0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

وقتی دم خروس نمایان می شود

به گزارش شهر فولاد هفته گذشته بارها در خصوص قیمت های غیر واقعی دو محموله شمش کاوه و خوزستان و تاثیر آن بر محصولاتی از جمله قیمت لوله فولادی هشدار داده شد.و این که دخالت دستوری در هر بخشی از اقتصاد نه تنها مفید نیست بلکه مانند فنری می ماند که ممکن است تحت فشار جمع شود اما قطعا جایی آزاد شده و عواقب مخرب خود را نشان می دهد.

بعد از اعلام نرخ ثابت 4200 تومانی برای دلار و فشار به تولیدکنندگان مواد اولیه و شمش و… که مبنای فروش خود را با این نرخ محاسبه کنند و قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت لوله آهنی را بر این اساس اعلام نمایند، ظاهرا برخی کارخانه ها توافق نمودند که برای جلوگیری از افزایش بهای محصولات در بازار ، خود نیز از افزایش شوک آور قیمت لوله استیل و سایر محصولات اجتناب کنند و حتی چندین عرضه فولادی ( شمس،میلگرد، ورق و…) در بورس کالا نیز با همین مبنای قیمتی انجام شد که البته در مورد قیمت پایین عرضه های شمش گفته شد.
اما توافق و کنترل دستوری قیمت محصولات فولادی برای مثال قیمت لوله گالوانیزه همان طور که قابل پیش بینی هم بود، چند روز بیشتر دوام نیاورد و در هفته جاری میلگرد ذوب آهن اصفهان و البته قابل تامل از آن آهن اسفنجی با رقابت خریداران برای خرید مواجه شد و هر دو با قیمت رقابتی معامله شد!
قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان با حدود 50 تومان افزایش نسبت به قیمت پایه معامله شد و آهن اسفنجی که با قیمت پایه 1130 تومان عرضه شده بود با قیمت حدود 1190 تومان معامله شد.!

قیمت لوله
بد نیست مسئولان مربوطه و به خصوص مسئولان بورس توضیح دهند که چرا وقتی قرار است قیمت آهن اسفنجی بر مبنای 50% شمش فولاد خوزستان تعیین گردد و در حالی که هفته گذشته 30000 تن شمش خوزستان با قیمت پایه 2200 تومان! عرضه و معامله شد چگونه اجازه داده اند قیمت پایه آهن اسفنجی به جای 1100 تومان، 30 تومان بالاتر (1130تومان ) تعیین گردد؟!!!! (هر چند همان طور که قبلا اشاره شد ، قیمت 2200 تومانی شمش خوزستان در شرایط و با قیمت محصولات فولادی آن روز از جمله قیمت لوله فلزی بسیار پایین بود که ضمن اینکه منجر به قفل شدن بازار محصولات شد ، منافع آن هم فقط و فقط به یک تولیدکننده خاص رسید! )

باید پذیرفت که با وجود هر دخالتی ، در نهایت بازار مسیر خود را پیدا خواهد کرد که نمونه این را در معاملات هفته جاری بورس کالا به وضوح می توان دید.

وقتی آهن اسفنجی با قیمت حدود 1190 تومان معامله می شود و همگان از مصوبه ای که نسبت قیمت آن را با شمش مشخص می کند مطلعند هیچ برداشتی نمی توان کرد جز اینکه بهای معامله برمبنای فرآیند عرضه و تقاضا ، بهای واقعی آهن اسفنجی بوده و لاجرم ارزش واقعی شمش نیز حداقل 2380 تومان است…. نه 2200 تومان!
به جاست متولیان امر از فشار بی مورد به تولیدکنندگان و تعیین دستوری قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت لوله داربست اجتناب کنند که این کار همان گونه که در خصوص شمش خوزستان شاهد بودیم نتیجه ای جز انتقال منافع سهام داران یک شرکت بزرگ و به نوعی منافع ملی به جیب برخی اشخاص و شرکت خاص نخواهد داشت.
بازار همان گونه که در هیجان بی مورد قیمت لوله سیاه و سایر محصولات در اواخر فروردین ماه تعادل خود را پیدا کرد و قیمت ها پس از یک رشد بی وقفه یک مسیر اصلاحی در پیش گرفت و بر اساس مکانیزم خود نقطه تعادل را یافت، از این به بعد نیز در صورت عدم دخالت دستوری مسیر خود را خواهد یافت.
و البته تاکید می گردد ، تولیدکنندگان نیز نباید تسلیم فشارها و لابی ها شده و با عملکردهای شائبه برانگیز، بازار را چه در مسیر رشد و چه در مسیر اصلاح قیمتی دستخوش نوسان ها یا ایست های غیر عادی نمایند!
به نظر می رسد با توجه به معاملات صورت گرفته هفته جاری و در صورت عدم تنش های سیاسی یا اقتصادی، طی روزهای آتی شاهد محدوده قیمت میلگرد آجدار در حدود 2700 تا 2750 تومان، سبد قیمت تیرآهن سبک حدود 2900 تا 2950 تومان و سبد تیرآهن سنگین در حدود 3150 تومان باشیم.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0