0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

افت قیمت نبشی و ناودانی در هفته‌ای كه گذشت

خرید نبشی و ناودانی در هفته اول آبان با فراز و نشیب روبرو شد. میانگین قیمت نبشی و ناودانی سایز ۱۵۰ میلیمتر روز شنبه ۱۸۸۰ تومان بود و سایز ۱۲۵ میلیمتر ۱۸۵۰ تومان بود. از روز یکشنبه به علت عرضه محدود نبشی و ناودانی، قیمت بالا رفت و به بالای ۱۹۳۰ تومان برای سایز ۱۵۰ میلیمتر رسید. این روند روز دوشنبه ادامه یافت تا جائی که فروشنده‌ها نبشی و ناودانی هر قیمتی بین ۱۹۵۰ تا ۱۹۸۰ تومان اعلام میکردند.

ولی با مقاومت تقاضا خرید نبشی و ناودانی قیمت پائین آمد تا روز چهارشنبه که به قیمت نبشی و ناودانی اول هفته بازگشت. این شرایط در هفته گذشته متفاوت بود و افت قیمت نبشی و ناودانی را در طول هفته تجربه كرد.

خرید نبشی و ناودانی در هفته گذشته نزولی بود سایز ۱۵۰ میلیمتر روز شنبه به طور متوسط ۱۸۸۰ تومان پیشنهاد میشد و سایز ۱۲۵ میلیمتر ۱۸۵۰ تا ۱۸۷۰ تومان ولی روند تقاضا نبشی وناودانی رو به نزول بود. نبشی و ناودانی کیش در پایه ۱۷۵۰ تومان خریدار نداشت و معامله نشد.

این روند تا آخر هفته ادامه یافت که سایز ۱۵۰ میلیمتر به ۱۸۳۰ تومان و سایز ۱۲۵ میلیمتر به ۱۷۸۰ تومان رسید.با توجه به اینكه بازار خرید نبشی و ناودانی  در هفته گذشته ضعیف بود، نبشی و ناودانی تقاضا نداشت ولی عرضه آهن اسفنجی محدود شده است به همین دلیل عرضه نبشی و ناودانی هم کاهش خواهد یافت. به علاوه اینكه پیش بینی می شود در هفته پیش رو با توجه به اینكه عده زیادی از تجار به کربلا می روند بازار با ضعف تقاضا روبرو باشد. از این رو قیمت نبشی و ناودانی تغییر جدی نخواهد كرد و در نهایت به کاهش بیشتر تولید خواهد انجامید که در هفته های بعد دوباره بازار به روند طبیعی خود باز خواهد گشت.

خرید نبشی و ناودانی

ركود در بازار خرید نبشی و ناودانی

در خصوص خرید نبشی و ناودانی، در هفته اول آبان ماه اتفاقی که افتاد این است که بازار کاملاً به دو بخش تقسیم شده تولید کننده های بزرگ و کوچک. امروز ساز بازار نبشی و ناودانی دست تولیدکننده های کوچک است چون مصرف پایین است و مثل سال گذشته ذوب آهن هدایت بازار را به عهده ندارد. اگر به آمار معاملات داخلی نگاه کنیم این شرایط خطرناک است چون نشان از کوچک شدن اقتصاد کشور است ولی در بخش صادرات خوشبختانه این طور نیست و روند صعودی است.

البته باید به بازار غیر رسمی هم توجه داشت، نوسانات اخیر باعث بزرگ شدن معاملات غیر رسمی شده است. در سال آینده با نظارت دقیقی که سازمان امور مالیاتی روی حساب ها دارد بسیاری از دست اندرکاران تجارت نبشی و ناودانی که امروز فعالند ممکن است دچار مشکل بشوند در نتیجه بازار فولاد کوچک تر خواهد شد.

با شرایطی كه توصیف كردیم ، ماجرا برای بازارنبشی و ناودانی ادامه داشته و از اول آبان و همچنین در هفته گذشته با رکود همراه بود قیمت متوسط نبشی وناودانی ۱۴ تا ۲۵ روهینا در دزفول ۲۲۰۰۰ ریال و در اصفهان ۲۲۹۱۷ ریال بود در پایان هفته روهینا قیمت را ثابت اعلام میکرد ولی تخفیف تا ۳۰ تومان هم داده میشد محصول ذوب آهن به ۲۲۷۸۰ ریال رسید در حالیکه تقاضای آن ضعیف بود، متوسط قیمت نبشی و ناودانی ۱۴ تا ۱۸ محصول ذوب آهن ۲۷۳۰۰ ریال بود که تا آخر هفته تغییری نداشت.

دیگر نبشی و ناودانی هادر طول هفته با کاهش قیمت تا حد ۵۰ تومان هر کیلو روبرو شدند علیرغم ضعف تقاضا نبشی و ناودانی فروشنده‌ها در مقابل کاهش قیمت نبشی وناودانی مقاومت میکردند ولی بازار کشش نداشت از روز سه شنبه به بعد حتی با اعمال تخفیف ها تاثیر جدی روی تقاضا نداشت روندی که از چند ماه قبل شروع شده نه فقط تولیدکننده ها نبشی و ناودانی را به دو بخش تقسیم کرده بلکه بازار را هم تغییر داده است تجار کوچک و واسطه ها به تدریج در حال حذف شدن هستند این امر ناشی از رکود نبشی و ناودانی است و مسایل بانکی ، مالیاتی هم در آن نقش دارند ادامه این روند عملاً به کوچک تر شدن بازار نبشی و ناودانی منتهی خواهد شد آنچنان که اندازه بازار امروز با دو سال قبل قابل مقایسه نیست.

بازارهای کوچک بسیار حساس و آسیب پذیر هستند و در مقابل هر تغییری مثل نرخ ارز واکنش نشان میدهند تاجرها و واسطه ها سپرهای ضربه گیر بازار هستند با هر تغییری بخشی از نوسان بازار نبشی وناودانی روی دوش آنها تقسیم خواهد شد ولی امروز هر تغییری در عرضه نبشی و ناودانی یا مواد اولیه به سرعت بازار نبشی و ناودانی را تحت تاثیر قرار میدهد. ادامه این روند صنعت نبشی و ناودانی را تبدیل به صنعتی ضعیف خواهد کرد، در بخش تولید شاهد آن هستیم که تولیدکننده های بزرگ که دولتی یا خصولتی هستند به صادرات روی آورده اند.

 

۰
۰رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • ۵عالی بود
 • ۳خوب بود
 • ۲معمولی بود
 • ۱بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری