0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

بررسی نوسانات قیمت ورق آهن در بازار بورس

آخرین باری که ورق کلاف گرم با نماد B در بورس عرضه شد، در تاریخ ۹۶/۱۰/۱۱ با نرخ پایه ۲۲۸۸۶ ریال اعلام شده بود؛ با توجه به نرخ ۲۳۸۰۰ ریال فردا (حدود ۲۶۰۰ تومان با احتساب مالیات ارزش افزوده)؛ بنظر میرسد که افزایش قیمت ورق آهن حدود ۱۰۰ تومانی نرخ پایه به دلیل افزایش نرخ دلار و تأثیر آن در بازار وارداتی کالای مشابه در کشور باشد هر چند که عرضه محدود و رقابت خریداران هیچگاه مجال معاملات در نرخ پایه را نمی دهد.

میانگین نرخ وارداتی این کالا با توجه به نرخهای گزارش شده از متال بولتن یا پلاتس با احتساب هزینه‌ها و ۱۰ درصد تعرفه وارداتی حدود ۲۹۵۰ تومان (با احتساب مالیات ارزش افزوده ) تمام خواهد شد که در حال حاضر توجیه وارداتی ندارد چراکه قیمت ورق آهن بازار داخلی حداقل ۱۵۰ الی ۲۰۰ تومان پایین تر و در رقمهای ۲۷۷۰ الی ۲۸۰۰ تومان ایستاده است.

عوامل موثر بر قیمت ورق آهن

و این در حالی است که سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل سطوح فعلی نرخهای داخلی این کالا برای صنایع زیر دستی و کارخانجات لوله و پروفیل کشور را غیر عملیاتی و غیر رقابتی برای حضور در بازارهای جهانی میداند؛ چراکه معتقد است جدای از افزایش قیمت ورق آهن که در مواجه با رقابت تنگاتنگ خریداران در بورس کالا به سبب محدودیت عرضه حاصل می شود؛ اخذ تعرفه ۱۰ درصدی وارداتی کالای خارجی مشابه این کالا در داخل کشور ناعادلانه بوده و به نوعی اجحاف به صنایع زیر دستی و کل مجموعه وسیع مصرف‌کنندگان داخلی کشور است.

قیمت ورق سیاه

بنظر میرسد که اصلی ترین عاملی که موجب بالا نگه داشتن شدن قیمت ورق آهن داخلی گردیده است؛ استفاده از راهکار عرضه محدود به جهت برخورداری از حداکثر حاشیه سود نرخ تمام شده حاصل از رقابتی شدن رینگ بورس کالا برای کشف حداکثری قیمت به جهت ملاک قرار دادن این قیمت برای نرخ پایه عرضه های مچینگ جهت تزریق مابقی کالا در بازار داخلی باشد. این مکانیزم بزرگترین امتیاز عرضه کننده انحصاری این کالا به حساب آمده که همواره مورد اعتراض و انتقاد صنایع زیر دستی بوده است.

افت قیمت ورق آهن در بازار داخلی کشور چین

قیمت ورق آهن در بازار داخلی کشور چین در تاریخ ۱۱ ژانویه افت کرده است که علت این امر افت میزان تقاضا در میان خریداران این محصول بوده است. قیمت ورق سیاه در بازار شرق چین به میزان ۴۲۶۰-۴۲۲۰ یوان (۶۵۴-۶۴۸ دلار) به ازای هر تن بوده که نسبت به قیمت اعلام شده قبلی به میزان ۲۰ یوان به ازای هر تن کاهش یافته است.

در شمال چین نیز قیمت ورق آهن به میزان ۴۰۵۰-۴۰۳۰ یوان به ازای هر تن اعلام گردیده که نسبت به قیمت اعلام شده قبلی به میزان ۲۰-۱۰ یوان به ازای هر تن کاهش یافته است. قیمت های لحظه ای به دنبال افت قیمت ها در بازار فیوچرز کاهش یافته است. این در حالی است که میزان موجودی بازار در حال حاضر بالا می باشد علی رغم اینکه میزان تقاضا برای خرید ورق آهن کاهش یافته است. در حال حاضر میزان تمایل خرید در بازار بسیار کم می باشد که علت این امر قیمت های بالای پیشنهادی و افزایش میزان موجودی بازار گزارش شده است.

بازار صادراتی ورق آهن

ارزیابی ها از قیمت ورق سیاه در بازار صادراتی کشور به میزان ۵۷۰ دلار به ازای هر تن بوده است که نسبت به قیمت اعلام شده قبلی به میزان ۵ دلار به ازای هر تن کاهش یافته است. اکثر صادرکنندگان ورق فولادی در بازار کشور چین قیمت ورق سیاه صادراتی خود را به میزان ۵ دلار به ازای هر تن کاهش داده اند و به قیمت ۵۸۵-۵۸۰ دلار به ازای هر تن رسانده اند.

با این حال تاکنون هیچ معامله ای برای خرید این محصول گزارش نشده است. صادرکنندگان ورق فولادی که موفق به فروش محصولات خود شده اند معاملات را با قیمت ۵۸۰-۵۷۵ دلار به ازای هر تن به انجام رسانده اند. با این حال خریداران هم چنان در انتظار ارائه قیمت های پایین تر از سوی صادرکنندگان می باشند. یکی از صادرکنندگان واقع در شانگهای نیز قیمت ورق سیاه خود را به میزان ۵۶۸ دلار به ازای هر تن اعلام کرده است.

اگرچه در حال حاضر میزان موجودی ورق آهن در بازار رو به رشد می باشد ولی میزان تقاضا نیز نسبت به عرضه چندان پایین نبوده ولی خریداران در انتظار کاهش بیشتری می باشند.

۰
۰رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • ۵عالی بود
 • ۳خوب بود
 • ۲معمولی بود
 • ۱بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری