0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

مقاومت کارخانجات در مسیر بازگشت ادامه دارد

در روزهای اخیر و خصوصا در یک ماه گذشته بازار آهن آلات و سایر بازارهای کالایی نوسانات زیادی داشته و بسیار پر تنش بوده است. ؛ این در حالی است که حوزه های متفاوت در بازار آهن آلات کشور هر کدام به نوعی در رقابت شدید بوده و سعی در کسب منفعت بیشتر از این میدان را داشته اند؛ و فعالیت آن ها به گونه ای در این حباب سازی ها نقش داشته است. در طول یک ماه گذشته، نتیجه نوسانات موجود در بازار به وجود آوردن حداقل کیلویی 200 تومان افزایش قیمت ناودانی و سایر مقاطع و هم چنین حداقل حدود صد تومان افزایش قیمت در حوزه شمش القایی بوده است.

در راستای افزایش قیمت ناگهانی این محصولات دولت در اقدامی به کنترل نرخ ارز در بازار پرداخت و تلاش کرد تا با کنترل بازار ارز از نوسانات بازار فولاد بکاهد. هم چنین دولت توانست با تک نرخی شدن ارز اندکی از التهابات به وجود آمده در بازار فولاد کاسته و سبب ثبات نسبی بازار گردد.

مشکلی که در این بین وجود دارد این است که بر خلاف تلاش های دولت برای ایجاد آرامش در بازار و برقراری ثبات برخی از واحدهای تولیدی هنوز تسلیم نشده و به این اوضاع روی خوش نشان نداده اند. چنانچه این واحدها نیز راضی به همکاری با دولت شوند می توان به ثبات بیشتر بازار امیدوار بود. زیرا باید بدانیم که هر التهابی که در دولت ایجاد گردد به هر حال راه بازگشتی داشته و برای این امر تمامی واحدها باید تلاش کنند.

روند نزولی نرخ شمش چه بر سر بازار فولاد خواهد آورد

در طی مسیر بازگشت قسمتی از حباب کاذب قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت ناودانی ، نرخ شمش نیز روند نزولی را در پیش گرفت؛ و این امر سبب گردید که برخی از شرکت های دولتی نیز مجبور به تسلیم این خواسته گردیدند. فولاد کاوه جنوب کیش که به تولید شمش قوسی مشغول می باشد، نخستین واحدی بود که محصول تولیدی خود را براساس دلار مصوب 4200 تومانی قیمت گذاری کرد.

حباب نرخ شمش القایی تاکنون با توجه به فعالیت های صورت گرفته در بورس کالا اندکی تخلیه شده است ولی هنوز تا هماهنگ شدن تمامی واحدهای تولیدی زمان لازم است.

به گفته برخی از فعالان بازار در حال حاضر نوبت حوزه نورد بوده تا نرخ محصولات خود را با دلار 4200 تومانی هماهنگ کند. مقاطع فولادی متاسفانه هنوز در خصوص پروسه بازگشت قیمت‌ محصولات از جمله قیمت روز میلگرد و قیمت ناودانی و نبشی آن طور که باید همکاری نکرده است؛

قیمت ناودانی نبشی

برای مثال در حوزه مقاطع فولادی حدودا 150 تومان حباب قیمتی مشاهده ش شده است و در حوزه شمش القایی نیز حدودا 300 تومان حباب قیمت مشاهده می شود. چنانچه بخواهیم نسبت به ایجاد آرامش در بازار و کاهش رکود امیدوار باشیم باید بدانیم تا زمانی که حباب قیمت در حوزه نورد تخلیه نگردد نمی توان به بازگشت روال عادی به بازار خوش بین بود؛

بی توجهی کارخانجات به روند کنونی بازار

این در حالی است که متاسفانه تعدادی از فعالان حوزه مقاطع فولادی نیز برخلاف ورود شمش 4200 تومانی به زنجیره فولاد بدون در نظر گرفتن کاهش میزان تقاضا در بازار فولاد و با بی توجهی به اوضاع کنونی بازار، در نظر دارند برای حفظ این حباب قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت ناودانی و نبشی تلاش بیهوده می نمایند؛

این در حالی است که در نهایت تمامی حوزه های فولاد مجبور خواهند بود تسلیم این موقعیت شده و تداوم مقاومت در این امر تنها سبب قفل بیشتر بازار و دامن زدن به رکود بازار شده و هیچ ثمره دیگری را به دنبال نخواهد داشت.

همان طور که پیش تر نیز بیان شد دو ماه آینده ماه های بسیار سرنوشت سازی برای محصولات فولادی خصوصا مقاطع فولادی خواهد بود. هم چنین با توجه به رویه دولت برای مهار نرخ ارز به نظر می رسد که صادرکنندگان برای تامین ارز با مشکلات زیادی مواجه گشته اند و این امر سبب تمایل بیشتر آن ها به بازارهای داخلی و هجوم به بازار داخلی شده است.

محدودیت صادرات با نرخ جدید ارز

هم چنین اکثر فعالان بازار بر این عقیده اند که نرخ جدید ارز سبب محدودیت صادرات و تشویق واردات خواهد شد و همین امر مشکلات زیادی را برای بازار داخلی به وجود خواهد آورد. هم چنین با اقدام جدید فولاد کاوه و عرضه شمش با قیمت پایین در بورس کالا به نظر می رسد که تولیدکنندگان آهن آلات به تدریج به دلار 4200 تومانی روی خوش نشان خواهند داد و آن طور که از زمزمه های بازار مشخص است فولاد مبارکه نفر بعدی شرکت در این رقابت خواهد بود.

به هر حال باید دید واکنش تولیدکنندگان به مصوبه جدید بانک مرکزی در روزهای آتی چه بوده و این امر چه تاثیری بر قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت ناودانی و نبشی خواهد داشت.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0