0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

محدودیت صادرات آهن آلات ایران با کاهش ارزش پول ملی

روند آتی بازار آهن آلات آسیای جنوبی چشم انتظار ایران است در حالی که کاهش ارزش پول این کشور، صادرات آن را محدود نموده است. صادرات ایران به دلیل کاهش فعالیت صادرکنندگان عمده این کشور، از هفته گذشته، به واسطه کاهش ارزش ریال در برابر دلار آمریکا، کاهش یافته است.

به گفته گزارشگر فولاد اسحاق جهانگیری، معاون رئیس جمهور ایران، روز سه ‌شنبه 10 آوریل عنوان نمود، دولت ارز تک نرخی و رسمی 42،000 ریالی برای دلار آمریکا را اجرایی خواهد کرد. نرخ تبدیل ریال به دلار، با 11 درصد کاهش نسبت به نرخ رسمی روز گذشته آن؛ کمتر از 60000 ریال در بازار داخلی معامله شد.

برخی از شرکت ‌های تجاری از ایران به متال بولتن گفته اند که نوسانات هیجانی نرخ ارز و عدم اطمینان به روند آتی آن، از جمله مهم ترین دلایل اصلی محدود شدن فروش صادرکنندگان عمده آهن آلات این کشور بوده است.

60 درصد از صادرکنندگان ایرانی در حال حاضر در وضیعت انتظار بسر برده و منتظر شفاف تر شدن وضعیت ارز هستند؛ 40 درصد باقی مانده هم هم چنان صادرات می کنند اما در حجم و سرعت قابل توجه و مقایسه نیستند…

عدم توفیق اروپا و آمریکا در توافق برای معافیت از تعرفه های بند ۲۳۲

اروپا در حال از دست دادن زمان برای رسیدن به توافقی با ایالات متحده در خصوص تعرفه های اعمالی بر آهن آلات و آلومینیوم می باشد. با این حال، هنوز درخواست مشخصی از سوی کاخ سفید برای امتیازات مورد نظر داده نشده است.

از ابتدای می آمریکا تصمیم خواهد گرفت که آیا اروپا را از تعرفه های مورد نظر به صورت دائم معاف کند یا خیر. اروپا معتقد است بایستی به صورت دائم و بدون قید و شرط از این تعرفه ها معاف شود و این اتحادیه هیچ محدودیتی را نمی پذیرد، چرا که این تعرفه ها در چهارچوب سازمان تجارت جهانی نیستند.

البته آمریکا در تحقیقات بند ۲۳۲ سازمان تجارت جهانی را به رسمیت نمی شناسد، زیرا طبق قانون، این سازمان در مواردی که بنا به ادعای واشنگتن امنیت ملی کشوری تحت تهدید قرار گیرد حق دخالت در امور تجاری را ندارد. آمریکا البته اعلام کرده باب مذاکرات باز است و اتحادیه اروپا می تواند پای میز حاضر شود. از این رو، مقامات اتحادیه در حال ترتیب دادن دیدارهایی با ترامپ می باشند.

اگر توافقی در این میان حاصل نشود، آنگاه باید منتظر انتشار لیست تعرفه های متقابل اروپا در سازمان تجارت جهانی باشیم که می تواند شروع جنگ تجاری باشد. چین هم به مانند اروپا، در حال تهیه شکایتی در این سازمان می باشد که بین یکسال تا ۱۵ ماه برای بررسی به زمان نیاز خواهد داشت.

قیمت آهن آلات

اما و اگرهای بازار آهن آلات چین در هفته آینده

در هفته ای که گذشت بازار آهن آلات چین شرایط نسبتا خوبی را سپری نمود و انتظارات فعالان بازار نسبت به روند آتی تقویت شد. بازارهای فیوچرز چین عملکرد خوبی داشتند و از موجودی انبارهای فولاد و سنگ آهن به شکل چشمگیری کاسته شد. در اواخر هفته اما شدت رشد قیمت آهن آلات کاهش یافت و بازار اکثر مقاطع فولادی به سمت ثبات رفت و سنگ آهن در روز آخر افت قابل توجهی را متحمل شد.

میانگین قیمت میلگرد در 25 شهر چین طی هفته قبل به 3980 یوان رسید که 80 یوان بیشتر از هفته منتهی به 13 آوریل می باشد. در حال حاضر موجودی انبارهای میلگرد کشور نزدیک به 8 میلیون تن می باشد که کاهش 631 هزار تنی را طی هفته ثبت نموده است. اگرچه در مقایسه با مدت مشابه سال قبل نزدیک به 38 درصد رشد را نشان می دهد. بسیاری از فعالان بازار هفته آتی را همراه با ثبات و یا کمی رشد برای میلگرد پیش بینی نموده اند.

میانگین بهای ورق گرم نیز در بازار داخلی چین با 74 یوان افزایش طی هفته گذشته به 4075 یوان به ازای هر تن رسید. موجودی انبارهای ورق گرم کشور در حدود 2 میلیون و 148 هزار تن می باشد که نسبت به هفته منتهی به 13 آوریل 62 هزار و 300 تن کاهش را نشان می دهد.

بهبود بازار ورق گرم چین

ورق گرم نسبت به محصولات ساختمانی از شرایط بهتری برخوردار است چرا که موجودی فعلی آن از موجودی سال گذشته کمتر می باشد. در خصوص ورق گرم نیز اکثر تحلیلگران هفته آینده را با ثبات و شاید قدری افزایش پیش بینی نموده اند.

با وجود برداشته شدن نسبی فشار از روی تجار و بهبود حجم خرید و فروش ها در بازار، شرایط روز جمعه نشان داد که بازار کمی به سکوت فرو رفته و از میزان بیادلات کاسته شده است. از این رو احتمال دارد که قیمت آهن آلات در بازار داخلی چین طی هفته پیش رو نوساناتی را تجربه نماید.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0