0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

اخبار منتشر شده در خصوص قیمت ورق سیاه

طی یکی دو روز گذشته در خصوص قیمت ورق سیاه و به طور کلی در بحث ورق خبر های مختلفی به گوش می رسد. امروز در تاریخ چهارشنبه 9 اسفند ماه 1396 با بررسی قیمت ورق سیاه اصفهان ،  قصد داریم به ارزیابی گوشه ای از بازار این محصول بپردازیم.

امروز قیمت ورق سیاه فولاد مبارکه بارگیری از انبار اصفهان بت ضخامت 12 و عرض 1.5 در حدود️ 2740 تومان اعلام شد. قیمت ورق سیاه فولاد مبارکه با ضخامت 15 و عرض 1.5 نیز معادل️ 2700 تومان شنیده شد. علاوه بر این، قیمت ورق سیاه فولاد سبا بارگیری از انبار اصفهان نیز با ضخامت 3 و عرض 1.25 در حدود ️2830 تومان اعلام شد و قیمت ورق سیاه فولاد سبا نیز با ضخامت 3 و عرض 1.5 در حدود ️2840 تومان به فروش رسید.

به طور کلی قیمت ورق سیاه اصفهان و دیگر بازار های داخلی با ثبات نسبی همراه بود. اما در این میان اخباری هم در خصوص کارخانه فولاد مبارکه و بحث واردات ورق شنیده می شود که طبق این اخبار کاهش نیاز کشور به واردات ورق در دستور کار فولاد مبارکه قرار گرفته است. آمار ها نشان می دهد که پس از انقلاب زنجیره تولید فولاد در کشور، بر عدم خام فروشی و تولید محصولات نهایی تکیه داشته، و در همین راستا رشدی غیر قابل باور را تجربه کرده است.

طبق گزارشات دریافتی و آمار های موجود، ظرفیت تولید فولاد در کشور طی چهار دهه اخیر، به 32 میلیون تن رسیده و صادرات آن نیز در سال جاری از مرز 6 میلیون تن گذشته است. بر این اساس، کشور در تمامی بخش‌های زنجیره تولید فولاد و همچنین صنایع معدنی دیگر به خود کفایی علمی و عملی رسیده است.

گسترش صنعت فولاد کشور

در حال حاضر، صنعت فولاد بر پایه دانش داخلی و مزیت‌های سرشار اقتصادی، در پهنه کشور گسترش یافته است و این در حالی است که تا پیش از انقلاب، صنعت فولاد کشور به ظرفیت 500 هزار تنی ذوب ‌آهن اصفهان محدود می ‌شد. علاوه بر این، صنعت فولاد کشور هدف تولید 55 میلیون تن محصول در سال 1404 را در سر می پروراند.

طی سال‌های اخیر به دلیل وجود برخی از کم و کاستی ‌ها در امر برنامه‌ ریزی تولید این محصول و همچنین به دلیل عدم تعادل در زنجیره تولید آن، روند کلی تولید مثبت ارزیابی شده و در هر دو حوزه تولید و صادرات، در صنعت فولاد کشور رکورد های جدیدی به ثبت رسیده است.

آمارهای منتشر شده از سوی انجمن تولید کنندگان فولاد کشور نشان دهنده این موضوع است که روند صعودی طی 10 ماهه سال 96 ادامه دار بوده و فولاد سازان بزرگ کشور موفق شده ‌اند که با وجود همه مشکلات صنعت که در سال جاری با آن مواجه بودند، روند صعودی تولید خود را حفظ کنند.

بر اساس اطلاعات ارائه شده، طی 10 ماهه امسال، در حدود 18 میلیون و 362 هزار تن فولاد میانی در کشورمان تولید شده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته برابر با 15 میلیون و 405 هزار تن بوده و افزایش 19 درصدی را نشان می‌دهد. این رشد ١٩ درصدی نشان دهنده افزایش ارزش افزوده در صنعت فولاد کشور است و قدم بزرگی برای حذف خام فروشی به شمار می رود.

قیمت ورق سیاه

رتبه بندی محصولات فولادی در رشد تولید

علاوه بر این، در بین محصولات تولید شده، ورق ‌های پوشش‌دار رتبه اول را در باب رشد تولید، به خود اختصاص داده و تولید این نوع ورق، که در 10 ماهه سال 95 معادل 889 هزار تن بوده است، با 42 درصد رشد به یک میلیون و 258 هزار تن رسیده است.

پس از آن، ورق سرد در رتبه دوم قرار می گیرد. رشد در ورق سرد تا حدود 26 درصد ثبت شده و تولید این نوع محصول طی مدت 19 ماهه سال جاری به حدود یک میلیون و 950 هزار تن رسیده است.

در این بین، بر اساس آمار موجود، ورق گرم با تولید 6 میلیون و 415 هزار تن، در صدر جدول تولید محصولات فولادی ایران قرار دارد و در سال جاری تولید آن در حدود 10 درصد رشد کرده است.

همچنین تولید محصولات فولادی در مجموع معادل 16 میلیون و 398 هزار تن براورد شده است. در بخش تجارت خارجی نیز آمار زنجیره فولاد در سال ٩۶، صعودی گزارش شده و بر اساس اعلام گمرک جمهوری اسلامی ایران، طی 10 ماهه سال جاری که چیزی به پایان آن نمانده است، در مجموع حدود 7.2 میلیون تن محصولات فولادی به کشور های دیگر صادر شده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، 29 درصد رشد پیدا کرده است. همچنین بر این اساس، نسبت به ارزش صادرات سال گذشته، 11 درصد بالا تر رفته است.

تاثیر بازار ارز

علاوه بر این، علیرغم صادرات محصولات فولادی، واردات زنجیره تولید فولاد طی 10 ماهه سال جاری تغییری از نظر وزنی در آن به وجود نیامده و در حجم 3.1 میلیون تنی بدون تغییر باقی مانده است. با این حال این میزان، از نظر ارزش دلاری در حدود 14 درصد رشد داشته که دلیل آن افزایش قیمت‌ های جهانی بوده است.

بر این اساس، مازاد تجاری محصولات فولادی کشور در شرایط فعلی به بیش از 4 میلیون تن رسیده است که ارزش آن برابر با یک میلیارد دلار است که این اعداد و آمار نشان دهنده مزیت بالای کشور در امر تولید محصولات فولادی و ارزآوری چشمگیر این محصول غیر نفتی است.

علاوه بر این، رونق تولید محصولات نهایی در کشور باعث شده تا روند واردات این محصولات بیش از قبل کاهش یابد. در همین رابطه، باید اظهار کرد که: کاهش نیاز به واردات که یکی از محور های اصلی اقتصاد مقاومتی است، در دستور کار فولاد مبارکه بوده و به همین دلیل است که چندیست افزایش تولید و عرضه محصولات فولاد مبارکه در بازار را شاهد هستیم. بر این اساس، طبق آمار، میزان واردات ورق فولادی از 3.7 میلیون تن در سال 94 به 2.8 میلیون تن در سال 95 و 1.64 میلیون تن در سال جاری رسیده است.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0