0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

تحلیل عرضه شمش فولاد کاوه در روز گذشته

با این که مدت ها خبری از عرضه داخلی شرکت صادرات محور فولاد کاوه جنوب کیش شنیده نشده بود، روز گذشته این تولیدکننده آهن آلات اعلام کرد که قصد دارد 2 هزار تن شمش 5SP را به قیمت 2140 تومان در روز دوشنبه در بورس کالا عرضه نماید.

این قیمت از آخرین عرضه فولاد خوزستان 185 تومان پایین تر است که با در نظر گرفتن نرخ بالاتر حمل از فولاد کاوه، می توان نزدیک به 130 تومان کاهش را برای قیمت شمش قوسی داخلی متصور بود. هم چنین این عرضه در حالی صورت می گیرد که قیمت شمش القایی در بازار امروز بین 2250 تا 2320 تومان بوده است و شمش قوسی کاوه حتی با در نظر گرفتن 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده تنها 10 تومان بالاتر از شمش القایی می باشد.

اگرچه میزان این عرضه چندان قابل توجه نیست، اما قیمت پایه اعلامی این شرکت نشان می دهد که طبق تحلیل پلنر در 11 آوریل، صادرات کشور پس از محدودیت های ارزی اعمال شده توسط بانک مرکزی در حال محدود شدن بوده و تولیدکنندگان صادرات محور نیز چشم امید به فروش در بازار داخل دوخته اند.

از طرف دیگر، این قیمت می تواند سیگنالی به دیگر تولید کنندگان برای تشویق به صادرات باشد و این پیام را به بازار مخابره کند که قیمت های داخلی حتی با دلار 4200 تومانی در حال همسو شدن با قیمت های جهانی می باشد. شاید تناژ کم این عرضه نیز دلیلی بر همین مدعا باشد.

مشکلات محدود کردن صادرکنندگان آهن آلات برای کشور

اما رفتار دوگانه دیگر تولید کننده آهن آلات کشور البته در حوزه مقاطع تخت نشان می دهد که این شرکت عرضه های فردای خود را نسبت به عرضه پیش از اعلام مصوبه ارزی نه تنها کاهش نداده بلکه رشد چشم گیری را در قیمت های پایه محصولات خود اعمال کرده است.

بهای پایه ورق گرم B مبارکه در عرضه فردا به تنهایی 176 تومان رشد قیمت داشته که دقیقا منطبق بر قیمت صادراتی کشورهای سی آی اس سی اف آر انزلی می باشد و به نظر می رسد قیمت پایه با مهندسی خاصی انتخاب شده است. البته انحصار این شرکت در تولید محصولات تخت نیز بی تاثیر با قیمت های اعلام شده نیست.

به هر حال، ایجاد محدودیت برای صادرکنندگان آهن آلات که دسترسی به فیزیک دلار  و سایر ارزها ندارند و تنها از طریق حواله های ارزی معاملات خود را انجام می دهند، شاید راه مناسبی برای کنترل التهابات بازار ارز نباشد و تبعات بالقوه ای مانند هجوم حجم زیادی از کالاهای صادراتی به بازار داخل، افزایش رکود یا رشد بی رویه و هیجانی قیمت برای جبران سود از دست رفته در نتیجه افت ارزش دلار و خسران صنایع پایین دستی را در بر خواهد داشت.

صادرات آهن آلات

افزایش قیمت ورق گالوانیزه بازار داخلی آهن آلات چین

در طی هفته گذشته میانگین قیمت ورق گالوانیزه بازار داخلی آهن آلات چین نوسان داشته در حالی که سطح فعالیت های تجاری پایین رو به متوسط بوده است.

در طی هفته گذشته تولیدکنندگان اصلی آهن آلات مانند آن استیل قیمت ورق سرد خود را برای تحویل ماه می به صورت رسمی بدون تغییر اعلام کردند اگر چه به گفته مشتریان تولیدکنندگان تخفیف 16 دلاری برای هر تن را پیشنهاد داده اند.

به علاوه شعبه آن استیل در جنوب چین اخیرا تخفیف 16 دلاری برای خرید آن لاین اعلام کرده که تاثیر منفی بر بازار ورق سرد گذاشته است. در همین حال کاهش تقاضای ذخایر اعلام شده توسط بانک مرکزی چین تاثیر مثبت بر بازار گذاشته است. انتظار می رود قیمت ورق گالوانیزه بازار داخلی چین در هفته پیش رو روند ثابتی داشته باشد.

کاهش تقاضای میلگرد بازار داخلی مصر

در طی چند روز اخیر تقاضای میلگرد بازار داخلی بهبودی نیافته است. واضح می باشد که تجار قیمت های اعلام شده را مورد پذیرش قرار نداده اند و افزایش موجودی انبارهای خود را به وقفه انداخته اند.

از طرف دیگر تولیدکنندگان میلگرد تمایلی به کاهش قیمت های خود ندارند زیرا در حال تولید سفارشات ثبت شده قبلی می باشند. در نتیجه قیمت میلگرد بازار داخلی مصر ثابت بوده و در حال حاضر تنی 708 تا 734 دلار درب کارخانه به فروش می رسد.

تداوم كاهش قيمت ورق سیاه ويتنام

در هفته منتهي به 23 اوريل تداوم ضعيف شدن تقاضا و ناپايداري قيمت ها باعث شد ورق سیاه وارداتي به ويتنام به روند كاهشي ادامه دهد.

بر اساس ارزيابي متال بولتن در هفته منتهي به 23 اوريل، ورق سیاه ضخامت 3-2 ميلي متر گريد SAE1006 و يا گريدهاي معادل با كاهش 2 تا 5 دلار نسبت به يك هفته قبل به  590 تا 605 دلار CFR رسيد.

خريداران پيشنهاد 590 دلار بر تن CFR مطرح مي كنند. تمايل مشتريان براي خريد چندان زياد نيست و موجودي انبارهاي انها  زياد است.

مذاكرات قيمت در محدوده 590 تا 605 دلار CFR ويتنام است و معامله اي به ثبت نرسيده است. پيشنهاد هاي فروش چيني ها نيز در محدوده 600 تا 610 دلار CFR ويتنام قرار دارد.

تقاضاي واردات ورق سیاه احتمالا هفته اينده با روشن تر  شدن روند قيمت ها و ارايه پيشنهادهاي فروش توليد كننده هاي داخلي افزايش خواهد يافت و مشتريان سفارش هاي بيشتري ثبت خواهند كرد.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0