0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

تقاضای شب عید و بازار ورق فولادی

قیمت ورق سیاه انزلی برای ضخامت ۲ میلی متر در نخستین روز هفته گذشته به میزان ۲۸۹۰۰ ریال گزارش شده است. طی هفته های قبل شاهد افزایش قیمت اسلب در عرضه فولاد مبارکه در بورس کالا بودیم و قیمت این محصول به میزان ۲۳۹۴۰ ریال گزارش شد. این در حالی است که واردات این کالا به کشور محدود شده است.

این در حالی است که بسیاری از فروشندگان این محصول امیدوارند که قیمت ارز و میزان تقاضا طی روزهای آتی افزایش یابد. طی هفته گذشته قیمت ورق فولاد مبارکه نوسانات زیادی را تجربه کرد. قیمت ورق فولاد مبارکه در سومین روز هفته گذشته به میزان ۷۴۰ ریال بیشتر از قیمت پایه این محصول که به میزان ۲۶۱۹۰ ریال بوده است ارائه گردید.

این قیمت برای ورق سیاه کلاس B گزارش شده است. این در حالی است که قیمت ورق کلاس C به میزان ۷۹۳ ریال نسبت به قیمت ۲۴۶۰۲ ریال قبلی اعلام گردید. فعالان بازار معتقد بودند که قیمت ورق سیاه طی روزهای آتی افزایش خواهد یافت و این امر در روزهای دوشنبه و سه شنبه هفته گذشته محقق گردید.

قیمت ورق سیاه در روزهای میانی هفته گذشته روند صعودی را در پیش گرفت ولی در روز چهارشنبه مجددا قیمت این محصول افت کرده و به قیمت ابتدای هفته رسید. قیمت این محصول برای اندازه های ۱۵-۵/۲ میلی متر در نخستین روز هفته گذشته به میزان ۲۷۵۰۷ ریال اعلام گردید. این در حالی است که در روزهای میانی هفته گذشته قیمت ورق سیاه برای این سایز مجددا افزایش یافته و به قیمت ۲۸۰۱۴ ریال اعلام گردید.

ارزیابی نوسانات قیمت ورق سیاه در اسفندماه

بنابراین مشاهده می شود که قیمت این محصول در روز دوشنبه نسبت به قیمت اعلام شده در نخستین روز هفته به میزان ۲۰۰ ریال افزایش یافت. هم چنین به گفته منابع خبری میزان تقاضا برای خرید محصولات فولادی از جمله قیمت ورق فولادی طی هفته گذشته بسیار پایین بوده است. پس از آن برخی از تولیدکنندگان قیمت های اعلامی خود را اندکی کاهش داده و برخی دیگر تخفیف هایی را برای محصولات خود ارائه دادند.

قیمت ورق اکسین اهواز نیز طی هفته گذشته به میزان ۲۷۸۸۶ ریال گزارش شد. هم چنین قیمت این محصول طی هفته گذشته به دنبال افزایش قیمت اسلب به میزان ۲۷۹۳۶ ریال رسید. این در حالی است که میزان تقاضا برای خرید این محصول بسیار پایین بوده است. هم چنین میزان عرضه این محصول و موجودی انبارها نیز بسیار کم بوده است.

قیمت ورق سیاه

برای مثال سایز ورق ۴۰ میلی متر در هفته گذشته بسیار موجودی اندکی داشته است و به همین نسبت قیمت آن نیز بالاتر بوده است. با این حال گزارش ها حاکی از آن است که موجودی اسلب کارخانجات بالا بوده و بخش زیادی از آن نیز به کارخانه اکسین منتقل شده است. هم چنین در صورتی که میزان موجودی انبار این کارخانه افزایش یابد قیمت ورق این کارخانه نیز افزایش خواهد یافت.

هم چنین طی هفته گذشته قیمت ورق کاویان ثابت اعلام گردید. قیمت ورق این کارخانه طی هفته گذشته به طور متوسط به میزان ۲۷۱۶۰ ریال بوده است. همان طور که مشاهده می شود کارخانه کاویان تمامی ضخامت های ورق سیاه را دارا می باشد و اصلی ترین منبع تامین ورق سیاه کشور می باشد.

بررسی بازار ورق سرد و ورق گالوانیزه در هفته گذشته

هم چنین در حال حاضر با غیبت کارخانه اکسین از بازار رقابت کارخانه ها بیشتر شده است. قیمت ورق سرد نیز نسبتا با ثبات همراه بوده است. قیمت این محصول به طور متوسط طی هفته گذشته به میزان ۳۳۲۶۰ ریال در نخستین روز هفته گذشته بوده است که در روزهای پایانی هفته قیمت به ۳۳۱۲۰ ریال رسیده است.

بنابراین می توان گفت بازار این محصول با کاهش قیمت روبرو بوده است. علت کاهش نرخ نیز کاهش میزان تقاضا خرید در بازار عنوان شده است. در بازار جهانی نیز نرخ این محصول به میزان ۵۹۰ دلار به ازای هر تن بوده است و بازار وارداتی طی روزهای اخیر در رکود بوده است. تولیدکنندگان محصولات فولادی در خارج از کشور بیان کرده اند که میزان تقاضا برای خرید در ایران طی روزهای اخیر به علت تغییرات نرخ ارز بسیار محدود شده است.

هم چنین میزان تقاضا برای خرید ورق گالوانیزه نیز به شدت طی هفته گذشته کاهش داشته است و قیمت این محصول نیز ثابت اعلام شده است. برای پیگیری روند بازار ورق فولادی طی هفته جاری باید شواهد بیشتری از بازار این محصول در دست داشته باشیم.

۰
۰رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • ۵عالی بود
 • ۳خوب بود
 • ۲معمولی بود
 • ۱بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری