تأمین کننده کلیه مقاطع فولادی

خط ویژه 56-03135155

غیاب چین و فرصت رشد صادرات ورق گالوانیزه ایران

قیمت ورق گالوانیزه

فراهم شدن شرایط مناسب در بازار ورق فولادی

در حال حاضر در مورد قیمت ورق گالوانیزه در بازار داخلی باید گفت که بسته به کارخانه مورد نظر افت و خیز هایی مشاهده می  شود. برای مثال قیمت ورق گالوانیزه ٠.٣۵ با ابعاد یک متر در کارخانه کاشان با نوسانات بسیار شدیدی مواجه شده است. این محصول هم اکنون در تاریخ پنج شنبه ١٩ بهمن ماه ٩۶ در حدود ۴٢۵۵ تومان اعلام می شود که نسبت به یک ماه گذشته مدام بین قیمت ۴٠٢٠ و ۴٢۵۵ تومان دچار نوسان بوده است.

اما همین محصول با سایز ٠.۵۵ نیز در حال حاضر معادل ٣٩۶۵ تومان خرید و فروش می شود که نسبت به هفته گذشته ثابت است. اما به عقیده برخی از کارشناسان قیمت ورق گالوانیزه در بازار داخلی امکان رشد هر چند کم را نیز دارد. آنان معتقدند که شرایط مربوط به بازار خارجی بر قیمت های داخلی نیز موثر است و با توجه به این موضوع احتمال می دهند که در هفته پیش رو کمی قیمت ورق گالوانیزه بالا تر رود.

گرچه افزایش اندک این محصول مشکلی را برای تولید کنندگان آن حل نمی کند اما اگر حمایت هایی هم صورت گیرد مطمئنا اوضاع تغییر خواهد کرد.

نوسانات قیمتی در بازار صادراتی ایران

علاوه بر این، کارشناسان و فعالان حوزه ورق فولادی بر این باورند که در حال حاضر بازار و شرایط قیمتی خوبی برای ورق گالوانیزه تولید ایران فراهم شده است و اخیرا بازار، تحلیل این کارشناسان را بابت گمرکی حضور چین در صادرات ورق گالوانیزه تایید می‌کند. اما هنوز هم مشخص نیست که با شرایط ایده آل فعلی باز هم ایران می‌تواند از وضعیت فعلی بازار به نفع خود استفاده کند یا نه.

حتما بخوانید :  افزایشی که طبق انتظار فرونشست

ورق سیاه اصفهان

طبق آخرین گزارشات رسیده از خبرگزاری های خارجی در هفته گذشته، در حال حاضر تولید کنندگان چینی‌ در بازار ورق گالوانیزه صادراتی حضور ندارند و کلرخانجات هندی نیز با تقویت بازار داخلی خود، حضور کم رنگی در بازار ورق گالوانیزه صادراتی دارند که این امر منجر کاهش عرضه این محصول در بازار جنوب شرق آسیا شده است و در حال حاضر راه برای سودآوری ایران در این زمینه باز است.

علاوه بر این، به گزارش یکی از خبرگزاری های داخلی، این اتفاق در حالی رخ داد که قبل از آن کارشناسان پیش بینی های خود در مورد کم رنگ شدن حضور چین در بازار ورق گالوانیزه را ارائه داده بودند.

دلایل افزایش قیمت ورق گالوانیزه در روزهای اخیر

رئیس اتحادیه فروشندگان ورق گالوانیزه حتی یکی از دلایل افزایش اخیر قیمت این محصول در داخل را افزایش قیمت ‌های جهانی در غیاب چین عنوان کرد. وی گفته بود که چین به عنوان بزرگ ترین تعیین‌ کننده قیمت محصولات فولادی در جهان، تصمیم گرفته است که در سال ٢٠١٨ به بازسازی و مدرن ‌سازی شهر های خود بپردازد، به همین است که صادرات ورق گالوانیزه و دیگر محصولات فولادی را در بازار جهانی بسیار محدود کرده است.

به گونه ای که اگر بر فرض مثال در سال قبل بین ۱۱۰ تا ۱۲۰ میلیون تن صادرات فولاد داشته است اکنون این صادرات را به حدود ۱۰ تا ۱۵ میلیون تن ورق فولادی محدود کرده و بخش زیادی از مقاطع آهنی خود را به دلیل فرایند ساخت و ساز عمرانی داخل کشور، به سایر کشور ها صادر نمی‌کند. به گفته وی، همین موضوع باعث می‌شود تا قیمت‌ ورق گالوانیزه در بازار جهانی با افزایش همراه باشد.

حتما بخوانید :  مروری بر نوسانات قیمت تیرآهن بازار جهانی

اما به گفته کارشناسان این احتمال هم بسیار قوی است که به هر دلیلی کشور چین روند ساخت و ساز را در کشورش متوقف کرده و به طور مجدد، ورق های گالوانیزه خود را روانه بازار های جهانی کند که در این صورت باعث کاهش شدید قیمت‌ ورق گالوانیزه خواهد شد. این تحلیل ها در حالی ارائه می‌شود که در بازار های جهانی خاورمیانه، شمال آفریقا، ترکیه، CIS و آمریکای لاتین هم قیمت مواد اولیه برای تولید ورق گالوانیزه افت پیدا کرده است.

این مقاله چقدر برای شما مفید بود ؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا امتیاز دهید!

میانگین ۰ / ۵٫ تعداد رای: ۰

اولین کسی باشید که این مقاله را رتبه بندی می کند

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button