0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

بررسی نوسانات فولاد در اسفند ماه

شايد به جرأت بتوان گفت كه بازار فولاد كشور و قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت پروفیل در اسفندماه امسال طي چندسال گذشته كم نظير و يا حتي بي نظير بوده است؛ اما نه مثبت. اسفندماه امسال با وجود هيجان هاي قيمتی و رشد قيمت آهن آلات از جمله قیمت پروفیل آهن به خصوص طي چند روز ابتداي ماه به دليل ضعف در طرف تقاضا و كمبود تقاضاي مصرفي واقعي بازار به سرعت به سردي گراييد.

در واقع پس از 10 روز نوسان قيمتي از نيمه هفته گذشته آرامش و سردي بازار را فراگرفت؛ لا اقل طي 4 يا 5 سال گذشته چنين وضعيتي كم سابقه بوده؛ معمولا طي اين ماه شاهد افزايش حجم تقاضا و معاملات بوديم؛ بررسي ها حاكي از اين است كه طي سال هاي گذشته بعضي توليدكنندگان حتي 15 تا 20 درصد از كل فروش ساليانه خود  را طي همين ماه انجام داده اند، وضعيتي كه اكنون شاهد آن نيستيم.

دلايل بسياري براي اين امر قابل ذكر است كه از مهم ترين آن ها خروج بخش قابل توجهي از سرمايه در گردش در اين حوزه است كه طي چند مرحله و زنجيروار اتفاق افتاد:

دلایل ارامش بازار فولادی

اول نوسانات شديد ارزي طي يكي  دو ماه گذشته كه منجر به سرازير شدن سرمايه هاي زيادي به بازار ارز گرديد به گونه اي كه طي مدت كوتاهي شاهد رشد افسارگسيخته نرخ ارزبوديم.

با رشد شديد نرخ ارز و به موازات آن افزايش قيمت در بازار طلا و سكه بخشي از نقدينگي هم وارد اين بازار شد كه با افزايش شديد تقاضا، رشدي كه سابقه قيمت محصولات فولادی از جمله قیمت پروفیل در اين بازار را نيز شاهد بوديم.

قیمت پروفیل اصفهان

با ورود بانك مركزي جهت كنترل اين دو بازار كه با روش هايي مثل انتشار اوراق مشاركت و پيش فروش سكه انجام شد، حجم زيادي از نقدينگي سرگردان در بازار ارز ، طلا و كالا(از جمله فولاد) از اين بازارها خارج و راهي مسير سودهاي تضميني و كم ريسك 20درصدي شد.

آمار اعلامي بانك مركزي در خصوص حجم اوراق مشاركت و سكه فروش رفته خود گوياي حجم سرسام آور نقدينگي سرگردان در بازارهاست. پر واضح است با جذب اين حجم از سرمايه توسط بانكها و بازگشت سودهاي 20 درصدي، ساير بازارها از جمله بورس و بازارهاي كالايي وارد سرازيري و خواب شوند.

تاثیر آغاز جنگ تجاری آمریکا

موارد ذكر شده و دلايل بزرگ و كوچك ديگر به همراه نبود چشم اندازي مثبت از اقتصاد به خصوص براي خروج از ركود امسال اسفندماهي آرام و ساكن در بازار فولاد و قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت پروفیل را رقم زد؛ گو اينكه با اتفاقات چند روز اخير و احتمالا آغاز جنگ تعرفه اي – تجاري آمريكا در  بازار فولاد، شايد وضعيت بدتر از اين هم دور از ذهن نباشد.

نرخ شمش حوزه القایی با فاکتور رسمی؛ امروز در محدوده تقریبی 2180 الی 2220 تومان (با احتساب مالیات ارزش افزوده) اعلام شده است که با این حساب کاهش متوسط و حداقل حدود 30- الی 40-  تومانی را می توان برای شاخص امروز این حوزه در نظر گرفت؛

هم چنین بنا بر رصد سامانه سبا و چند سامانه تخصصی دیگر قراضه آهن؛ روند افزایشی این حوزه هر چند به صورت جسته و گریخته همچنان در تعداد انگشت شماری از مبادی این حوزه دیده می شود که حداکثر افزایش متوسط شاخص کل این حوزه متجاوز از 10+ تومان نخواهد شد.

مروری بر نوسانات قیمت پروفیل اسفندماه

در حوزه مقاطع طویل فولادی و قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت پروفیل هم روز گذشته شاهد بازاری ساکت و آرام با حداقل تقاضای ممکن بودیم که با توجه به تعدیل نرخ حوزه شمش القایی و قوس طبیعی به نظر می رسد؛ علی رغم تخفیفات زیرپوستی و پیشنهاد نرخ های جذاب در برخی از این مبادی و به خصوص حواله های خریداری شده در دست برخی از واسطه ها؛ معاملات کم رنگ شنیده شد به طوری که به نظر می رسد تقاضای هرچند ضعیف باقی مانده در بازار داخلی کنونی هم در وضعیت صبر و نظاره قرار گرفته است.

به طور کلی هفته جاری را می توان یک شروع امیدوارکننده برای بازار آهن آلات در نظر گرفت. در هفته های گذشته شاهد آرامش نسبی در بازار فولاد بودیم ولی نشانه هایی از افزایش قیمت نیز مشاهده شد و به طور کلی نوسانات متناقضی در بازار مشاهده گردید. به طور کلی طی هفته گذشته مشاهده شد که میل کلی بازار به سمت کاهش قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت پروفیل آهن بوده است.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0