0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

وقتی دم خروس نمایان می شود

به گزارش شهر فولاد هفته گذشته بارها در خصوص قیمت های غیر واقعی دو محموله شمش کاوه و خوزستان و تاثیر آن بر محصولاتی از جمله قیمت لوله فولادی هشدار داده شد.و این که دخالت دستوری در هر بخشی از اقتصاد نه تنها مفید نیست بلکه مانند فنری می ماند که ممکن است تحت فشار جمع شود اما قطعا جایی آزاد شده و عواقب مخرب خود را نشان می دهد.

بعد از اعلام نرخ ثابت ۴۲۰۰ تومانی برای دلار و فشار به تولیدکنندگان مواد اولیه و شمش و… که مبنای فروش خود را با این نرخ محاسبه کنند و قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت لوله آهنی را بر این اساس اعلام نمایند، ظاهرا برخی کارخانه ها توافق نمودند که برای جلوگیری از افزایش بهای محصولات در بازار ، خود نیز از افزایش شوک آور قیمت لوله استیل و سایر محصولات اجتناب کنند و حتی چندین عرضه فولادی ( شمس،میلگرد، ورق و…) در بورس کالا نیز با همین مبنای قیمتی انجام شد که البته در مورد قیمت پایین عرضه های شمش گفته شد.
اما توافق و کنترل دستوری قیمت محصولات فولادی برای مثال قیمت لوله گالوانیزه همان طور که قابل پیش بینی هم بود، چند روز بیشتر دوام نیاورد و در هفته جاری میلگرد ذوب آهن اصفهان و البته قابل تامل از آن آهن اسفنجی با رقابت خریداران برای خرید مواجه شد و هر دو با قیمت رقابتی معامله شد!
قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان با حدود ۵۰ تومان افزایش نسبت به قیمت پایه معامله شد و آهن اسفنجی که با قیمت پایه ۱۱۳۰ تومان عرضه شده بود با قیمت حدود ۱۱۹۰ تومان معامله شد.!

قیمت لوله
بد نیست مسئولان مربوطه و به خصوص مسئولان بورس توضیح دهند که چرا وقتی قرار است قیمت آهن اسفنجی بر مبنای ۵۰% شمش فولاد خوزستان تعیین گردد و در حالی که هفته گذشته ۳۰۰۰۰ تن شمش خوزستان با قیمت پایه ۲۲۰۰ تومان! عرضه و معامله شد چگونه اجازه داده اند قیمت پایه آهن اسفنجی به جای ۱۱۰۰ تومان، ۳۰ تومان بالاتر (۱۱۳۰تومان ) تعیین گردد؟!!!! (هر چند همان طور که قبلا اشاره شد ، قیمت ۲۲۰۰ تومانی شمش خوزستان در شرایط و با قیمت محصولات فولادی آن روز از جمله قیمت لوله فلزی بسیار پایین بود که ضمن اینکه منجر به قفل شدن بازار محصولات شد ، منافع آن هم فقط و فقط به یک تولیدکننده خاص رسید! )

باید پذیرفت که با وجود هر دخالتی ، در نهایت بازار مسیر خود را پیدا خواهد کرد که نمونه این را در معاملات هفته جاری بورس کالا به وضوح می توان دید.

وقتی آهن اسفنجی با قیمت حدود ۱۱۹۰ تومان معامله می شود و همگان از مصوبه ای که نسبت قیمت آن را با شمش مشخص می کند مطلعند هیچ برداشتی نمی توان کرد جز اینکه بهای معامله برمبنای فرآیند عرضه و تقاضا ، بهای واقعی آهن اسفنجی بوده و لاجرم ارزش واقعی شمش نیز حداقل ۲۳۸۰ تومان است…. نه ۲۲۰۰ تومان!
به جاست متولیان امر از فشار بی مورد به تولیدکنندگان و تعیین دستوری قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت لوله داربست اجتناب کنند که این کار همان گونه که در خصوص شمش خوزستان شاهد بودیم نتیجه ای جز انتقال منافع سهام داران یک شرکت بزرگ و به نوعی منافع ملی به جیب برخی اشخاص و شرکت خاص نخواهد داشت.
بازار همان گونه که در هیجان بی مورد قیمت لوله سیاه و سایر محصولات در اواخر فروردین ماه تعادل خود را پیدا کرد و قیمت ها پس از یک رشد بی وقفه یک مسیر اصلاحی در پیش گرفت و بر اساس مکانیزم خود نقطه تعادل را یافت، از این به بعد نیز در صورت عدم دخالت دستوری مسیر خود را خواهد یافت.
و البته تاکید می گردد ، تولیدکنندگان نیز نباید تسلیم فشارها و لابی ها شده و با عملکردهای شائبه برانگیز، بازار را چه در مسیر رشد و چه در مسیر اصلاح قیمتی دستخوش نوسان ها یا ایست های غیر عادی نمایند!
به نظر می رسد با توجه به معاملات صورت گرفته هفته جاری و در صورت عدم تنش های سیاسی یا اقتصادی، طی روزهای آتی شاهد محدوده قیمت میلگرد آجدار در حدود ۲۷۰۰ تا ۲۷۵۰ تومان، سبد قیمت تیرآهن سبک حدود ۲۹۰۰ تا ۲۹۵۰ تومان و سبد تیرآهن سنگین در حدود ۳۱۵۰ تومان باشیم.

۰
۰رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • ۵عالی بود
 • ۳خوب بود
 • ۲معمولی بود
 • ۱بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری