0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

بررسی افت و خیز قیمت ورق رنگی در بین التعطیلی این هفته

خبر هایی که امروز در مورد قیمت ورق رنگی فولاد مبارکه به گوش می رسد حاکی از آن است که این محصول نسبت به ١۵ روز گذشته هیچ گونه نوسانی را به خود راه نداده است. علاوه بر این، قیمت ورق رنگی فولاد مبارکه به جز یکی دو مورد، در اکثر سایز ها اعلام نشد و فروش بسته بود. با این اوصاف، در حال حاضر قیمت ورق رنگی فولاد مبارکه با ضخامت ۵٠ و ابعاد ١.٢۵ در حدود ۴۵٣٠ تومان شنیده شد.

همچنین قیمت ورق رنگی فولاد مبارکه با همین ابعاد و با رنگ سفید نیز معادل ۴٣٩٠ تومان خرید و فروش شد. از سوی دیگر قیمت ورق رنگی چینی نیز در برخی از سایز ها اعلام نشد. اما در شرایط فعلی قیمت ورق رنگی چین با ضخامت ٠.۴٧ و ابعاد ١.٢۵ در حدود ۴۶۴٠ تومان شنیده می شود که نسبت به تاریخ ١۴ بهمن معادل ١۶٠ تومان افزایش داشته است.

علاوه بر این، قیمت ورق رنگی چین با ضخامت ٠.١٨ و با ابعاد یک متر نیز معادل ۵۴٨٠ تومان خزید و فروش شد که نسبت به یک هفته گذشته حدودا ٣٠٠ تومان افزایش پیدا کرده است. قیمت ورق رنگی چین با ضخامت ٠.٢۵ نیز در مقایسه با هفته گذشته حدودا ٣۶٠ تومان بالا تر رفته بود و امروز به مبلغی معادل ۵٣٨٠ تومان به فروش رسید.

وابستگی بیشتر واحد های تولید کننده ورق رنگی به دولت

طبق گزارشاتی که از گوشه و کنار به گوش می رسد، دولت در سال آینده قصد دارد که صد در صد سرمایه گذاری هایی که برای تولید ورق رنگی در نظر گرفته شده است را به بخش خصوصی واگذار کند. علاوه بر این، از این پس قیمت ورق رنگی نیز همچون گذشته با ثبات نسبی در بازار داخلی خرید و فروش خواهد شد.

یکی از متخصصان این حوزه طی گزارشی گفت: اغلب دست اندرکاران دولتی که شاهد مشکلاتی در حوزه تولید ورق های رنگی هستند، اهمیت تولید و سرمایه گذاری در این بخش را به معنای واقعی درک نمی کنند و به جای این که حمایت هایی در رابطه با قیمت ورق رنگی ، و همچنین افزایش کیفیت آن، ترتیب دهند، دست روی دست گذاشته اند.

خرید ورق رنگی دز اصفهان

این در حالی است که بسیاری از واحد های مربوط به این حوزه که تا کنون راه اندازی شده اند، به جهت اشتغالی که ایجاد کرده اند امکان تعطیلی ندارند. در صورتی که این واحد ها در حال حاضر غیر اقتصادی هستند و این یک معضل اساسی در اقتصاد ورق های تولیدی کشور است. تنها راهی که در این شرایط به نظر می رسد این است که  دولت برای حل این معضل صد در صد سرمایه گذاری های مربوط به این حوزه را به بخش خصوصی واگذار کند.

پیشنهادات مسئولین در حوزه ورق فولادی

پیشنهاد این روش از سوی یکی از مسئولین به این دلیل است که ۸۰ درصد سرمایه گذاری های حوزه ورق های فولادی به طور مستقیم و غیر مستقیم توسط دولت انجام شود و این اصلا صحیح نیست؛ علی الخصوص که بخش عمده مالیات هایی که دولت آن را دریافت می کند، از بخش خصوصی است. در این میان خبر هایی هم در مورد معاملات ورق های رنگی در سطح بین المللی به گوش می رسد.

طبق این اخبار، با توجه به این که چین در زمینه صادرات محصولات فولادی مخصوصا ورق بسیار قدرتمند است اما برای اولین بار به دلیل پروژه های بزرگی که در دست ساخت داشته، مجبور شده است که این محصولاد را از ایران وارد کند.

علاوه بر این، طبق گزارشات دریافت شده که چندی پیش منتشر شد، این نخستین بار است که ورق فولادی ایرانی توسط کشور چین خریداری ‌می‌شود. همچنین این اتفاق تاکنون بدون سابقه بوده است و این در حالی است که کشور ایران حتی پیش از این به عنوان یکی از وارد کنندگان ورق از چین شناخته ‌می‌شد و اکنون خود صادر کننده آن است.

در عین حال با توجه به توضیحاتی که ارائه شد، چین در حال حاضر به عنوان رقیب اصلی ایران برای صادرات انواع ورق در بازار‌ های جهانی فعالیت می کند. اما چین با واردات ورق از ایران کمی از قدرت نمایی خود در این رقابت تنگاتنگ کاست و این اتفاق از حیث این که برای اولین بار رخ داده، تا کنون بسیاری را غافلگیر نموده است.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0