0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

روند ثابت قیمت ورق رول گرم وارداتی ایران با وجود تقاضای ضعیف

قیمت ورق رول گرم وارداتی به ایران هم زمان با روند کاهش قیمت در بازارهای عمده جهانی در روز چهارشنبه مورخ ۱۱ ماه اکتبر تا حدودی به آرامش رسید. ارزیابی متال بولتن از قیمت ورق گرم وارداتی به ایران به ضخامت ۲ میلی متر در روز ۱۱ اکتبر به میزان ۵۸۵-۵۷۵ دلار به ازای هر تن بوده است ( به صورت تحویل در بنادر ایران) که این قیمت نسبت به قیمت ۵۹۵-۵۸۳ دلار به ازای هر تن اعلام شده در روزهای نخستین هفته گذشته کمی کاهش یافته است.این ارزیابی ها براساس پیشنهاد قیمت ورق گرم اخیر کشور روسیه به میزان ۴۷۵-۴۶۵ یورو (۵۶۰-۵۴۸ دلار) به ازای هر تن به صورت فوب آستاراخان بوده است. این قیمت نیز نسبت به قیمت ورق گرم پیشنهادی قبلی این کشور به میزان ۴۸۰ یورو به ازای هر تن اعلام شده طی هفته گذشته کاهش یافته است. این در حالی است که هزینه تخمینی حمل و نقل کالا به بندر شمالی انزلی به میزان ۲۵ دلار به ازای هر تن گزارش شده است.

قیمت ورق گرم وارداتی به ایران، خریداران این محصول در داخل کشور نه تنها تمایل چندانی به خرید ورق فولادی وارداتی نشان نداده اند بلکه علاقه آن ها برای خرید کالای داخلی افزایش یافته است. به خصوص این که ورق رول گرم وارداتی به ضخامت ۲ میلی متر مشمول ۲۰ درصد تعرفه واردات می باشد. هم چنین طی روزهای اخیر قیمت ورق رول گرم ضخامت ۲ میلی متر شرکت فولاد مبارکه به میزان ۲۷۶۰ تومان به ازای هر کیلو (۸۳۲ دلار به ازای هر تن) با احتساب مالیات بر ارزش افزوده اعلام شده است. به گفته یکی از تاجران هیچ یک از مشتریان درخواستی برای قیمت ورق رول گرم پیشنهادی از سوی کارخانه تولید فولاد MMK روسیه و یا ArcelorMittal Temirtau قزاقستان دریافت نکرده اند و اکثر آن ها خریدار محصولات داخلی می باشند.

قیمت ورق سرد از ارزیابی متال بولتن در بخش وارداتی نیز در روز چهارشنبه به ضخامت ۲۵/۱-۵/۰ میلی متر در بنادر ایران به میزان ۶۳۲-۶۲۵ دلار به ازای هر تن به صورت cfr گزارش شده است که نسبت به قیمت اعلام شده قبلی تقریبا ثابت بوده است. کارخانه MMK واقع در کشور روسیه قیمت ورق رول سرد پیشنهادی خود را به میزان ۵۱۵ یورو (۶۰۷ دلار) به ازای هر تن به صورت فوب آستاراخان اعلام کرده است. برخی پیشنهادات غیر رسمی برای قیمت ورق رول سرد به ضخامت ۷/۰ میلی متر از شرکت ArcelorMittal نیز به میزان ۵۸۰ دلار به ازای هر تن به صورت فوب Aktau گزارش شده است که در ارزیابی ها در نظر گرفته نشده است. به گفته برخی منابع خبری هزینه حمل و نقل از کشور قزاقستان به انزلی در حال حاضر به میزان ۱۶ دلار به ازای هر تن می باشد.

ارزیابی ها از قیمت ورق گالوانیزه وارداتی به ضخامت ۲۵/۱-۵/۰ میلی متر نیز حدود ۶۸۰-۶۶۶ دلار به ازای هر تن cfr بوده که نسبت به قیمت ورق گالوانیزه قبلی به میزان ۷۱۳-۷۰۵ دلار به ازای هر تن cfr کاهش یافته است. هم چنین اخبار رسیده حاکی از آن است که قیمت ورق گالوانیزه به ضخامت ۵/۰ میلی متر پیشنهادی قزاقستان به میزان ۶۵۰ دلار به ازای هر تن فوب Aktau یا ۶۶۶ دلار به ازای هر تن cfr انزلی گزارش شده است. قیمت ورق گالوانیزه پیشنهادی کشور چین نیز به ضخامت ۱ میلی متر به میزان ۶۸۰ دلار به ازای هر تن cfr در بنادر جنوبی ایران اعلام گردیده است.

