0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

وخیم تر شدن مشکل کاهش میزان تقاضا در بازار داخلی

آنچه که بیش از همیشه در این روزهای بازار به چشم می خورد بخصوص در صنایع پایین دستی ضعف تقاضا می باشد که چشم انداز آینده صنعت فولاد و مصرف کنندگان را تیره کرده است. نوسانات نرخ ارز و نبود ثبات در بازار مصرف فولاد، در حالیکه بازار داخلی شرایط آرامی را سپری می کرد  و تقاضای جدیی وجود نداشت این موضوع موجب شد شرایط بازار و قیمت ورق در وضعیت نابسامانی قرار گیرد و به نظر می رسد با این روند سایه رکود در صنایع بیش از پیش ملموس گردد چرا که هنوز تکانه های ارزی و تورمی نتوانسته است رونق را بیدار کند.

قیمت ورق های نازک بار در ابتدای ماه در ضخامتهای 2  میلی متر 2760 تومان معامله می شد که این قیمت در پایان ماه در محدوده 2900 تومان رسیده که رشد 5 درصدی داشته است. در خصوص ضخامتهای 2.5 و 3 قیمت ها رشد بیشتری داشته است و این رقم در پایان ماه به 13 درصد رسیده است. در مجموع قیمت ورق نازک بار 9 درصد افزایش در ماه بهمن داشته است.

قیمت ورق های ضخیم بار با شرایط متفاوتی روبه رو بوده و با توجه به کمبود اسلب شرکت های اکسین و کاویان قیمت های خود را با افزایش اعلام نمودند. متوسط افزایش قیمت های ضخیم بار به بیش از  13درصد در پایان ماه رسید.

قیمت ورق در بازار داخلی طی روزهای اخیر

در خصوص قیمت ورق روغنی و قیمت ورق گالوانیزه بازار آرامی را پشت سر گذاشتند، به علت سرما و رکود، تقاضای این کالاها محدود شد. قیمت های بازار علی رغم افزایش قیمت 50 تومانی شرکت های ورق خودرو، امیرکبیر، تاراز همچنان با ثبات همراه بود و بازار آن با نبود تقاضا روبروست که طبعاً شکنندگی آن بالاست.

ورق سیاه اصفهان

ورق های قلع اندود در وضعیت خوبی بوده و با افزایش مصرف از ابتدای اردیبهشت بازار مثبتی قابل پیش بینی خواهد بود. طی هفته جاری سیگنال های منفی زیادی در بازار آهن آلات مشاهده گردیده است. از جمله این سیگنال ها می توان به کاهش قیمت دلار و کاهش میزان تقاضا در بازار آهن آلات اشاره کرد.

هم چنین افزایش شدید بارش باران و برف نیز در هفته جاری سبب افت شدید نرخ محصولات فولادی از جمله قیمت ورق شده است. این روند را می توان یک سنت شکنی در بازار آهن آلات دانست. واقعیت های زیادی در بازار محصولات فولادی طی روزهای اخیر وجود داشته که در حال حاضر پدیدار گشته است.

به طور کلی در سال های گذشته میزان تقاضا برای خرید محصولات فولادی در روزهای پایانی سال بیشتر بوده است ولی در سال جاری شاهد افت شدید میزان تقاضا در روزهای پایانی سال بوده ایم. بنابراین کاهش میزان تقاضا در روزهای اخیر سبب افت شدید قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت ورق شده است.

افزایش سیگنال های منفی در بازار داخلی

با وضعیت جاری در بازار آهن آلات نمی توان به آینده این بازار طی روزهای آتی امید داشت زیرا سیگنال های منفی در بازار گسترش یافته است و این امر بر قیمت ورق فولادی نیز تاثیرگذار بوده است. طی هفته های گذشته افزایش نرخ دلار محرک اصلی بازار محصولات فولادی بوده است در حالی که در روزهای جاری به علت کنترل دولت بر بازار ارز قیمت ارز روند نزولی را در پیش گرفته است و این امر به عنوان یک سیگنال منفی در بازار آهن آلات نمایان شده و سبب روند نزولی قیمت انواع ورق فولادی از جمله قیمت ورق رنگی ، قیمت ورق سیاه و قیمت ورق کرکره رنگی شده است.

در حال حاضر مهم ترین سیگنال منفی موجود در بازار آهن آلات کاهش میزان تقاضا می باشد که تاثیر شدیدی بر قیمت محصولات فولادی داشته است. در حال حاضر تا زمانی که نرخ دلار به ثبات نرسد بازار آهن آلات نیز رونق نخواهد یافت. با توجه به روند نزولی قیمت شمش و ثابت بودن نرخ قراضه در بازار داخلی و هم چنین روند نزولی نرخ دلار طی روزهای اخیر احتمال می رود که قیمت ورق فولادی به روند کاهشی خود در هفته آتی نیز ادامه دهد. برای پیش بینی بهتر قیمت این محصول طی روزهای آتی باید در انتظار نشانه های بیشتری در بازار باشیم.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0