0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

افق قیمت تیرآهن در هفته های پایانی سال

با توجه به پرش ۵٠ درصدی میلگرد و تیرآهن طی یک سال گذشته، فعالان در بازار به دنبال پاسخی برای این سوال هستند که افق قیمت تیرآهن چگونه خواهد بود؟

در پاسخ به این سوال و در خصوص آخرین تغییرات قیمت روز تیرآهن در بازار، رئیس اتحادیه آهن فروشان در گفت و گو با یکی از خبرگزاری ها گفت: طبق آمار دریافت شده، قیمت آهن آلات تا کنون از رشد نسبی برخوردار بوده است. بررسی نرخ این مواد طی ماه های فروردین و اردیبهشت نشان می دهد که نسبت به سال گذشته، تطبیق هایی وجود داشته است و از ماه خرداد تا کنون به علت رشد قیمت های جهانی، نرخ های داخلی هم به صورت تدریجی رشد پیدا کرد.

به طور مثال در حال حاضر قیمت تیرآهن تبریز با سایز ١۶ و وزن ١٧٠ در حدود ٢۶١٠ تومان اعلام می شود که در مقایسه با اوایل اسفند ماه روند افزایشی داشته است.

همچنین لازم به ذکر است که رشد قیمت این محصول به گونه ای بود که از ابتدای تابستان تا اواخر آن، حدودا ۵٠ تا ٧٠ درصد افزایش پیدا کرد و از اوایل پاییز تا کنون هم نوسانات قیمت عادی و نرمال بوده است. در شرایط فعلی قیمت تیرآهن کرمانشاه با سایز ١۴ و وزن ١٣٠ بارگیری از انبار در حدود ٣۴٨٠٠٠ تومان اعلام می شود که پس از تجربه یک روند صعودی طی پنج روز گذشته، در حال حاضر با قیمت ثابت به فروش می رسد.

بررسی نوسانات بازار جهانی تیرآهن

همچنین بررسی نوسانات قیمت ها در بازار های جهانی نشان دهنده روندی صعودی است و این در حالی است که در بازار داخل هم وضع به همین منوال است و نوسانات چیزی در حدود ۵٠-١٠٠ تومان گزارش می شود. علاوه بر این، قیمت بازار آزاد و بورس هم در مدت مشابه به همین میزان رشد کرده است و تفاوت چندانی با هم ندارند. در حال حاضر قیمت تیرآهن تبریز با سایز ١۶ و وزن ١٧٠ حدودا معادل ۴۵٠٠٠٠ تومان است. در حقیقت این قیمتی است که کارخانه های داخلی ما با آن به فروش تیرآهن اقدام نموده اند.

از سوی دیگر برخی بر این باورند که عقب نشینی کردن و کاهش رقم‌ های فعلی برای صنعت فولاد کشور به صلاح نیست! به گزارش یکی از خبرگزاری ها، محمود اسلامیان طی نشستی گفت: با توجه به این مسئله که در ماه‌ های منتهی به آخر سال، برنامه تعرفه‌ای سال آتی مشخص و معین می‌شود، ما به متولیان این بخش توصیه می کنیم که از رقم‌ های فعلی عقب نشینی نکنند، چرا که این کار به صلاح صنعت کشور نیست!

قیمت تیرآهن ذوب آهن اصفهان

در حال حاضر با توجه به اخباری که از گوشه و کنار به گوش می رسد، تعرفه واردات انواع  تیرآهن، نبشی و ناودانی ۲۶ درصد است؛ علاوه بر این، چندی پیش بورس کالا از عرضه دو سبد شمش 2000 تنی، تختال خوزستان و سبد تیرآهن ذوبی خبر داد.

عرضه تیرآهن در بازار بورس هفته جاری

عرضه شمش کاوه در دو گرید 3SP و 5SP انجام شد که هر دو با رقابت همراه بود. از طرفی به نظر می رسد که اصلی ترین دلیل استقبال خریداران از عرضه میلگرد به دلیل نوسانات اخیر قیمت این محصول و همچنین شرایط ارزی باشد.

به علاوه، طبق نظر کارشناسان احتمالا این معامله تاثیر به سزایی بر وضعیت بازار میلگرد خواهد گذاشت و ممکن است که در سال آتی موج تازه ای از افزایش قیمت ها را شاهد باشیم. البته در مورد قیمت تیرآهن نمی توان نظر قطعی داد اما به طور کلی احتمال افزایش نرخ محصولات فولادی طویل در سال آتی پیش بینی می شود.

همچنین از جمله تاثیرات دیگر آن می توان به آثار این وضعیت بر عرضه آتی شمش فولاد خوزستان خبر داد که شاید قیمت پایه آن، در حدود قیمت معاملاتی امروز و یا کمی بیش تر از آن در نظر گرفته شود!

علاوه بر این، طبق آمار، چندی پیش عرضه 20 هزارتنی تختال فولاد خوزستان با تقاضای 121 هزار تنی که بسیار رکورد خوبی است، رو به رو شد و سبد مذکور با در نظر گرفتن میانگین قیمت رقابتی، با حدود 140 تومان افزایش، مورد معامله قرار گرفت. بنابراین با این اوصاف افزایش قیمت انواع ورق هم در آینده ای نه چندان دور، احتمال می رود.

روبرو شدن بازار بورس و قیمت تیرآهن به موازات یکدیگر

بد نیست به این مطلب هم اشاره کنیم که عرضه مهم دیگر سبد 10 هزار تنی تیرآهن کارخانه ذوب آهن از جمله سایز های 14 و 18 و 22 و 27 چندی پیش انجام شد; که به خودی خود ترکیبی جذاب به شمار می رفت که با قیمت پایه نسبتا مناسب به بازار عرضه شد, و تا حد زیادی هم مورد توجه خریداران قرار گرفت. علاوه بر این، قیمت تیرآهن این کارخانه در هفته های گذشته با افزایش حدود 95 تومان نسبت به قیمت پایه معامله شد.

البته در حال حاضر بسیاری از مبادی فروش، این محصول را با قیمت ثابت اعلام می کنند ولی پیش بینی کارشناسان برای سال آتی که چیزی هم به شروع آن نمانده، روند خوبی را در ذهن متبادر می کند. به گفته آن ها احتمالا پس از این، شاهد رشد نسبی نرخ این محصول به خصوص در سایز های سبک از طرف مبادی رسمی فروش و همچنین در بازار خواهیم بود.

اوضاع بازار چندی پیش تحت تاثیر عوامل مختلفی مانند نوسانات نرخ ارز قرار گرفت ولی در حال حاضر با شرایط زمانی پایان سال و درخواست های سفته بازی، تقریبا غیر قابل پیش بینی به نظر می رسد.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0