0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

مروری بر نوسانات نرخ ورق فولادی در هفته گذشته

در طی هفته گذشته بازار ورق نیز از نوسانات موجود در بازار فولاد مستثنی نبوده است. قیمت ورق سیاه در نخستین روز هفته گذشته برای ضخامت 2 میلی متر در انزلی به میزان 29800 ریال اعلام شد.

هم چنین قیمت این محصول تا روزهای پایانی هفته گذشته به همین میزان ثابت باقی ماند. بازار وارداتی ورق در هفته گذشته افت کرده چراکه در حال حاضر واردات این محصول به صرفه نمی باشد. بنابراین واردات این کالا به کشور محدود شده است و در روزهای آتی میزان واردات با کاهش بیشتری نیز مواجه خواهد شد.

قیمت ورق سیاه برای ضخامت 5/2 میلی متر طی هفته گذشته نوسانات زیادی را تجربه کرد به طوری که قیمت این محصول در نخستین روز هفته به میزان 28320 ریال گزارش شد. در دومین روز هفته با توجه به کاهش قیمت ورق عرضه شده در بورس کالا توسط فولاد مبارکه قیمت این محصول در بازار بورس نیز با کاهش مواجه گردید و به میزان 26320 ریال رسید.

در روز دوشنبه قیمت این محصول مجددا افزایش یافته و به میزان 28000 ریال رسید. هم چنین تا روزهایی پایانی هفته این قیمت به 28435 ریال رسید.

قیمت ورق گرم B فولاد مبارکه در بهمن ماه سال گذشته به میزان 26054 ریال گزارش شد و قیمت این محصول در اسفندماه افزایش یافته و به میزان 26190 ریال رسید. این در حالی است که قیمت این محصول در فروردین ماه افزایش شدیدی یافته و به یکباره به میزان 29283 ریال رسید و در ماه جاری مجددا کمی کاهش یافته و به میزان 27468 ریال گزارش شد.

نوسانات قیمت ورق سیاه کارخانجات هفته اول اردیبهشت

این در حالی است که قیمت ورق گرم C از بهمن ماه سال گذشته تا ماه جاری شاهد نوسانات اندکی بوده است. هم چنین قیمت ورق اکسین و قیمت ورق کاویان نیز طی هفته گذشته با روند نزولی مواجه شده است. به گفته فعالان بازار عامل اصلی افت قیمت ورق این کارخانجات قیمت پایین پیشنهادی شمش توسط فولاد خوزستان بوده است.

قیمت ورق سیاه اکسین در نخستین روز هفته گذشته برای سایز 40-10 میلی متر حدودا به میزان 28938 ریال بوده و قیمت این محصول در روزهای پایانی هفته کاهش یافته و به میزان 28631 ریال رسید. هم چنین قیمت ورق سیاه کاویان نیز به طور دقیق طی هفته گذشته مشخص نبود که علت این امر عرضه های نامرتب این کارخانه گزارش شد.

قیمت ورق سیاه

این کارخانه ها با محدودیت صادرات مواجه می باشند و به همین دلیل فرصت های مناسب صادرات را از دست داده و اجازه رشد چندانی ندارند. قیمت ورق سرد نیز طی هفته گذشته در بازار فولاد در هاله ای از ابهام به سر برد.

علت این امر نیز عرضه ورق فولاد مبارکه در بورس کالا طی هفته گذشته بیان شده است. قیمت ورق سرد فولاد مبارکه در ماه گذشته به میزان 30774 ریال و در بیشترین قیمت عرضه گردید. با این حال در هفته گذشته قیمت محصول تولیدی خود را پایین آورده و به 29106 ریال رساند در حالی که میزان عرضه این محصول کاهش یافته بود.

مشکلات کاهش عرضه تناژ محصولات در بورس کالا

به علت کاهش ظرفیت عرضه این محصول در بورس کالا قیمت واقعی آن مشخص نمی باشد چراکه بقیه عرضه به صورت های دیگر و با قیمت متفاوتی معامله گردید. هم چنین در حال حاضر قیمت این محصول در بازار جهانی بالا بوده و به همین دلیل واردات ورق فولادی به کشور در شرایط کنونی مقرون به صرفه نمی باشد.

در نخستین روز هفته گذشته قیمت ورق سرد به طور میانگین به میزان 35226 ریال برای سایزهای 2-0/4  میلی متر اعلام گردید و در روزهای پایانی هفته گذشته قیمت این محصول به 33089 ریال کاهش یافت. مشکلی که بازار ورق سرد در حال حاضر با آن دست و پنجه نرم می کند این است که میزان تقاضا برای خرید این محصول به شدت کاهش یافته است.

بنابر اخبار رسیده قیمت ورق گالوانیزه نیز طی هفته گذشته کاهشی بوده است و در نخستین روزهای هفته قیمت این محصول به میزان 41641 ریال بوده در حالی که در روزهای پایانی هفته قیمت این محصول به میزان 41347 ریال رسید. در حال حاضر میزان عرضه و تقاضا برای این محصول تقریبا برابر بوده و نمی توان انتظار داشت که قیمت آن با نوسانات زیادی مواجه گردد.

به طور کلی طی هفته گذشته روند کلی بازار مشخص شد و تنها مساله ای که در حال حاضر باعث نگرانی فعالان بازار شده است تصمیم ترامپ و تاثیر آن بر بازار فولاد می باشد. به هرحال هر تصمیمی اتخاذ گردد صادرات شمش و اسلب به بازارهای جهانی ادامه خواهد داشت. در صورتی که سیاست دفاعی در برابر ترامپ اتخاذ شود ممکن است ارز وارد شده به کشور کاهش یافته و مشکلاتی را برای اقتصاد کشور و بازار فولاد ایجاد کند.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0