0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

افزایش تولید ورق سیاه ایران و کاهش قیمت های داخلی

کاهش قیمت ورق سیاه داخلی و همچنین تقاضای ناکافی در بازار ایران، شرایط را برای تولید کنندگان فولاد در این کشور بسیار سخت کرده است. در حالی که برخی از آنها، که قبلا درهمکاری با مشتریان خارجی موفق بوده اند، تمرکز خود را همچنان بر صادرات گذاشته اند،و دیگران تصمیم گرفته اند که تولید خود را کاهش دهند.

به گفته انجمن صنایع تولیدی ایران (ISPA)، اکثر تولیدکنندگان فولاد ساز در ایران با کاهش 20 درصدی تولید خود موافقت کرده اند. دلیل اصلی این است که در میان عرضه بیش از حد بازار و تقاضای ضعیف برای فولاد در کشور، قیمت ورق سیاه خیلی پایین می باشد. در حال حاضر، قیمت داخلی برای محصولات فولادی در ایران حداقل 2725 تومان به ازا ی هر کیلو بیشتر از قیمت ورق سیاه است.یکی از نمایندگان انجمن صنایع تولیدی ایران به خبرگزاری گفت “این یک شکاف واقعاً بی سابقه بین قیمت فولاد و قیمت ورق سیاه  می باشد. در بازار جهانی تفاوت اصلی بین این دو فراورده  30 تا 50 تومان در هرکیلو است. “

اول از همه کاهش تولید، بر فعالیت نورد سازان، به ویژه کسانی که موجودی انبارهایشان خیلی بالا است، تاثیر می گذارد. مجتمع فولاد خراسان یکی از کارخانه های بزرگ فولاد می باشد که موافقت کرده تا تولید خود را کاهش دهد. این شرکت در حال برنامه ریزی است تا خود را به یک کارخانه تولید ورق سیاه تبدیل کند و هدف آن فروش حجم زیادی از فولاد نیمه تمام و همچنین داشتن صادرات به کشورهای دیگر می باشد.

در عین حال، شرکت فولاد مبارکه اصفهان (ESCO)، یکی از سه صادر کننده اصلی ایران، به احتمال زیاد به دنبال روند مشترک خواهد بود.یکی از منابع به خبرگزاری ها اظهار داشت : ” شرکت فولاد مبارکه تولید را کاهش نخواهد داد ، به جای آن،این کارخانه برای صادرات ورق سیاه  تلاش خواهد کرد.”

قیمت ورق سیاه

افزایش مجدد قیمت ورق سیاه ترکیه

افزایش قیمت ورق سیاه  ترکیه ، هم در داخل و هم در خارج از کشور همچنان ادامه دارد. تولید کنندگان در نهایت شاهد بهبودهایی در بازار داخلی بوده اند، در حالی که فروش حجم قابل توجه محصولات فولاد در آسیای جنوب شرقی ، تا حدودی فشار وارده بر کارخانه ها را کاهش داده است.

در بازار داخلی  شرکت ایکداس ترکیه، پیشنهادات خود را از 7 تا 8 دلار برای هر تن (40 لیره در هر تن) افزایش داده، وهم اکنون قیمت ورق سیاه  را به 645  دلار در هر سی اف آر کارهای سابق تعیین کرده است. یکی از منابع تجاری اظهار داشت : “حدس می زنم قیمت ورق سیاه  پس از مواجه با تقاضای کافی ، تا سطح قبلی افزایش می یابد. هنوز فعالیت تا حدودی کم است، اما در حال حاضر بهبود یافته است “. لازم به ذکر است که از ابتدای هفته گذشته قیمت ورق سیاه  شرکت ایکداس  36 تا 37 دلارافزایش یافته است.

شرکت کاردمیر ترکیه پس از بازاریابی برای تقریباً 44,000 تن ورق سیاه، در فروش داخلی قیمت ورق سیاه خود را  درهرتن کرهای سابق تعیین کرد ؛ که با توجه به ، قیمت ورق سیاه تقریباً معادل 645 در هر کیلو کارهای سابق می باشد . فعالان بازار بر این باورند که این عرضه کننده به زودی سطوح جدید قیمت ورق سیاه خود را با افزایش قیمت، اعلام خواهد کرد.

بازار صادراتی ورق سیاه

در پیشنهادات عمومی، قیمت ورق سیاه در حدود 645  دلار در هر تن عرضه شده است، که  7 تا 8 دلار در هر تن نسبت به سطح قیمت ورق سیاه در پایان هفته گذشته، افزایش داشته است. قیمت هایی که به لیره ترکیه ارائه شده اند شامل  18٪ مالیات بر ارزش افزوده می باشند، ولی پیشنهاداتی که به دلار آمریکا می باشند از پرداخت مالیات مستثنی می باشند.

قیمت ورق سیاه صادراتی از چندین کارخانه ترکیه به 645 دلار در هر تن رسید ، که از 10 تا 20 دلار در هر تن نسبت به قیمت ورق سیاه در پایان هفته گذشته افزایش داشته است. این شاخص قیمت ورق سیاه بالاترین میزان تا امروز محسوب می شود. گفته می شود که در هفته گذشته چندین محموله  ورق سیاه با قیمت  645 دلار در هر تن  به فروش رفته است؛ به طور ویژه این محموله به منطقه دریایی مالزی و سنگاپور ارسال شده است. یکی از منابع به متال اکسپرت اظهار داشت: “من فکر می کنم سطح قیمت قابل قبول برای ورق سیاه  حدود 645 دلار در هر تن می باشد،با وجود اینکه  هنوز تقاضا هم وجود دارد.

لازم به ذکر است که ترکیه به دلیل فروش بسیار فعال به آسیا و مقاصد دیگری در منطقه خاور میانه و شمال آفریقا، دسترسی محدودی به تولیدات ورق سیاه را در اختیار دارد. در عین حال، پیشنهادات قیمت ورق سیاه تولید اغلب 645 دلار در هر تن بوده که  نسبت به هفته 10 دلار در هر تن افزایش قیمت داشته باشد.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0