0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

تشدید نوسانات در بازار مقاطع فولادی

همان طور که مشاهده گردید در هفته گذشته هنوز برخی از مبادی اقدام به فروش محصولات خود نکرده و قیمت ها اعلام نشده بود. در روز شنبه و همزمان با نخستین روز کاری سال جدید . نخستین شروع جدی پس از هفته گذشته؛ برخی از مبادی فعالیت خود را به صورت جسته گریخته شروع کرده و قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان و سایر کارخانجات اعلام گردید.

نکته قابل توجه این است که رفتارهای متفاوتی در بازار محصولات فولادی در روز گذشته مشاهده گردید. برخی از مبادی همچنان قیمت های افزایشی را اعلام کرده و سعی در ایجاد التهاب در بازار فولاد کشور را داشته اند؛ این در حالی است که کاهش زیر پوستی و گاها غیر رسمی قیمت کارخانجات از جمله قیمت میلگرد روهینا در برخی از مبادی، نشان دهنده کاهش میزان تقاضا در بازار خصوصا از روزهای پایانی هفته گذشته می باشد و به طور کلی نشان از رفتارهای متناقض تولیدکنندگان در بازار داخلی دارد.

از جمله عوامل این روند دوگانه به صورت زیر است:

 1) متوقف شدن حوزه شمش در روز پنج شنبه هفته گذشته

 2) روند صعودی عرضه محصولات فولادی با توجه به اتمام تعطیلات نوروزی

 3) افزایش میزان تقاضا در روزهای تعطیل و کاهش التهاب بازار در روزهای اخیر

 4) غیر طبیعی بودن سطوح فعلی قیمت کارخانجات از جمله قیمت میلگرد تبریز و قیمت میلگرد حسن رود که علت این امر حباب قیمت ها می باشد.

امید به کاهش میزان تقاضا نرخ ارز و کنترل قیمت محصولات فولادی

به گفته منابع خبری امید است در روزهای آتی با توجه به کاهش میزان تقاضا برای خرید ارز و کاهش مسافرت ها کنترل بیشتری روی ارز صورت گرفته؛ هم چنین سیگنال های منفی از جمله کاهش قیمت محصولات فولادی در بازار جهانی نیز از بین رود. با این وجود عوامل زیادی در روزهای جاری برای تعیین سمت و سوی بازار فولاد موثر می باشند ولی بیشتر این عوامل در نتیجه تغییر سال و شرایط ایجاد شده ناشی از تعطیلات می باشند.

به طور کلی در روزهای جاری روند صعودی قیمت محصولات فولادی برای مثال قیمت میلگرد شاهرود ادامه یافته است و به طور کلی حدود 5 درصد افزایش قیمت مشاهده گردیده است. این در حالی است که بنابر دستور رئیس جمهور مبنی بر عدم افزایش قیمت کالا تا خرداد ماه سال جاری افزایش 5 درصدی قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت جدید میلگرد دور از انتظار بوده است.

قیمت میلگرد اصفهان

هم چنین به گفته منابع خبری قیمت محصولات طویل از جمله قیمت میلگرد زاگرس شهرکرد در برابر کاهش قیمت در روزهای پایانی سال 96 مقاومت کرده است در حالی که شاهد افت قیمت شمش بودیم. بنابراین به نظر می رسد که با شروع سال جاری مجددا قیمت این محصولات کاهش یابد ولی این امر محقق نگردید.

هم چنین از دیگ عوامل موثر بر رشد قیمت این محصولات را می توان رشد شدید نرخ دلار در روزهای جاری دانست. هم چنین با توجه به تعطیلی روزهای اخیر و افزایش میزان تقاضا به دلیل تعطیلات امکان افزایش قیمت روز میلگرد در بازار و هم چنین سایر محصولات فولادی پیش بینی می شد.

عدم کاهش قیمت میلگرد و سایر محصولات در بورس کالا

با این حال در روزهای ابتدایی سال مشاهده کردیم که کاهش قیمت محصولات فولادی در بازار بورس رخ نداد و قیمت شمش نیز به طور واضح مشاهده نشد. از جمله مهم ترین عوامل موثر بر قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت خاموت و میلگرد را می توان اوج گرفتن نرخ دلار در روزهای جاری دانست.

هم چنین روند صعودی نرخ محصولات فولادی در بازار جهانی نیز بی تاثیر نبوده است. این روند افزایشی در روزهای جاری و با توجه به بهبود صادرات ایران و افزایش نرخ ارز تاثیراتی را بر بازار آهن آلات داشته است. هم چنین در حال حاضر بازار قراضه آهن نیز در آرامش سپری می کند و پس از ایجاد نوسانات در این بازار شاهد تغییر مجدد قیمت محصولات فولادی نیز خواهیم بود. با توجه به برخی از برنامه های دولت برای نرخ ارز می توان به کنترل افزایش قیمت این محصولات در سال جدید امیدوار بود.

در حال حاضر بازار فولاد بیشتر جو روانی داشته و با توجه به بازگشایی بازار پس از تعطیلات کارخانجات به نوعی در حال رقابت می باشند و باید تا آرام شدن جو بازار منتظر بمانیم. با این حال به نظر می رسد با توجه به نشانه های روزهای جاری قیمت این محصولات در روزهای آتی نیز روند افزایشی را دنبال کند.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0