تأمین کننده کلیه مقاطع فولادی

خط ویژه 56-03135155

احتمال ۲ تغییر در عرضه های آتی بورس فلزات

تحلیل بورس آهن

دلایل ایجاد آرامش در بازار فولاد

مختصری از اوضاع فعلی بازار را در مقالات گذشته توضیح دادیم اگر به دنبال یک جمع بندی کلی از وضعیت فعلی بازار مقاطع باشیم شاید این دو بند کافی باشد. ایجاد آرامش نسبی در بازار سکه و ارز به دو دلیل: اول؛ رفع نگرانی از احتمال یک درگیری نظامی در منطقه ( همان طور که دو طرف ایران و آمریکا بر آن تاکید کردند) که اثر مستقیم کاهشی در این دو حوزه داشته است. دوم راه اندازی احتمالی بازار متشکل ارزی در چند روز آینده که احتمالا اثر مطلوبی در افزایش  ورود حجم دلار صادراتی به کشور خواهد داشت. ایجاد آرامش در بازار آهن آلات به عنوان یکی از توابع بازار ارز در پی کاهش قیمت در حوزه ارز نیز وجود دارد اما نکته مهم و اثر گذار این که شنیده های غیر رسمی از احتمال دو تغییر در عرضه های آتی بورس آهن (با توجه به افزایش نرخ دلار نیمایی) خبر می دهند.

اول؛ احتمال افزایش قیمت پایه شمش و مقاطع فلزی در عرضه های آتی نسبت به سطوح فعلی با توجه به افزایش نرخ دلار نیمایی (طبق مصوبه قبل نرخ میانگین عرضه شمش داخلی از حاصل ضرب نود درصد نرخ شمش Cis در نرخ دلار نیما به دست می آمد) اکنون با توجه به افزایش حدود هزار تومانی نرخ نیما ، به نظر می رسد افزایش نرخ پایه در روزهای آتی بعید نیست.

دوم؛ عدم الزام احتمالی اجرای بخش نامه های قبلی ستاد تنظیم بازار (که به صورت زیر نویس در کلیه عرضه ها ذکر می شد) برای تولید کنندگان شمش و میلگرد که محتوی آن الزام به عرضه هفتگی و مرتب این شرکت ها در بازار داخل بود.

حتما بخوانید :  شبهات موجود در عرضه های جدید بازار بورس در هفته جاری

تحلیل بازار آهن

اگر این دو مطلب صحت داشته باشد و در عرضه های آتی شاهد اجرای آن باشیم شاید بتوان آن را به معنای افزایش حجم صادرات آهن آلات دانست. هرچند که این شنیده ها هنوز توسط هیچ منبع رسمی تایید نشده است. فراموش نکنید هدف نهایی بازار متشکل ارزی نزدیک کردن نرخ دلار بازار و نرخ نیمایی به منظور افزایش حجم صادرات و افزایش حجم ورودی دلار صادراتی به کشور است.

در نهایت با توجه به اینکه روزهای پایانی اردیبهشت ماه را سپری می کنیم انتظار کلی این است که با ورود به خرداد ماه از شرایط رکود فعلی خارج شده و شاهد ورود تدریجی تقاضای فصل تابستان به بازار مقاطع باشیم. طبق روال همه ساله، انتظار می رود با پایان ماه مبارک شاهد بهبود نسبی وضع تقاضا باشیم.

شیرجه بازار به نرخ کف

معاملات روز یک شنبه بورس کالا، در واقع نشان دهنده نرخ موثر شمش مرغوب در دامنه قیمتی ۴۵۰۰ تا ۴۶۰۰ تومان ( با احتساب مالیات ارزش افزوده ) در بازار خارج از بورس کالا می باشد. در خصوص میلگرد با توجه به معاملات صورت گرفته شمش و با احتساب مارجین حداقل ۱۱ درصدی، مرز نرخ ۵ هزار تومان متصور خواهد بود، اما از آن جایی که فعلا با رکود مشهود تقاضای داخلی مواجه هستیم، و با توجه به دامنه دار بودن شنیده های نرخ داخلی و با در نظر گرفتن نرخ میلگرد آجدار معاملاتی کویر در بورس کالا؛ انتظار کف ۴۸۰۰ الی ۴۹۰۰ تومانی تا سقف ۵۰۰۰ الی نهایت ۵۱۰۰ تومانی ( با احتساب مالیات ارزش افزوده  ) برای بازار میلگرد به واقعیت نزدیک تر است.

حتما بخوانید :  شروع تمهیدات حمایتی اروپا و تاثیر بر قیمت آهن آلات

آخرین شنیده ها از بازار قوطی و پروفیل بر این واقعیت دیده می شود که در حالی که برخی مبادی معروف تر در حفظ ثبات نرخ اسمی محصول نهایی تولیدی خود بر مبنای ورق ضخامت ۲ میلی متر، حول و حوش ۷۳۰۰ تومان به ازای هر کیلو ( با احتساب مالیات ارزش افزوده ) اصرار دارند؛ شنیده ها از نرخ کف این حوزه در برخی از مبادی در خصوص این محصول، از شکست مرز مقاومتی ۷ هزار تومان و ورود به کانال ۶۹۰۰ تومان حکایت دارد. نرخ جذاب و عملیاتی روز یکشنبه بازار میلگرد آجدار، بنا بر شواهد و شنیده های موجود؛ ظاهرا و فعلا در کف ۴۸۵۰ الی ۴۹۰۰ تومانی شنیده می شود، هر چند که معاملات با وضعیت فعلی تقاضا، ضعیف و توافقی گزارش شده است.

با توجه به گزاره های بنیادین و منطقی موجود و با توجه به نرخ مواد اولیه تولید شامل قراضه آهن و شمش، به نظر می رسد که نرخ هایی پایین تر از نرخ های کف شنیده شده بازار: نقطه سر به سر و خط قرمز حوزه تولید صنایع داخلی فولاد کشور باشد؛ حتی به فرض این که اگر نرخ هایی پایین تر از این نرخ کف در بازار لمس گردد، نمی توان به پایداری آن خیلی امید بست.

نظرات شما عزیزان در خصوص بازار آهن به تحلیل هرچه بهتر ما از این بازار کمک شایانی خواهد نمود. خواهشمندیم با ارائه دیدگاه خود و امتیازدهی در ادامه این خبر ما را در خدمت رسانی بهتر یاری نمایید.

این مقاله چقدر برای شما مفید بود ؟

حتما بخوانید :  ارزیابی بازار ورق سیاه آسیا در هفته جاری

روی یک ستاره کلیک کنید تا امتیاز دهید!

میانگین ۲٫۴ / ۵٫ تعداد رای: ۱۰

اولین کسی باشید که این مقاله را رتبه بندی می کند

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button