قیمت ورق سیاه

تحلیل بازار ورق فولادی آمریکا طی روزهای اخیر

قیمت ورق فولادی کشور آمریکا طی نه ماه گذشته به پایین ترین حد خود رسیده است. به گفته منابع خبری علت کاهش قیمت ورق فولادی این کشور کاهش قیمت قراضه آهنی و کاهش میزان تقاضا بوده است. ارزیابی متال بولتن از قیمت ورق فولادی به میزان ۶۶۰ دلار به ازای هر تن بوده است در حالی که قیمت این محصول قبل از آن به میزان ۶۷۵ دلار به ازای هر تن گزارش شده است. هم چنین به گفته منابع خبری میانگین قیمت ورق فولادی در ماه گذشته به میزان ۶۹۰ دلار به ازای هر تن بوده است. بنابراین در حال حاضر شاهد افت شدید قیمت ورق فولادی در این کشور می باشیم. تا اواخر ماه ژانویه قیمت ورق فولادی در این کشور به کم تر از ۶۵۰ دلار به ازای هر تن نرسیده است.

علت کاهش قیمت ورق فولادی این منطقه کاهش زمان فرآوری این محصول به حدود ۳ تا ۵ هفته بوده است و این زمان آن قدر طولانی نمی باشد که به تولیدکنندگان ورق فولادی در کارخانجات قدرت لازم برای افزایش قیمت ورق فولادی را بدهد. علت دیگر افزایش قیمت ورق فولادی کاهش قیمت قراضه آهنی (که یکی از عناصر کلیدی در تولید محصولات فولادی بوده و تاثیرات زیادی را بر روند بازار داخلی می گذارد) عنوان شده است. در حال حاضر به علت نوسانات قیمت ورق فولادی خریداران با احتیاط بیشتری در بازار داخلی این کشور عمل می کنند و احساس رضایت مندی که سال گذشته در بازار ورق فولادی این کشور وجود داشته است به طور کامل از بین رفته است. با این حال در حال حاضر قیمت ورق فولادی در بازار داخلی کشور آمریکا توسط کاهش میزان واردات ورق فولادی به این کشور حمایت می شود. هم چنین ممکن است این روند با کاهش نرخ دلار مهم تر نیز گردد.

تاثیر این امر این است که با افزایش قیمت ورق فولادی وارداتی به این کشور میزان تمایل به کالای داخلی افزایش خواهد یافت. براساس آمار منتشر شده در تاریخ ۲۶ ماه سپتامبر، کشور آمریکا به میزان ۳۸۶۰۳ تن ورق فولادی در ماه سپتامبر وارد کرده است. این آمار به معنای آن است که میزان واردات ورق فولادی در این کشور افت شدیدی یافته است چراکه میزان واردات ورق فولادی در ماه اوت سال جاری به میزان ۶۳۸۷۷ تن گزارش شده است. به گفته منابع بازار افزایش قیمت الکترود گرافیتی نیز می تواند به بهبود روند قیمت ورق فولادی کمک کند. در کارخانه های کوچک تولید ورق فولادی که از الکترود گرافیتی در کوره قوس الکتریکی خود استفاده می کنند هزینه تولید ورق فولادی از میزان ۵ دلار به ازای هر تن به میزان ۳۰-۲۵ دلار به ازای هر تن افزایش یافته است. در برخی از کارخانجات نیز افزایش هزینه تولید ورق فولادی به میزان ۷۵ دلار به ازای هر تن رسیده است.

به طور کلی افزایش قیمت الکترودهای گرافیتی بر قیمت تمام محصولات فولادی از جمله ورق فولادی تاثیرگذار بوده است. افزایش قیمت الکترود گرافتیتی بر قیمت ورق فولادی در کارخانه های بزرگ تاثیر کم تری داشته است چراکه این کارخانجات از الکترود گرافیتی تنها در پاتیل استفاده می کنند. بنابراین مشخص نمی باشد که آیا کارخانجات بزرگ از روند افزایش قیمت ورق فولادی کارخانجات کوچک به دنبال افزایش هزینه های تولید تبعیت کنند یا خیر. با این حال کارخانجات کوچک در نظر دارند قیمت ورق فولادی تولیدی خود را به میزان بیشتری افزایش دهند.

۰
۰رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • ۵عالی بود
 • ۳خوب بود
 • ۲معمولی بود
 • ۱بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری