0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

گزارش هفتگی بازار نبشی و ناودانی کشور

طبق نظر برخی از کارشناسان، به طور کلی قیمت مقاطع در هفته گذشته روند صعودی داشت. در حال حاضر در تاریخ یکشنبه ٢٩ بهمن ماه ٩۶ میانگین قیمت نبشی در بازار داخلی سایزهای ٣ تا ١٢ سانتی متر در حدود ٢٨٠٠ تومان اعلام می شود که در واقع به علت بالا رفتن نرخ ارز و افزایش قیمت شمش همه عرضه کننده ها در روز یکشنبه هفته گذشته دست از ارائه پیشنهادات خود در مورد قیمت نبشی برداشتند اما از روز دوشنبه بازار سعی کرد خودش را تطبیق دهد.

در واقع در طول سه روز قیمت نبشی و ناودانی افزایش نسبی پیدا کرد. علاوه بر این، در حال حاضر متوسط قیمت ناودانی در سایز های ۶ تا ١٢ در بازار اصفهان ٢۵٨٠ تومان است. این در حالی است که در روز چهارشنبه هفته قبل کسی فروشنده نبود. به علاوه، یکی از دلایل افزایش قیمت ناودانی طی هفته گذشته همین بالا رفتن قیمت ارز بوده است اما در حال حاضر ناودانی بدون تغییر قیمت نسبت به آخرین فروش، به بازار عرضه می شود. و در واقع همه این افت و خیز هایی که در هفته گذشته رخ داد، ریشه در بالا رفتن قیمت دلار داشت.

در این میان، دولت در مقابل جهش قیمت ارز مقاومت می کند ولی خودش سعی می کند دست به افزایش آن با برنامه ریزی های قبلی بزند و این کار تا روزی که دولت موفق به تک نرخی کردن آن بشود، ادامه خواهد داشت. همچنین بد نیست بدانید که دلیل اصلی مخالفت دولت با افزایش نرخ ارز این است که: خود دولت بزرگ ترین مصرف کننده ارز می باشد و با بالا رفتن نرخ ارز هزینه های دولت افزایش می یابد.

افزایش تنش بازار و تاثیر بر قیمت نبشی و ناودانی

می توان کسری بودجه ماه های پایانی سال را با به کار گیری این ترفند تا حدودی جبران کرد ولی روند افزایش قیمت ارز باید تحت کنترل دولت باشد زیرا در کوتاه مدت می تواند تاثیرات بیشماری بر قیمت نبشی گالوانیزه ، ناودانی و دیگر محصولاتی از این دست، بگذارد.

قیمت نبشی

از طرف دیگر، با بالا رفتن نرخ ارز، سرمایه ها به مرور از بورس خارج شده و به بازار ارز سرازیر می شوند. بنابراین دولت با ایجاد هر گونه تنش در بازار ارز به طور جدی مقابله خواهد کرد ولی در کل، این تنش ها طی سال گذشته در هفته آخر سال هم زیاد به زیان دولت نبوده است و به همین دلیل امسال هم شاهد چنین تنش هایی بوده ایم که البته بر قیمت خیلی از کالا ها خصوصا قیمت نبشی گالوانیزه هم موثر بوده است.

علاوه بر این، صادرات فولاد تنها در مورد شمش صورت نگرفته بلکه صادرات 9 ماهه سال 95 برای ناودانی هم مشاهده شده است. در این میان مساله افت و خیز قیمت ارز فاکتور بسیار مهمی است چرا که اگر نرخ ارز مانند سال گذشته همان 3500 تومان بود، محققاً صادرات این کالا ها صورت نمی گرفت. این افزایش نرخ ارز در حقیقت به گسترش صادرات ما کمک کرده است.

رونق بازار تجاری محصولات فولادی

به علاوه، نظر کارشناسان این است که ما در بحث تولید و تجارت محصولات فولادی در بازار داخلی طی سال آتی به نقطه نهائی خواهیم رسید. طبق اخبار رسیده، بودجه های عمرانی برای سال آتی به حداقل خود رسیده است و کارخانه هایی که توان صادرات کالا های خود را دارند، مشغول به این کار شده اند. آن چه که نهایتا باقی می ماند کارخانه های خرده پایی هستند که باید با این بودجه عمرانی کم سر کنند.

و پیامد های این امر نیز ورشکستگی این کارخانه ها و تجار، و از بین رفتن دارائی بانک هایی که به این ها وام داده بودند، است. علاوه بر این، در شرایط فعلی، دولت هم به روزمرگی افتاده و دولت به جای پرداختن به مسایل اقتصادی، به سیاست بازی مشغول است. مسلم است که در این فضا سرمایه گذار خارجی وارد نخواهد شد، بنابراین امیدی هم به سازندگی در زمینه فولاد نیست.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0