0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

مشکلات کارخانه فولاد اهواز و تاثیرات بر قیمت تیرآهن اهواز

با توجه به این که بازار برخی از محصولات فولادی با توجه به نزدیک شدن به روز های پایانی سال و همچنین فاکتور های تاثیر گذار دیگر، کم رمق گزارش می شود تصمیم گرفتیم که امروز در تاریخ سه شنبه ٨ اسفند ٩۶ به بررسی نوسانات قیمت تیرآهن در بازار داخلی بپردازیم. طبق اطلاعات مربوط به نمودار های نشان دهنده نرخ ها، قیمت تیرآهن اصفهان در حال حاضر ثابت اعلام می شود.

همچنین طبق تحلیل های ارائه شده، قیمت تیرآهن اصفهان در حوزه تیر سبک در حدود 10 تومان نسبت به آخرین نرخ اعلامی روز گذشته افزایش پیدا کرده است و قیمت تیرآهن اصفهان در حوزه ️تیر سنگین بدون تغییر نسبت به آخرین نرخ اعلامی روز گذشته شنیده شده است. قیمت تیرآهن ١۴ ذوب‌آهن اصفهان نیز در حدود 2980 تومان اعلام شده است.

در مقابل، قیمت تیرآهن 14 کارخانه ذوب آهن در انبار اصفهان معادل ۴۵۵٠٠٠ تومان شنیده شد. قیمت تیرآهن اهواز نیز روند چندان خوبی را به خود اختصاص نداده است. علاوه بر این که طبق شنیده ها، اعتراض کارگران گروه ملی فولاد اهواز نیز همچنان ادامه دارد و این اخبار نشان دهنده نشانه های خوبی نمی باشد. اما به هر حال استاندار خوزستان در وزارت کشور قول هایی در مورد پیگیری مشکلات گروه ملی فولاد اهواز داده است.

وی به ۴ هزار کارگر گروه ملی فولاد اهواز اطمینان خاطر داد گه وضعیتشان در وزارت کشور پیگیری خواهد شد. این کارگران امروز نیز برای پیگیری مطالباتشان برای چندمین بار در مقابل ساختمان استانداری تجمع کرده‌اند. برخی از کارگران گروه ملی فولاد اهواز طی مصاحبه ای گفتند که؛ در ادامه اجتماعات اعتراضی روزهای گذشته باز هم شماری از همکاران آنها مقابل ساختمان استانداری خوزستان تجمع کرده‌اند.

بررسی مشکلات کارمندان

این کارگران حقوق سه ماه گذشته خود و درعین حال حق سنوات و عیدی و پاداش پایان سالشان را در این اعتراضات مطالبه می کنند. بنا به اظهارات کارگران، حدود۵۰۰ کارگر رسمی و روزمزد در این تجمع صنفی حضور دارند. اعتراضات صنفی اخیر آن ها از ابتدای هفته جاری آغاز شده است اما تا این لحظه کار فرمای جدید پاسخ قانع‌ کننده ‌ای برای آن ها نداشته ‌اند.

البته لازم به ذکر است که هنوز دست مشخص نیست که چه عاملی موجب به وجود آمدن این شرایط شده است. آیا قیمت تیرآهن اهواز تاثیر گذار است یا نه؟ اصلا چه عواملی سبب به وجود آمدن این وضعیت شده است؟ اما به هر حال، غلامرضا شریعتی (استاندار استان خوزستان) در خصوص اعتراض کارگران گروه ملی فولاد اهواز به یکی از خبرنگاران گفته است که: درخصوص مشکلات گروه ملی فولاد اهواز و کارگران آن در روز (سه‌شنبه) هشتم اسفند در وزارت کشور جلسه داشته ایم.

قیمت تیرآهن ذوب آهن اصفهان

وی همچنین گفت: استانداری خوزستان به‌صورت جدی پیگیری مطالبات مزدی کارگران این کارخانه است. این کارخانه که اخیرا به بخش خصوصی جدید واگذار شده، چندین سال است دچار مشکلاتی مالی است. به گفته وی، درخصوص پیگیری مشکلات گروه ملی فولاد اهواز، بارها جلساتی با همراهی سایر مسئولان استان و کارفرمای بخش خصوص در ستاد تسهیل و رفع موانع تولید کشور و استان خوزستان تشکیل شده است و در این راستا مصوبات خوبی نیز تصویب شده است اما رفع این مشکلات توسط این راهکار ها زمان بر هستند.

ارائه راه حل برای رفع مشکلات

شریعتی با بیان اینکه گروه ملی فولاد اهواز؛ قبل از واگذاری مشکلات زیادی داشت، افزود: برای رفع مشکلات مالی این کارخانه بعد از واگذاری که بیشتر آن بدهی مالیاتی است، باید تمهیداتی انجام می‌شد چراکه این مشکلات مانع از تولید و فروش محصولات کارخانه شده بود.

به گفته استاندار خوزستان؛ درحال حاضر بخش  زیادی از این مشکلات مرتفع شده و امیدواریم در جلسه‌ای که فردا در وزارت کشور داریم، به نتیجه قابل توجهی برسیم. علاوه بر این، از مشکلات بازار داخلی تیر آهن که بگذریم، کارشناسان بر این باورند که کاهش تعرفه واردات، فولاد را ارزان تر نمی کند.

دبیر انجمن تولید کنندگان فولاد ایران گفت: وقتی قیمت تیرآهن و سایر محصولات فولادی در بازار داخلی از نرخ های جهانی پایین تر است و ظرفیت خالی در کارخانجات هم وجود دارد، کاهش تعرفه اثری بر قیمت فولاد نخواهد داشت و اهداف دولت را برآورده نمی سازد.

به گزارش فولادنیوز، سید رسول خلیفه سلطانی درباره زمزمه های کاهش تعرفه واردات فولاد افزود: تعرفه واردات فولاد ایران پایین ترین سطح در میان کشورهای فولادساز دنیا را دارد که این مسئله یک تهدید جدی برای صنعت فولاد کشور است زیرا اگر تعرفه های اخیر دولت ترامپ برای واردات فولاد به آمریکا تصویب و اجرا شود، شاهد سرازیر شدن صادرات فولاد چین به کشور هایی با تعرفه پایین مثل ایران خواهیم بود از این رو دولت علاوه بر صیانت از تعرفه های فعلی که طی چند سال اخیر نظم خوبی پیدا کرده باید مکانیسم های safe guard و اقدام فوری را نیز تدوین نماید.

کنترل قیمت تیرآهن و محصولات فولادی در بازار

دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در خصوص تمایل دولت برای جوگیری از افزایش قیمت فولاد گفت: دولت به دنبال کنترل قیمت ها در بازار است اما در خصوص فولاد باید توجه داشت که مبنای قیمت در همه کشور ها چه تولیدکننده و صادرکننده و چه وارد کننده، قیمت جهانی است و در حال حاضر قیمت فولاد در ایران پایین تر از نرخ جهانی آن است که این مسئله برای اولین بار است که در کشور اتفاق می افتد.

خلیفه سلطانی ظرفیت فعلی تولید فولاد در کشور را 32 میلیون تن بیان کرد و افزود: تا پایان سال جاری تولید فولاد ایران از مرز 20 میلیون تن عبور می کند و در اکثر محصولات بیشتر از نیاز داخلی تولید داریم که مازاد عرضه فولاد کشور صادر می شود از این رو پیش بینی می شود تا پایان سال به صادرات 8 میلیون تنی در زنجیره فولاد برسیم.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0