0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

حال و روز این روزهای قیمت آهن آلات با توجه به بازار دلار

در روزهای اخیر شاهد التهابات شدید در بازار داخلی محصولات فولادی  کشور بودیم که این امر در نتیجه سقوط ارزش پول ملی و بی اعتمادی مردم به شرایط اقتصاد حاکم بر جامعه ایجاد گشت. هم چنین تقاضای انباری زیاد در میان مردم سبب دامن زدن به این امر گردید به گونه ای که توانست تاثیر شدیدی بر قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت روز میلگرد در بازار داشته باشد.

هم چنین کاهش ارزش پول ملی به میزان حدودا 20 درصد ظرف یک هفته در بازار ارز به صورت غیر رسمی سبب ایجاد موج افزایش قیمت محصولات فولادی به خصوص قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان گردید. در روزهای گذشته شاهد افزایش تقاضای بی سابقه در بورس کالا بودیم و کارخانجات در ارائه قیمت ها به رقابت شدیدی پرداختند به طوری که برای مثال قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان به میزان 160 تومان در عرضه بورس نسبت به قیمت پایه افزایش یافت.

هم چنین در روز دوشنبه نیز قیمت ورق فولادی در بورس کالا به میزان حدودا 10 درصد افزایش داشته است. این افزایش لجام گسیخته در قیمت محصولات فولادی عرضه شده در بازار بورس سبب گردید تا اکثر مبادی فروش ورق و قوطی پروفیل فروش های خود را بسته و آن را یک روز به تعویق اندازند. واضح است که کارخانجات برای قیمت گذاری به نحوه تعیین قیمت لایه های بالایی توجه نموده و به همین ترتیب چنانچه قیمت ورق فولادی افزایش یابد به تبع آن قیمت پروفیل و قوطی نیز در بازار داخلی روند صعودی را در پیش خواهد گرفت.

با این حال مبادی فروش در روز دوشنبه به علت شوک حاصل از افزایش ناگهانی نرخ دلار قیمت های فروش خود را اعلام نکردند. هم چنین باید توجه داشت که هر زنجیره تامین به یک ابتدایی متصل بوده و این ابتدا نقش بسزایی در قیمت گذاری محصولات فولادی ایفا کرده و برای مثال قیمت کارخانجات از جمله قیمت میلگرد روهینا و قیمت میلگرد زاگرس از این روند تبعیت خواهد کرد.

زنجیره تامین آهن آلات در کشور ما نیز دارای دو ابتدا است که شامل زنجیره تامین A و زنجیره تامین B می باشد.  در زنجیره تامین A شاهد حضور تولیدکنندگان آهن آلات شبه دولتی می باشیم و این گروه از طریق بازار بورس زنجیره های پایین دست را کنترل می نمایند.

خبرهای صوتی بازار آهن

در زنجیره تامین گروه B نیز شاهد تولیدکنندگان آهن آلات در بخش خصوصی می باشیم.

همان طور که می دانیم مبدا اصلی تولید محصولات فولادی از جمله قیمت میلگرد در بازار امروز شمش القایی می باشد و به همین دلیل قیمت روز میلگرد در بازار و هم چنین سایر محصولات نورد تحت تاثیر قیمت این مواد اولیه می باشند. مهم ترین مواد اولیه برای تولید محصولات فولادی آهن اسفنجی و قراضه آهنی می باشند و می توانند گفت مهم ترین تاثیر را بر روی قیمت محصولات فولادی کارخانجات برای مثال قیمت میلگرد ساده و قیمت میلگرد آجدار خواهند داشت.

تاثیر این امر به مراتب بیشتر از تاثیر نوسانات دلاری می باشد. بنابراین درک تاثیر این دو زنجیره برای قیمت گذاری محصولات فولادی بسیار حائز اهمیت می باشد. میانگین تغییرات قیمت آهن اسفنجی و قراضه آهنی در بازار داخلی واضح بوده و تاثیر این امر بر قیمت محصولات ثانویه نیز بر همگان آشکار می باشد. این در حالی است که تولیدکنندگان آهن آلات در کشور تنها نوسانات نرخ ارز را ملاک افزایش و یا کاهش قیمت محصولات فولادی دانسته و از کم اطلاعی مردم استفاده می کنند و سعی در افزایش سود حاصل از خرید با توجه به افزایش نرخ دلار را دارند.

 • با این حال چنانچه دولت به این امر بی تفاوت باشد به زودی شاهد سقوط بخش فولاد کشور خواهیم بود. هم چنین با توجه به جنگ اقتصادی غیر مستقیم کشور این وضعیت نگران کننده خواهد بود. بنابراین می توان گفت که بهانه افزایش نرخ ارز برای افزایش قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت میلگرد به روز تاسف بار می باشد. تنها توجیحی که تولیدکنندگان برای تاثیر نرخ ارز بر قیمت محصولات فولادی بیان کرده اند نیاز به مواد اولیه ای از جمله الکترود و یا مواد نسوز می باشد.
 • با این حال بر همگان واضح است که تاثیر استفاده از این محصولات برای تولید آهن آلات در مواجه با قیمت سایر مواد اولیه از جمله قیمت شمش و قراضه آهنی بسیار ناچیز می باشد. بنابراین افزایش نرخ ارز برای افزایش قیمت محصولات فولادی توجیه اقتصادی چندانی نخواهد داشت. بنابراین برای کنترل این اوضاع نابسامان کشور دولت باید تاثیر نرخ ارز بر صنایع غیر مرتبط را قطع کرده و هر چه سریع تر این اوضاع را کنترل نماید.
0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0