0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

نحوه تعیین قیمت در بازار صادراتی آهن آلات ایران

معامله هفته گذشته شمش فولاد خوزستان در بورس کالا و تحولات اخیر بازار ارز تولیدکنندگان آهن آلات کشور را در سردرگمی قرار داده و بازار صادراتی شمش ایران را به سکوت فرو برده است. اکثر صادرکنندگان آهن آلات در حال حاضر از انجام معاملات صادراتی خودداری نموده و چشم به فروش شمش خود در بازار داخلی دارند.برای مشاهده شرایط صادرات میلگرد از ایران کلیک کنید.

شمش خوزستان به قیمت ۲۳۲۵ تومان بدون رقابت به فروش رفت که با توجه به نرخ دلار اعلامی از سوی دولت، قیمت ۵۵۳ دلار به ازای هر تن تحویل درب کارخانه را رقم زده است.

یک بام و دو هوا بودن نرخ برابری ارز در بازار داخلی و ارز حاصل از صادرات چالش جدیدی است که برای صادر کنندگان آهن آلات کشور ایجاد شده است. اما نکته حائز اهمیت در این خصوص این است که با روند نزولی که در قیمت مقاطع طویل و حوزه شمش القایی از هفته گذشته ایجاد شده است، آیا واقعا بازار داخلی توان جذب قیمت فعلی شمش قوسی را دارد؟

از سوی دیگر، بسیاری از صادر کنندگان آهن آلات بر این باورند که دولت قادر خواهد بود که ارز مورد نیاز آنها برای واردات کالاهای اساسی را به قیمت ارز تک نرخی ۴۲۰۰ تومان تامین کند.

مشکل کمبود ارز در بازار

شواهد بازار ارز هفته گذشته حاکی از این بود که ارز کافی در بازار وجود ندارد و در خرید و فروش های غیر رسمی نیز قیمت دلار به مراتب از نرخ مورد نظر دولت بالاتر است. مطمئنا الویت دولت در تامین ارز مورد نیاز کالاها و خدمات اساسی است و صنعت در پله بعدی الویت های دولت قرار دارد.

قیمت آهن آلات
همچنین، در صورتی که صادرکنندگان آهن آلات کشور بخواهند کل تولید خود را در بازار داخلی عرضه کنند، کشور با حجم عظیمی از مازاد عرضه در بازار روبرو شده و از آنجایی که بخش کوچکی از نوردکاران مصرف شمش قوسی دارند، قیمت شمش فولادی در بازار ایران محکوم به افت خواهد بود.

تاثیر مخرب تر عدم صادرات را باید در واگذاری بازارهایی که به سختی تسخیر شده اند به دیگر تامین کنندگان جستجو نمود. این امر باعث خواهد شد تا نام فولاد ایران که این روزها به عنوان برندی معتبر در بازار آهن آلات جهان شناخته شده است اعتبار خود را از دست داده و بازیابی این بازارها کار چندان آسانی نیست.

کما اینکه در دوره های قبل و با ممنوعیت صادرات طی برهه ای، بسیاری از فولادسازان بزرگ سهم خود را در بازارهای معتبر جهان از دست دادند.

با جمیع موارد ذکر شده، منطقی است که تولیدکنندگان آهن آلات کشور با آینده نگری روند فروش خود در بازارهای بین المللی را ادامه داده و مسیر صادرات را ادامه دهند. چرا که با توجه به مازاد نیازی که در کشور وجود دارد، صادرات تنها راه نجات می باشد.

شاخص بهای مصرف کننده امریکا در مارس کاهش یافت، اما تورم زیرساختی همچنان ثابت است

شاخص بهای مصرف کنندگان امریکا در مارس برای اولین بار طی ۱۰ ماه گذشته تحت تاثیر افت بهای سوخت کاهش یافت، با این وجود، تورم زیرساختی به دلیل افزایش اجاره بها و هزینه های درمانی ثابت ماند. این افت در تورم ماهانه با توجه به افزایش شاخص قیمت تولید کننده در مارس به احتمال قوی موقتی خواهد بود.

به علاوه، کاهش نیروی کار ممکن است باعث رشد چشمگیر دستمزدها در نیمه دوم سال شود. به همین دلیل، بسیاری از اقتصاددانان بر این باورند که فدرال رزرو سه بار دیگر افزایش نرخ در ۲۰۱۸ را اعمال خواهد نمود.

در ۱۲ ماهه منتهی به مارس ۲۰۱۸، شاخص CPI نزدیک به ۲/۴ درصد رشد نمود که بیشترین رشد سالانه می باشد. البته فدرال رزرو شاخص دیگری به نام هزینه های مصرفی شخصی به جز غذا و انرژی را مد نظر قرار خواهد داد که از سال ۲۰۱۲ تا کنون کمتر از میزان ۲ درصد مورد انتظار می باشد. اگر این شاخص برای ژوئن به ۲ درصد برسد، آنگاه احتمال ۳ مرتبه رشد دیگر بسیار تقویت خواهد شد.

کاهش شاخص بهای مصرف کننده افت ناچیز ارزش دلار و افزایش بهای اوراق خزانه را دربر داشت. بازار سهام وال استریت نیز در نتیجه افزایش تنش ها بین امریکا و روسیه برای انجام عملیات نظامی در سوریه کاهش یافتند.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0