0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

شروع هفته ای پر خبر

هفته گذشته همان طور که پیش بینی می شد منحنی قیمت مقاطع در بازار آهن آلات وارد فاز افزایشی شد و تقریبا 25 درصد از فاز کاهشی یک ماه گذشته را (حدود ۲۵۰ تومان) جبران کرد. ادامه این روند در هفته جدید به چند عامل بستگی دارد.

  • اول ؛ وضعیت جوی و آب و هوا و شدت سرما در مناطق مختلف و اثر آن بر حجم بارگیری ها و میزان تقاضا
   • نکته دوم ؛ این که تا پایان سال ۲۰۱۸ چند روز کاری بیشتر نمانده ( تقریبا از ۲۵ دسامبر تا اول ژانویه حدود یک هفته وقفه کاری در بازارهای جهانی است)
  • و سوم ؛ تعیین تکلیف عرضه های ذوب آهن ؛ احتمالا در هفته جاری

معمولا در آغاز سال جدید میلادی بازار جهانی نفت و آهن آلات با تقاضای بهتر و افزایش جزئی قیمت ها همراه است. به علاوه به طور سنتی هر سال با ورود به دی ماه بازار آهن آلات از شرایط بهتری برخوردار است. امیدواریم روزهای پیش رو ؛ روزهای پر بربار و پر برکتی برای بازار فولاد باشد. سه شنبه و چهارشنبه گذشته که بازار در آرامش نسبی بود در دو مقاله مختلف و با بررسی  منحنی های تکنیکال قیمتی ، احتمال بازگشت و جبران ۵۰ درصد فاز زیان را داده بودیم.

روز گذشته با اندکی نوسان، اکثر کارخانجات به مرز ۳۴۰۰ تومان نزدیک شدند. احتمالا امروز یا فردا مرز ۳۵۰۰ تومان قابل دستیابی است. نکته مهم همراهی بازار مصرف با این فاز افزایش است که ظاهرا تا این لحظه محقق نشده است و با فاصله از فاز افزایش عقب است. بازار شایعات در مورد پایه عرضه محصولات ذوبی رونق گرفته و ظاهرا عددی بین ۳۱۰۰ الی ۳۴۰۰ برای عرضه محصولات جدید در نظر گرفته شده که هنوز قطعی نیست.

از طرفی بزرگ کردن سبدهای عرضه ذوبی هم یکی از گزینه های احتمالی است. امیدواریم که با مشخص شدن میزان عرضه و قیمت پایه بازار مقاطع در سه ماه پیش رو تا پایان سال به نوعی تعادل و بالانس احتمالی دست پیدا کند.

قیمت آهن در بازار

شنیده شد در میانه بازار پر التهاب روز گذشته در سمت مقاطع طویل فولادی؛ حوزه قوطی و پروفیل هم دستخوش تغییر قیمت شده است و چنانچه شنیدیم ظاهرا در برخی از مبادی این حوزه افزایش قیمت هایی بین ۵۰ تا ۱۵۰ تومان گزارش شده که گزارش دقیق تر این تغییرات به فردا موکول گردید.

همچنین حوزه ناودانی و نبشی هم از این هیجان مبری نمانده و شنیده ها از روند  افزایشی حدودا ۱۰۰ الی ۱۵۰ تومانی در برخی از مبادی این حوزه نسبت به روز گذشته و نهایتا بسته شدن زودهنگام فروش در این بازارها حکایت می کند.

به گفته برخی فعالان در حوزه قراضه آهن؛ نرخ ها در حوزه فعالیت آن ها افزایشی بوده است و از اطلاعیه گزارشگر فولاد بر اساس استناد به نرخ های اعلامی امروز نرخ باکس و استخراج شاخص کل کاهشی اظهار تعجب می نمایند. حداقل در پنج مرکز خرید قراضه آهن افزایشی اعلام شده اما در عین حال کاهش هم در برخی دیگری از مبادی کشور وجود داشته و این شاخص کل است که روند را کاهشی نشان می دهد و متاثر از نمونه آماری کوچکی از کل کشور است.

تغییر جهت بازار جهانی فولاد

بنا بر آخرین گزارش متال بولتن در روز جمعه؛ وضعیت بازار داخلی آهن آلات چین از اواخر هفته گذشته، به جهت کاهش سطح موجودی انبارها؛ و ترس از کاهش عرضه ها تغییر جهت داد …

موضوع جهت گیری بازار داخلی ایران از بازارهای بین المللی معمولا در زمانی صادق است که بازار ایران همچون دیگر کشورهای شرکت کننده در معاملات بین المللی، در جریانی روان و طبیعی به بازارهای جهانی متصل باشد، ( همانند مقطع کوتاهی از زمان در زمان پایبندی همه کشورها از جمله آمریکا به برجام) حال آن که تجربه نشان داده در شرایط تحریم این وضعیت برای بازار داخلی ایران؛ به خصوص با تدابیر تدافعی شرایط مقابله با تحریم ها؛ متاسفانه صادق نبوده است.

روشن است که پس از خروج یکجانبه  آمریکا از برجام؛ اتصال بسیاری از بازارهای ایران از جمله آهن آلات از نوسانات آنلاین و در جریان بازارهای بین المللی دنیا ( همانند شرایط حاکم قبل از برجام ) چه در جهت کاهش و چه در سمت افزایش؛ عملا قطع شده است؛ اما متاسفانه همچون الگوی رفتاری گذشته سرچشمه ها، در روند افزایشی این بازارها؛ عرضه کننده به نوعی تلاش می کند تا از پالس های مثبت به وجود آمده در هر گوشه از دنیا؛ و با چراغ سبزی که ناظرین بازار با سکوت و رها سازی بازار فراهم می کنند؛ موج سواری نماید.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری