0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

عرضه قطره چکانی ، آتش به خرمن التهاب بازار

 • با توجه به گزارشات رسیده از وضعیت نرخ ارز و طلا با توجه به اینکه حجم تقاضا برای محصولات فولادی بسیار زیاد است کارخانجات در اقدامی ، فروش محصولات را بستند و منتظر این موضوع هستند تا قیمت محصولات خود افزایش دهند.

دوست دارید این انگشت اتهام افزایش قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت پروفیل و قوطی رسمی به وجود آمده از سوی شما نباشد ؟ می خواهید افزایش قیمت را به گردن متقاضی انداخته بطوریکه طبیعی جلوه نماید ؟ فقط کافی است که در شرایط ملتهب بازار محصول تولیدی خود را بصورت قطره چکانی راهی بورس کالا نمایید ! با ضعف فعلی موجود در قوانین حاکم بر بورس کالا کار تمام است و قطعا” به هدف خود خواهید رسید !.

عرضه ناچیز و قطره چکانی در بورس کالا و در شرایطی که امکان افزایش حجم عرضه هم برای آن تعریف نشده باشد؛ معمولا در شرایطی صورت می گیرد که هدف عرضه کننده افزایش قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت پروفیل و قوطی پایه بوده اما قصد دارد این افزایش قیمت از سوی رقابت خریدار باشد نه عرضه کننده کالا !

در واقع با این ترفند به دلیل ضعف قوانین جاری حاکم بر بورس کالای کشور، عرضه کننده قادر خواهد بود در شرایط ملتهب بازار، تغییر قیمت پایه بورس را به واسطه عرضه قطره چکانی و کمک گرفتن از پروسه رقابت هیجانی متاثر از تلاش برای تصاحب عرضه؛ به گردن خریدار انداخته و این موضوع ره آوردی به جز رقابت و افزایش قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت پروفیل و قوطی پایه را به همراه نخواهد داشت مضاف بر اینکه قیمت کشف شده راه را به طور قانونی برای تعیین نرخ کف عرضه بعدی هموار می نماید؛ بدون آنکه محدودیتی برای عرضه کننده وجود داشته باشد !.

بنا بر گزارش امروز نرخ باکس از حوزه قراضه آهن؛ تغییرات متوسط شاخص کل نرخ این حوزه اندک و حدود 5+ تومان افزایش را نسبت به روز گذشته نشان میدهد.

افزایش حادث شده در خصوص شاخص کل نرخ قراضه آهن از قبل از تعطیلات نوروزی و آخرین روزهای اسفند ماه 96 تا به امروز حدود 20 تومان دیده می شود و این در حالی است که طی همین  بازه زمانی متوسط افزایش قیمت نرخ شمش القایی حدود 175+ تومان دیده میشود که با توجه به محاسبه متوسط مارجین طبیعی این حوزه حداقل 150+ تومان افزایش بالاتر از بیشینه مارجین سال گذشته را نشان می دهد. این روند بر قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت پروفیل آهن و سایر محصولات فولادی تاثیرگذار بوده است.

اخبار بازار ارز و آهن آلات

اقدامات غیر منطقی افزایش نرخ دلار و وابستگی آهن به آن

صرفنظر از برخی اقدامات هیجانی و غیرمنطقی تحت عنوان افزایش نرخ دلار و یا قیمتهای جهانی؛  اگر به فرض مثال 20 درصد از این افزایش مارجین حادث شده به حساب افزایش هزینه ‌های سالیانه در نظر گرفته شود؛ و با توجه به میانگین شاخص کل حوزه قراضه آهن و تغییرات گزارش شده این حوزه طی این مدت؛ بازهم حباب قیمتی در این مارجین به طور مشهود دیده می شود و این موضوع حاصلی به جز بی اعتمادی سرمایه‌گذار به این حوزه را در پی نخواهد داشت؛ مگر همین تقاضاهای مضطرب و ناچار که به بازار تزریق میشود و لاغیر.

عوامل زیادی را می توان بر افزایش قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت پروفیل آهن و قوطی موثر دانست که از جمله آن ها می توان به افزایش قیمت دلار و تاثیر آن بر قیمت های بازار اشاره کرد. هم چنین با توجه به تعطیلات چند روز اخیر بازار با افزایش میزان تقاضا مواجه گردید که کاهش میزان عرضه نیز بر این روند دامن زد.

بنابراین این عوامل را می توان از جمله سیگنال های مثبت تاثیر گذار بر قیمت محصولات فولادی در روزهای اخیر دانست که تاثیر عمده ای بر قیمت قوطی و سایر محصولات داشته است. هم چنین به یاد داریم که در روزهای پایانی سال بحث دستور رئیس جمهور مبنی بر عدم افزایش قیمت محصولات تا خرداد ماه بسیار پررنگ بوده ولی این امر هنوز نتوانسته رشد افسار گسیخته قیمت این محصولات در سال 97 را کنترل کند. هم چنین به تازگی نامه ای از وزارت صنعت، معدن تجارت منتشر گردیده مبنی بر فرمول گذاری قیمت محصولات از جمله شمش فولادی.

بنابراین امید است که در روزهای آتی شاهد کنترل نرخ محصولات فولادی از جمله قیمت قوطی آهن و قیمت پروفیل صنعتی باشیم. هم چنین برخی از تولیدکنندگان آهن آلات برخلاف نارضایتی از عدم افزایش قیمت کالاهای تولیدی در بورس کالا عرضه ای نداشته اند. افزایش قیمت های اخیر مشاهده شده در بازار را تماما می توان تحت تاثیر افزایش نرخ ارز دانست که بر محصولاتی از جمله قیمت پروفیل استیل و قیمت قوطی 14 تاثیر داشته است. باید دید موج ایجاد شده در هفته جاری چه تاثیراتی را بر بازار فولاد خواهد داشت.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0