0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

بازار میلگرد ایران اواخر دی ماه

قیمت میلگرد آجدار ١٢ و ١۴ کارخانه ی ذوب آهن اصفهان در روز چهارشنبه ٢٠ دی ٩۶ معادل 2670 تومان اعلام شد که نسبت به روز های گذشته 10 تا 20 تومان کاهش پیدا کرده است. با بررسی کلی قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان می توان متوجه شد که قیمت این محصول طی روز های هفته ی گذشته ثابت بوده است اما در هفته ی جاری کاهش جزئی قیمت این محصول مشهود است.

علاوه بر این، خبر صادرات میلگرد کارخانه ی ذوب آهن اصفهان به کشور انگلستان بازتاب جهانی پیدا کرد و به دلیل تقاضای قوی در بازار این کشور و دیگر بازار های خارجی، انتظار می رود که قیمت میلگرد صادراتی این کارخانه به زودی روند صعودی پیدا کند. کارشناسان و تحلیل گران بر این باورند که اگر این روند به همین منوال ادامه پیدا کند این کارخانه می تواند زیان های یک ماه اخیر خود به دلیل کاهش قیمت ها طی آن دوره را به خوبی جبران کند.

بازار میلگرد ایران طی یکی دو روز گذشته روند صعودی داشته است. قیمت میلگرد ١٨ تا ٢٨ نیز معادل ٢٣٩٠ تومان ثابت باقی مانده است. قیمت میلگرد آجدار کارخانه فولاد کویر کاشان نیز معادل 2300 تومان شنیده شد. علاوه بر این بسیاری از کارشناسان و تحلیل گران عقیده دارند که قیمت این محصول نسبت به یک هفته ی گذشته افزایش پیدا کرده است. رئیس اتحادیه ی صنف آهن فروشان ایران گفت: این روند صعودی تا حدودی تحت تاثیر بازار جهانی شکل گرفته است.

قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان

تاثیر بازار جهانی بر قیمت میلگرد

اما کارشناسان دلایل دیگری را هم برای این افزایش قیمت ها دخیل می دانند از جمله این که افزایش قیمت ها در خارج از کشور باعث می شود تا تولید کنندگان داخلی محصولات خود را بیش تر صادر کرده و عرضه به بازار داخلی را محدود کنند. علاوه بر این، تحلیل گران معتقدند که روند قیمت میلگرد به هیچ وجه با رکود فعلی بازار داخلی همخوانی ندارد.

طی چهار سال گذشته بازار مسکن دائما در حال رکود بوده است و تولید کنندگان ایرانی با توجه به این موضوع اکثرا دست به صادرات میلگرد تولیدی خود زده اند و همین امر هم باعث افزایش قیمت ها در داخل ایران شده است. رئیس اتحادیه ی صنف آهن فروشان اصفهان همچنین معتقد است که احتمالا قیمت میلگرد داخلی تا آخر زمستان سال جاری روند کاهشی چندانی پیدا نخواهد کرد و اغلب با نوسانات اندکی رو به رو خواهد شد.

با این حال در برخی از کارخانه های داخلی دیگر مانند کارخانه ی فولاد کویر کاشان همچنان قیمت میلگرد ثابت و بدون تغییر باقی مانده است.

قیمت میلگرد ابر کوه یزد

قیمت میلگرد در بازار های ترکیه و چین

قیمت میلگرد در بازار برخی از کشور های خارجی مانند ترکیه به دلیل سرمای هوا نوسانات محسوسی نداشته است. میلگرد تولیدی کارخانه های ترکیه با قیمتی معادل 513 دلار در هر تن معامله می شد که در روز های اخیر به ۴٩٠ تا ۵٠٠ دلار در هر تن رسیده است. علاوه بر این، طی هفته ی گذشته هم قیمت میلگرد در بازار چین با رکود مواجه شد و تولید کنندگان موفق به فروش قابل توجه این محصول در بازار داخلی نشدند.

میلگرد تولیدی کارخانه های مطرح چین تا میزان ٢٠ دلار در هر تن کاهش یافت و به مبلغ 500 تا 520 دلار در هر تن شنیده می شود. اما پیش بینی می شود که در بسیاری از کارخانه های تولیدی ایران  افزایش قیمت میلگرد ادامه یابد و به همین دلیل مردم از این بابت کمی نگران هستند و انتظار دارند که مسئولین برای کنترل قیمت ها وارد عمل شوند.

با این حال تولید کنندگان ایران بر این باورند که میلگرد آنچنان که باید مشتریان داخلی چندانی ندارد و ترجیح می دهند که محصولات خود را به خارج از کشور صادر کنند. اما همین صادرات بی رویه به مرور زمان باعث افزایش قیمت ها حتی در بازار داخلی این کشور شده است.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0