0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

عرضه ورق گالوانیزه فولاد مبارکه در بازار داخلی

ورق گالوانیزه فولاد مبارکه با افزایش ۳۴ درصدی روبرو شد. شرکت فولاد در واکنش به اعتراضات صنایع زیر دست آهن آلات از روش قیمت گذاری و عرضه ورق گالوانیزه خود به بازار داخلی از ارائه محصولات فولادی در شش ماهه اول امسال خبر داد و گفت که امکان کاهش واردات محصولات فولادی تا پایان سال وجود دارد. در صورتی که قبل از این صنف لوله و پروفیل با نشر نامه ای از روند صادراتی و روش عرضه آهن آلات به بازار داخلی از فولاد مبارکه شکایت کرده بود که شرکت فولاد مبارکه طبق مطلبی این ادعاها را نپذیرفت. او بیان کرد: بیانات صنف لوله و پروفیل در خصوص مقایسه گمرک با سایر کشورها به دو دلیل بی ارزش است. اول اینکه فروش ورق‌ گالوانیزه داخلی برطبق سفارش خرید صورت می‌گیرد و به دلیل اختلاف زمانی بین تاریخ سفارش و تاریخ تحویل کالا در مقصد و نوسانات شدید نرخ در بازارهای جهانی مقایسه قیمت ورق گالوانیزه فروخته شده در زمان تحویل کالا در مقصد با قیمت روز مقایسه غلطی است.

ورق گالوانیزه، حجم عظیمی از سفارشات صادراتی در شرکت‌های ایرانی در پایان سال قبل و با نرخ روز سفارش ثبت شده در صورتی که تحویل آن در سال ۲۰۱۶ و در زمانی بوده که بازار با افزایش قیمت مواجه بوده است. دومین دلیل در عدم پذیرش درستی مقایسه گمرکی بیان شده این است که آمار گمرکات هرچند به تفکیک ضخامت ارائه می‌شود اما نشان‌دهنده تفاوت قیمتی متفاوت کلاف گرم نیست در صورتی که این مطلب می‌تواند اختلاف قیمتی تا ۱۰۰ دلار در هر تن برای ورق گالوانیزه ایجاد کند؛ بنابراین شرکت‌ها و کشورهایی که محصولاتی با رتبه های ویژه ارائه می‌کنند دارای قیمت ثبت شده بالاتری در گمرکات هستند.

با اشاره به اینکه راه انتخاب شده برای بدست آوردن واقعی مقدار و ارزش ورق گالوانیزه صادر شده درست نبوده آمده است که بهترین روش برای مقایسه قیمت بین کشورهای مختلف در نظر گرفتن قیمت پایه محصولات مشابه در مقطع زمانی مشابه است. قیمت ورق گالوانیزه در هر ماه متناسب با بازارهای جهانی بوده و اتهام ارزان‌فروشی در این گزارش ناصحیح و هدف‌دار است. همچنین اختلاف قیمت فروش در کشورهای مختلف که معمولا زیاد هم نیست یک امر طبیعی است و تجارب ما تایید گر این موضوع است که بازارهای مختلف در هر دوره زمانی دارای کشش قیمتی متفاوتی است که ناشی از میزان تقاضا، نرخ ارز، شرایط پرداخت، سطح رقابت و … هستند.

قیمت ورق سیاه

اقدامات اتحادیه اروپا قسمتی دیگر از مطلبی بود که فولاد مبارکه به آن پاسخ گفت و در مورد آخرین اقدامات اتحادیه اروپا در وضع تعرفه برای واردکنندگان عمده ورق گالوانیزه به این اتحادیه از قبیل ایران لازم به ذکر است که برعکس دعوی مطرح شده این یک اقدام تنبیهی آن هم صرفا در مورد ایران به خاطر ارزان‌ فروشی این کشور نبوده بلکه اتحادیه اروپا با تقاضای انجمن تولیدکنندگان ورق گالوانیزه اروپا، با هدف پشتیبانی از تولیدکنندگان داخلی و بر خلاف فشار و اعتراض صنایع زیردستی این انجمن نسبت به وضع تعرفه برای شرکت‌های صادرکننده ورق گالوانیزه به داخل انجمن از کشورهای مختلف اقدام کرده است که برای محصولات ایرانی ۵۷.۵ یورو و برای کشور روسیه ۹۶ یورو به ازای هر تن تعرفه واردات تعیین کرده که امری طبیعی و در حال اجرا در بیشتر کشورهاست.

فولاد مبارکه سخنان انجمن لوله و پروفیل را در تعیین تعرفه ایران و دیگر کشورها نقض دانسته و عنوان کرده است که در حالی که این صنف از اعمال رای واردات در ایران به شدت ناراضی بوده اما از اعمال تعرفه توسط کشورهای دیگر عملا استقبال کرده است. در حالی که طی دو سال پیش ۱۶۲ مورد پرونده در بازارهای فولاد دنیا ایجاد شده و بر همین اساس کشورهای مختلف در راستای حمایت از صنعت ورق گالوانیزه خود اقدام به وضع قانون کرده‌اند.

راهبردهای فولاد مبارکه برای کاهش واردات ورق گالوانیزه

در ادامه این موضوع با اشاره به راهبرد شرکت فولاد مبارکه آمده است که این شرکت از ابتدای راه ‌اندازی بالغ بر ۹۱ میلیون تن ورق گالوانیزه به بازار ارائه کرده که ۱۹ درصد آن در بازارهای جهانی به فروش رسیده و از محل ارز ، پروژه های پیشرفت شرکت به ظرفیت ۱۰.۳ میلیون تن اجرا شده است.با توجه به پشتیبانی ها و استراتژی های دولت، ارائه ورق گالوانیزه فولاد مبارکه به بازار داخل در سال قبل نسبت به سال ۹۴ با رشد ۴۲ درصدی همراه شد. همچنین عملکرد فولاد مبارکه در شش ماهه اول امسال نسبت به سال قبل بیانگر رشد ۳۴ درصدی در تحویل محصول به مشتریان داخلی است.

 این عمل اثرگذار شرکت فولاد باعث شده که برخلاف بهترشدن  محیط کسب و کار و بالا رفتن مصرف، شاهد کاهش واردات ورق‌ گالوانیزه در سال ۱۳۹۵ باشیم. پیش‌بینی می‌شود در سال جاری با افزایش ارائه فولاد مبارکه و سایر تولیدکنندگان در بازار داخلی، واردات ورق گالوانیزه با کاهش ۴۰ درصدی مواجه گردد که نشان‌دهنده جهت‌گیری صنعت فولاد در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است. فولاد مبارکه دلیل بیانات علیه این شرکت را حذف امتیازات تعدادی به دلیل افزایش ارائه داخلی فولاد مبارکه بیان شده و آمده است اقدامات بزرگ رسانه‌ای که در طی این دو سال در راستای تخریب چهره فولاد مبارکه انجام می‌شود.عمدتا توسط افراد خاص و به دلیل حذف امتیازات خاص در واردات ورق گالوانیزه بوده است.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0