0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

عملکرد فولاد مبارکه در سال جاری

در شرایط فعلی تولید انواع ورق های تولیدی در کارخانه فولاد مبارکه اصفهان به ۵.۴ میلیون تن رسیده است. قیمت ورق رنگی فولاد مبارکه بارگیری از انبار اصفهان، با ضخامت 0.50 میلی متر و عرض 1250 کرم(9001) در حال حاضر معادل️ 4640 تومان می باشد.

طبق گزارشاتی که از عملکرد فولاد مبارکه طی 11 ماه گذشته به عمل آمده است، این شرکت در زمان مذکور انواع ورق تولیدی خود را به حدود 5 میلیون و 363 هزار تن رساند. دسته بندی میزان تولیدات انواع ورق این کارخانه شامل 3 میلیون و 745 هزار تن ورق گرم، یک میلیون و 347 هزار تن ورق سرد و 271 هزار تن ورق پوشش دار می باشد که همان طور که گفته شد طی ١١ تولید شده است.

خبرگزاری های مختلف در مورد حجم فروش فولاد مبارکه طی ۱۱ ماه گذشته نیز این گونه گزارش کرده اند که ارزش کل فروش این مواد به میزان ۱۴ هزار و ۶۸ میلیارد تومان بوده است.

اما این در حالی است که بسیاری از کارشناسان ایراداتی را در خصوص صادرات ورق، به این شرکت وارد کرده اند و می گویند: مثلا چرا قیمت ورق ورق رنگی فولاد مبارکه باید ارزان تر از نرخ معمول به بازار های خارجی عرضه شود. آن در پی پاسخگویی مدیران فولاد مبارکه در خصوص این سوال هستند که، چرا زمانی که برخی از خریداران از این شرکت خواستند که محصولات فولادی خود را با همان قیمت صادراتی و شرایط مشابه به آن ها بفروشد، قبول نکرد؟ یا این که اصلا چرا تولیدات فولاد در بخش صادرات نرخ مشخصی ندارند؟ اما متاسفانه هیچ کس پاسخگوی این سوالات نیست.

مشکلات تورم بر بازار آهن آلات

از طرف دیگر به طور کلی کارخانه های تولید کننده محصولات فولادی و همچنین خریداران، بر این باورند که هیچ کشوری در دنیا نیست که تا کنون به مدت ۴۴ سال تورم دو رقمی را تجربه کرده باشد. تنها ایران بوده که از سال ۱۳۵۰ تا ۱۳۹۴ تورم دو رقمی داشته است. به همین دلیل است که انتظارات مردم برای مثال در خصوص کاهش قیمت ورق روغنی فولاد مبارکه عملی نمی شود و از سوی دیگر، با وجود تورم و گران بودن مواد اولیه، هزینه های مربوط به انرژی، دستمزد کارکنان و…  هم بالا می رود و فولاد و شرکت های دیگر هم نمی توانند محصولات خود را با قیمت های مناسب تر به بازار عرضه کند. به همین دلیل است که گاها ممکن است اتفاق بیفتد که قیمت ورق رنگی چینی از نرخ همین محصول در کارخانه فولاد ارزان تر تمام شود.

خرید ورق رنگی دز اصفهان

البته لازم به ذکر است که نرخ تورم تنها یکی از فاکتور های تاثیر گذار بر قیمت محصولات فولادی است و سایر عوامل مهم مانند قیمت های جهانی هم بر مشخص شدن نرخ محصولات تاثیر گذار است. طبق مصاحبه یکی از وزرا که صدا و سیما آن را پخش کرد، وی صراحتاً مخالف قیمت ‌گذاری است و این عقیده کاملا بر عکس چیزی است که کارخانه های تولیدی و خریداران در پی آن هستند.

مشکلات موجود در زمینه مواد اولیه و تاثیر بر قیمت ورق

علاوه بر این، از جمله عوامل دیگر که بر قیمت ورق و سایر محصولات فولادی تاثیر گذار است، مجموعه ‌ای از عوامل مانند نوسانات نرخ ارز و نرخ سود بانکی وهزینه های مربوط به انرژی است که همه آن ها از سوی دولت تعیین می‌شود و مردم همیشه دلهره این را دارند که از کجا معلوم که ناگهان با افزایش چند برابری مواجه نشود؟ بنابراین نتیجه می گیریم که مخرب ‌ترین عامل تولید و سرمایه‌ گذاری در اقتصاد ما به وسیله بخش خصوصی، تورم است. البته به جز مشکلاتی که خود تورم ایجاد می کند، نحوه برخورد دولت‌ها با تورم هم بسیار مهم است.

امروزه شاهد آن هستیم که هر کالایی که در کشور مهم ‌تر و پرمصرف ‌تر باشد، مانند محصولات تخت و طویل، دولت در قیمت آن بیش تر دخالت می کند. دولت برای مقابله با گرانی، قیمت کالا های مهم را تعیین می‌کند. اما تولید کنندگان این گونه ابراز می‌کنند که با توجه به تورم موجود او به زیان دهی دچار خواهد شد و از این ‌رو با تعیین قیمت مخالفت می‌کند. برای مثال اگر در حوزه ورق، به قیمت ورق رنگی یا فرضا روغنی، در زمان بالا رفتن نرخ ارز و افزایش تورم دقت کنید، متوجه این مطلب خواهید شد.

گران شدن قیمت مواد اولیه بازار جهانی

از طرف دیگر مشکلاتی هم در خصوص مواد اولیه وجود دارد. مواد اولیه داخلی گران تر از قیمت جهانی در اختیار تولید کنندگان محصولات فولادی قرار می گیرد. در حال حاضر ورق های فولادی 26 درصد گران تر از قیمت جهانی به تولید کننده داخلی فروخته می شود. با وجود این مشکلات، کدام تولید کننده در بخش محصولات فولادی می‌تواند محصولات با کیفیت، ارزان و قابل رقابت راهی بازار کند.

از سوی دیگر زمانی هم که تولید کنندگان خواستار افزایش قیمت محصولات تولیدی خود هستند، وزارت صنعت از این امر جلوگیری می کند. سوال دیگر کارشناسان که تا به حال بی جواب مانده است اینست که چرا با صنایع بالادستی در گران فروشی مواد اولیه برخوردی نمی‌شود؟

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0