت و سلامت معاملات باشد بدين گونه بازيچه دست بازي هاي از پيش طراحي شده مي شود؟

آيا علي رغم هشدارهاي مكرر كارشناسان اين امكان فراهم نبود كه شرايط عرضه و به ويژه حداقل خريد به گونه اي تعيين شود كه ساير توليدكنندگان هم امكان حضور و خريد بيابند؟

تا كجا بايد اين گونه بازي ها ادامه يابد؟! يك بار قيمت يك ريالي درج مي شود ! يكبار تقاضاي پايين در مقابل عرضه وارد مي شود و پس از آن چندين هزارتن شمش مچينگ معامله مي شود !! و اين بار هم كه …. باید دید قیمت مقاطع از جمله قیمت میلگرد در هفته آتی چگونه تحت تاثیر این بازی ها قرار خواهد گرفت.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0