3/5
1رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

نوسانات قیمت میلگرد در نیمه اول بهمن ماه

زمستان به نیمه رسید و افزایش قیمت دلار و یورو در روز های گذشته و زمزمه دلار 4800 تومانی اگرچه برخی از سرمایه‌ها را از بازار فولاد به سمت بازار ارز گسیل می‌دارد ولی مهمترین تأثیر آن بر بازار فولاد تغییر فاز روانی این بازار است و این تغییر می تواند قیمت‌ محصولات فولادی از جمله قیمت میلگرد در بازار فولاد را افزایشی و جذاب نشان دهد.

گرچه این تغییرات در کوتاه مدت مفید واقع می شوند ولی در بلند مدت ضربات جبران ناپذیری را به بدنه اقتصاد وارد خواهد کرد. در گذشته هر تغییری در قیمت ارز, بازار محصولات فولادی را تغییر اساسی می داد و باعث تحریک تقاضا در بازار می شد. در روزهای گذشته با افزایش نرخ ارز تغییر آنچنانی در بازار مشاهده نگردید.

به نظر می رسد رکود شدید حاکم بر تولید و مصرف, کاهش ارزش پولی و کاهش قدرت خرید مصرف کنندگان و ریسک بالای تولید باعث تغییر رویکرد تجار و سرمایه گذاران گردیده است. مهم ترین دغدغه های این روزهای تولیدکنندگان و مصرف کنندگان فولادی را می توان به عدم نبود ثبات قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت میلگرد در بازار, وجود سیستم های سخت گیر مالیات بر ارزش افزوده و نبود حمایت مالی شرکتها با تسهیلات بانکی عنوان کرد که همگی از ضرورت های اجرایی می باشد که بایستی توسط دولتمردان و تصمیم گیران امر تمهیداتی صورت گیرد. در نهایت, تاثیر افزایش نرخ ارز در بلند مدت چیزی جز تشدید رکود اثری نخواهد داشت.

رونق بازار محصولات فولادی در هفته گذشته

طی هفته گذشته مشاهده کردیم که بازار محصولات فولادی از جمله قیمت میلگرد رونق یافته و عوامل مثبت زیادی بر این روند تاثیرگذار بوده اند. از جمله این عوامل می توان به قیمت شمش اشاره کرد که در هفته جاری برخلاف هفته گذشته روند صعودی را در پیش گرفته است. هم چنین عوامل دیگری نیز بر افزایش قیمت میلگرد تاثیرگذار بوده است که مهم ترین آن ها روند صعودی قیمت میلگرد در هفته جاری و به خصوص از روز یکشنبه بوده است.

هم چنین روند صعودی قیمت قراضه نیز در هفته جاری سبب تغییر فاز روانی بازار گردیده است. طی هفته گذشته تحلیل گران روند صعودی قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت میلگرد را در هفته جاری پیش بینی نکرده بودند و افزایش شدید و ناگهانی محصولات فولادی در هفته جاری سبب نگرانی فعالان بازار شده است.

میلگرد مرکزآهن

برخی از تولیدکنندگان به افزایش قیمت محصولات فولادی خود پرداختند در حالی که برخی فروش خود را بستند و ترجیح دادند تا تثبیت قیمت ها منتظر بمانند. افزایش نرخ دلار و عبور قیمت آن از کانال 4800 تومان در یک شنبه هفته جاری شوک بزرگی را به فعالان بازار وارد کرد و خریداران نیز میزان تقاضای خود را به شدت کاهش دادند که این امر در نتیجه ی افزایش قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت میلگرد بوده است.

تاثیرات روند صعودی نرخ دلار

به طور کلی می توان گفت که روند صعودی نرخ دلار در هفته جاری سبب تغییر جو روانی بازار فولاد گشته است. در حال حاضر مشاهده شده است که روند صعودی قیمت میلگرد و سایر محصولات فولادی در بازار ادامه یافته است و چنانچه روند صعودی نرخ دلار ادامه داشته باشد می توان به این روند نیز خوش بین بود. در روزهای اخیر مشاهده شده است که این روند افزایشی هم چنان ادامه یافته است و با توجه به روند صعودی قیمت شمش و قیمت قراضه آهنی و هم چنین باز شدن جاده ها و رفع مشکلات حمل و نقل به نظر می رسد که این روند تا روزهای پایانی هفته جاری نیز ادامه یابد.

بنابراین در حال حاضر هیچ گونه سیگنال منفی در بازار آهن آلات وجود ندارد که به سبب آن بتوان افت قیمت را طی روزهای آتی پیش بینی کرد. نکته مهمی که در بازار فولاد وجود دارد در حال حاضر روند صعودی و ناگهانی نرخ دلار می باشد که تاثیر شدیدی بر قیمت محصولات فولادی خصوصا قیمت میلگرد گذاشته است.

بنابراین تا زمانی که نرخ دلار روند صعودی داشته باشد قیمت محصولات فولادی عقبگرد نخواهد داشت. در حال حاضر شواهد ضد و نقیض زیادی در بازار فولاد وجود دارد و تمامی تولیدکنندگان از روند یکسانی پیروی نمی کنند و برخی به افزایش قیمت های خود اقدام کرده و برخی دیگر نیز روند ثابتی را در پیش گرفته اند. بنابراین در حال حاضر تمامی پیش بینی ها براساس تداوم روند افزایشی قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت میلگرد می باشد.

3/5
1رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0