0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

ارزیابی قیمت ورق کرکره در بازار داخلی

طبق آخرین نرخ های اعلامی در تاریخ پنج شنبه ٢۶ بهمن ٩۶ قیمت ورق کرکره در کارخانه فولاد با ضخامتی بالغ بر ۵٠ میلی متر در حدود ٣٩٨٠ تومان اعلام شد. قیمت روز ورق کرکره ای این کارخانه از تاریخ ٢١ بهمن تا کنون ثابت باقی مانده است. همچنین قیمت روز ورق کرکره ای با ضخامت ۶٠ نیز در حدود ٣٩٧٠ تومان شنیده شد که نسبت به دیروز ثابت گزارش شد.

علاوه بر این، قیمت روز ورق کرکره ای کارخانه شهرکرد با ضخامت ۵٠ در حدود ٣٧۵۵ تومان به بازار عرضه شد که از تاریخ ٣٠ دی تا به حال ثابت باقی مانده است. در همین شرایط، قیمت ورق کرکره رنگی نیز مورد ارزیابی قرار گرفت تا وضعیت آن در بازار داخلی بررسی گردد. در حال حاضر قیمت ورق کرکره رنگی در برخی از مبادی فروش با نرخ ثابت عرضه شد.

قیمت روز ورق کرکره ای چینی با ضخامت 0.47  و عرض  1.25 متر (نارنجی) از چندی پیش تا کنون ثابت مانده است و در حال حاضر با نرخ 4520 تومان به بازار عرضه می شود. قیمت ورق کرکره رنگی سبز نیز با ضخامت  0.47  و عرض 1.25 متر توسط کارخانه فولاد مبارکه در حدود 4520 تومان اعلام شده است. علاوه بر این، قیمت ورق کرکره رنگی همین کارخانه با ضخامت 0.37  و عرض 1.25 متر قهوه ای سوخته نیز معادل 4610 تومان به دست خریداران رسید.

روند افزایشی قیمت ورق طی دو سال اخیر

البته پیرامون بحث کلی قیمت ورق در بازار ایران باید گفت که قیمت ورق طی دو سال گذشته روند افزایشی را دنبال کرده است و طی این مدت زمان، بدون احتساب افزایش 3 برابری در قیمت پریمیوم و کارمزدها، با یک جهش ٧٧ درصدی رو به رو شده است. در همین حال دولت با بررسی این آمار ها دستور داده است تا قیمت ها در جای خود ثابت باقی بمانند و فعلا افزایش قیمت اتفاق نیفتد.

طبق این گفته ها، نرخ انواع ورق مانند ورق سیاه، ورق رنگی و روغنی و همچنین ورق گالوانیزه بدون تغییر اعلام شد. اما قیمت ورق کارخانه اکسین اهواز بر خلاف روند ثابت بازار، در حدود 70 تومان افزایش پیدا کرد. علاوه بر این، طی گزارشاتی که از سوی خبرگزاری های مختلف داخلی منتشر شد متوجه شدیم که قیمت فلزات پایه اخیرا رشد پیدا کرده است.

ورق سیاه اصفهان

طبق این گزارشات در هفته گذشته بسیاری از سرمایه گذاران نگرانی هایی را در مورد روند بازار فلزات پایه از خود نشان دادند. در حقیقت آن ها شاهد کاهش قابل توجه قیمت ها بودند. در همین اوضاع اخبار مثبتی در مورد اقتصاد های بزرگ منتشر شد و این در حالی بود که نگرانی هایی درباره اصلاح شدید قیمت ها وجود داشت. اما در هر حال در این هفته شرایط تغییر کرد و شاهد رشد قیمت ها بودیم.

مشکل محدودیت عرضه در بازار ورق فولادی

محدودیت عرضه، رشد تقاضا در اقتصادهای توسعه یافته و نوظهور، کاهش شاخص دلار و … بخشی از عواملی هستند که از رشد قیمت فلزات پایه و مواد اولیه حمایت می کنند. علاوه بر این، در هفته ای که گذشت و هم اکنون در آخرین روز آن قرار داریم، قیمت نفت رشد کرده و حتی افزایشی شدن روند افزایش قیمت ها هم بعید به نظر نمی رسد.

در همین گیر و دار، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس طی سخنرانی ای گفت: به دلیل وجود بحران ارزی، افزایش قیمت کالا ‌ها نیز نگران کننده است چرا که اگر قیمت کالا ها و محصولات فولادی گران شود، دیگر کنترل آن کار راحتی نخواهند بود. به گفنه وی، وضعیت فعلی به هیچ وجه مطلوب نیست.

محمد رضا پور ابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی به دلیل عدم مهار بازار ارز طی ماه‌ های اخیر توسط دولت و بانک مرکزی و همچنین در پیش گرفتن سیاست های نادرست، انتقاداتی را ابراز داشت و گفت: متأسفانه نوسانات بازار ارز باعث شده تا تولید کنندگان محصولات فولادی خصوصا در حوزه ورق، با مشکلات متعددی رو‌ به‌ رو شوند.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0