0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

ثابت ماندن قیمت ورق رنگی و کمبود مواد اولیه در بازار

روز گذشته مدیر یکی از کارخانه های داخلی طی مصاحبه ای که از وی به عمل آمد اعلام کرد که نیاز کارخانه های تولید کننده محصولات تخت و طویل به طور کامل برطرف نمی شود و باید برای تامین خوراک کارخانه های فولادسازی چاره ای اندیشیده شود. طبق مطالب گفته شده هر کدام از کارشناسان نظریات خاص خود را ارائه کردند و اظهار داشتند که در شرایط کنونی که افزایش نرخ ارز به طور معمول باید بر قیمت انواع محصولات فولادی هم تاثیر گذاشته باشد، شاهد آن هستیم که نرخ برخی از این محصولات، مثلا قیمت ورق رنگی در بازار داخلی هیچ گونه افزایشی را ثبت نکرده است.

شاید با این اوصاف بتوان نتیجه گرفت که دلیل ثابت ماندن قیمت ورق رنگی و برخی دیگر از محصولات فولادی این است که به خاطر برطرف نشدن کامل نیاز کارخانه ها به مواد اولیه نهایتا تولید این کالا ها هم کم تر شده است کما این که نزدیک شدن به پایان سال و عدم جنب و جوش آنچنانی در بازار هم در بروز این شرایط بی تاثیر نیست.

در حال حاضر قیمت ورق رنگی چینی با ضخامت ٠.۴٧ و ابعاد ١.٢۵ در حدود ۴۶۴٠ تومان شنیده شد که نسبت به روز های گذشته ثابت اعلام شده است. قیمت ورق رنگی چینی با ضخامت ٠.١٨ و ابعاد ١ متر نیز به مبلغی معادل ۴٠٣۵ تومان در دسترس خریداران قرار گرفت. علاوه بر این، قیمت ورق رنگی چینی با ضخامت ٠.٢۵ و ابعاد ١ متر معادل ۵٢٨٠ تومان اعلام شد.

بررسی قیمت ورق رنگی کارخانجات مختلف

بررسی قیمت ورق رنگی فولاد مبارکه نیز نشان داد که بازار محصولات این کارخانه هم به همین منوال بوده است. قیمت ورق رنگی فولاد مبارکه با ضخامت ۶٠ و ابعاد ١.٢۵ در حدود ۴۵۵٠ تومان شنیده شد. همچنین قیمت ورق رنگی فولاد مبارکه با ضخامت ۵٠  و ابعاد ١.٢۵ نیز امروز در حدود ۴۴۵٠ تومان بود که نسبت به روز های گذشته ثابت اعلام شد.

خرید ورق رنگی دز اصفهان

برخی معتقدند به هر حال حتی اگر ثابت ماندن قیمت ورق رنگی در شرایط فعلی بازار که نوسانات نرخ ارز محسوس است، ارتباط خاصی با کمبود مواد اولیه هم نداشته باشد، عدم تامین خوراک کارخانه های فولاد سازی به طور کافی، یکی از دغدغه هایی است که روز گذشته رئیس هیئت عامل ایمیدرو طی نشستی که با حضور مدیران عامل شرکت های بزرگ معدنی و فولادی کشور برگزار شد بر آن تاکید کرد.

گفت: تاکید من بر برنامه ریزی برای اکتشاف در برخی از معادن عمیق و زیرزمینی است تا از این طریق بتوانیم سنگ آهن مورد نیاز خود را تامین کنیم. وی همچنین در ادامه گفت: در راستای تحقق این امر مشارکت و سرمایه گذاری مجموعه های فولادی و معدنی ضروری خواهد بود.  دولت هم در این طرح ها حامی سرمایه گذاران در بخش اکتشاف خواهد بود. وی در این باره افزود: دولت در چارچوب قوانین و اختیارات خود حمایت ها و همچنین کمک هایی را به ویژه در بخش ماشین آلات معدنی ارائه خواهد کرد و این حمایت ها هم به صورت ارائه تسهیلات با بازپرداخت معقول و ویژه خواهد بود.

کمبود سنگ آهن و مواد اولیه

وی همچنین در ادامه سخنان خود اعلام کرد که در حال حاضر واحد های فولادی نیاز جدی به سنگ آهن دارند و بحث اکتشاف مواد اولیه باید جدی گرفته شود تا در سال آینده در این زمینه به مشکلی برخورد نکنیم. البته لازم به ذکر است که حوزه اکتشاف با ریسک همراه است. اما پاسخ گویی به نیاز فولاد سازان کشور هم نباید پشت گوش انداخته شود.

علاوه بر این، در راستای اکتشاف در معادن سنگ آهن هم باید توجه اصلی افراد به برطرف کردن نیاز فولاد سازان باشد، و توزیع سنگ آهن بر مبنای سهم نباشد. در تحقق این امر بزرگ همکاری بین شرکت ها باید به نحو خوبی صورت گیرد. همچنین درخصوص تامین ماشین آلات نیز جلساتی با پیمانکاران، مشاوران و علی الخصوص شرکت های معدنی برگزار شد و انتظار می رود که تامین مالی به صورت تسهیلات ویژه برای خرید ماشین آلات در اختیار دست اندرکاران قرار گیرد.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0