0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

این روز ها بازار داخلی خصوصا در بخش تیرآهن، شاهد ثابت ماندن قیمت تیرآهن در نمودار های اکثر کارخانه های تولید کننده این محصول هستیم. طبق بررسی های انجام شده، قیمت تیرآهن در اغلب سایز ها نسبت به سه چهار روز گذشته هیچ تغییری پیدا نکرده است. برای مثال اگر بخواهیم به بررسی قیمت تیرآهن ١۴ در کارخانه های مختلف بپردازیم، هضم مطلب ذکر شده آسان تر خواهد شد.

بهبود میزان تقاضا در بازار مقاطع

در حال حاضر در تاریخ دوشنبه ٢٣ بهمن ٩۶ قیمت تیرآهن ١۴ کارخانه ذوب آهن با وزن ١۵۵، معادل ٢٩١٠ تومان شنیده شد که از ١٧ بهمن تا کنون تغییری نکرده است. قیمت تیرآهن ١۴ با وزن ١٣٢ توسط کارخانه ناب تبریز با مبلغی در حدود ٢۴٣٠ تومان خرید و فروش شد که ثابت هم اعلام شد. در این میان، قیمت تیرآهن ١۴ کارخانه اهواز هم اعلام نشد و فروش بسته بود.

همچنین، قیمت تیرآهن اهواز و اشتهارد نیز اعلام نشد و فروش بسته بود. علاوه بر این، بر اساس آمار ارائه شده توسط جمعی از کارشناسان، به طور کلی قیمت تیرآهن و میزان مصرف آن طی ٧ ماهه اولیه امسال تا کنون، در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته کاهش پیدا کرده که این نشانه ها خود علامتی از کاهش سرمایه گذاری در بخش های ساختمان سازی و عمران می باشد.

کاهش نسبی قیمت تیرآهن

این در حالی است که تولید فولاد سازان بزرگ مرز ۱۴ میلیون تن را رد کرده است اما با این وجود تیرآهن که خود یکی از پر اهمیت ترین نوع مقاطع است هم اکنون دچار کاهش نسبی شده است. همچنین درست است که کمبود سرمایه گذاری در بخش ساختمان یکی از دلایل کاهش قیمت تیر آهن می باشد اما این تاثیرات به نوعی دو جانبه است زیرا با کاهش قیمت تیرآهن شاهد نوساناتی در قیمت مسکن و ساختمان سازی هم خواهیم بود.

قیمت تیرآهن ذوب آهن اصفهان

علاوه بر این، در حال حاضر تمرکز معاملات بورس روی تیرآهن ذوب آهن معطوف شده است. اما طبق اخبار منتشر شده در تاریخ دوشنبه ٢٣ بهمن ماه نیز، قیمت تیر آهن 12 الی 16 کارخانه ذوب آهن اصفهان ثابت اعلام شد و تیرآهن 18 هم معادل 20 تومان در هر کیلو افزایش پیدا کرده است. طبق گزارشاتی که طی روز های اخیر شنیده شده است،  تولید انواع مقاطع فولادی از جمله  تیرآهن تا پایان بهمن ماه سال جاری توسط تولید کنندگان بزرگ این محصول در ایران، افزایش پیدا خواهد کرد.

علاوه بر این، تحلیل برخی بدین گونه است که به این دلیل که در حال حاضر اوضاع تقاضا در بازار این محصول خوب است، بنابراین پیش بینی می شود که قیمت تیرآهن نیز افزایش هر چند کمی را تجربه کند اما برخی دیگر هم در جواب این مدعا می گویند که به این دلیل که در بازار آخر سال جنب و جوش چندانی نیست و اغلب معاملات با حجم انبوه انجام نمی شوند، پس به دلیل ضعیف بودن میزان تقاضا، و سست بودن بازار، روند قیمت تیرآهن هم افزایشی نخواهد شد یا حتی اگر هم این گونه شود، مشتری چندانی برای آن نخواهد بود.

به گزارش یکی از خبرگزاری های مطرح داخلی، بر اساس آمار ارائه شده، میزان تولید شمش طی ١٠ ماهه گذشته در حدود ۱۹ درصد یا بیش تر، در مقایسه با زمان مشابه سال قبل رشد پیدا کرده و در پی آن نیز تولید مقاطع فولادی و از جمله تیرآهن دقیقا به میزان ۱۴ میلیون و ۲۵۸ هزار و ۲۲۷ تن تولید شده است.

طبق این گزارشات شرکت‌های تولید کننده تیرآهن کشور که از عمده ترین آن ها می توان به شرکت های فولاد مبارکه، و ذوب آهن اصفهان اشاره کرد، شرکت هایی هستند که میزان تولید تیرآهنشان نسبت به ١٠ ماه گذشته افزایش پیدا کرده و این افزایش تولید گاها بر قیمت محصولاتشان نیز تاثیر گذاشته است.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0