0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

جبران عرضه روز دوشنبه بورس کالا

عرضه روز دوشنبه شمش؛ علی رغم فشار ناظر بورس در کاهش نرخ پایه؛ به نوعی با مهندسی عرضه اتاق فکر فولادسازان جبران شد. تقریبا دو هفته‌ای بود که از عرضه های فولادی بورس کالا اعم از میلگرد و تیرآهن خبری نبود؛ علت آن هم بنا بر شنیده ها اختلاف نظر بر سر کاهش نرخ پایه بود. بالاخره بعد از دو هفته موضوع کاهش نرخ پایه از سمت عرضه کننده روز دوشنبه پذیرفته شد اما همان طوری که قبلا هم به آن بارها اشاره شده است؛ اگر نظم عرضه های بورس کالا رعایت نشود به طوری که دست عرضه ‌کنندگان در زمان بندی ها باز باشد؛ توانایی و امکان مهندسی عرضه با توجه به سقف باز رقابت به راحتی برای عرضه ‌کنندگان میسر خواهد شد. در واقع پاشنه آشیل ایجاد رقابت هیجانی در بورس کالا؛ برخوردار نمودن حق بازارسازی فولادسازان در بورس کالا با امکان زمان بندی عرضه ها و اعطای امتیاز سقف رقابت باز در بورس کالا به آن ها، می باشد. چرا که با توجه به سابقه مهارت آن ها در کنترل و مهندسی عرضه های داخلی، حتی با نرخ های پایه پایین تر از حد معمول؛ تنظیم نرخ های معاملاتی با این ابزار برای آن ها به راحتی میسر می باشد.

اصرار و پافشاری ناظر بورس کالا در کاهش نرخ پایه بورس کالا و در مقایسه با نرخ های واقعی بازار؛ پایین تر از نقطه سربه سر زنجیره تامین بخش واقعا خصوصی؛ در صورت تحقق صرفا برای یک گروه خاص از حوزه نورد ایجاد رانت می کرد. زیرا خروجی این نوردکاران خریدار شمش اولا اکنون تا حد زیادی بدون کنترل است و دوم این که طبق تجربه معمولا بر اساس نرخ مواد اولیه بخش خصوصی تراز می شود که با قراضه ۳۰۰۰ تومانی حدود قیمت میلگرد ۴۲۰۰ تا ۴۴۰۰ دیده شده یا می شود .

در حال حاضر نه پافشاری ناظر بورس بر کاهش غیر متعارف نرخ پایه شمش بنا بر دلایل ذکر شده کار منطقی بود و نه امتناع از عرضه و خودسری فولاد سازان در جهت تلاش برای تصحیح و میزان نرخ پایه با مهندسی عرضه، کار به حقی در سایه قانون دیده می شود.

باشد که شاهد روزگاری باشیم که هم قانون گذاران ما در حوزه تخصصی کنترل بازار از تبحر لازم برخوردار باشند و هم هیچ نهادی جرات امتناع و خودسری در مواجه با قانون را پیدا نکند . در چند روز پیش رو با توجه به جو سیاسی موجود برخی نوسان سازی ها در بازار ارز و طلا و افزایش حباب در این دو حوزه بعید نیست. دقت کنید انس طلا افت کرده است و منطقی برای افزایش نیست. چنانچه دولت موفق به کنترل جو روانی شود از ۱۳ آبان به سلامت عبور خواهیم کرد‌. امیدواریم که چنین شود. هرگونه افزایش نرخ ارز بعد از این تاریخ ناشی از واقعیات اقتصاد ایران است و طبیعی است.

قیمت میلگرد

موج اخبار منفی در هفته آخر

هرچند که شروع هفته با اخبار منفی از نظر روانشناختی صحیح نیست اما با توجه به اهمیت موضوع و نزدیک شدن به تحریم نفتی ، و انفعال دستگاه دیپلماسی و تیم اقتصادی، لازم دیدیم توجه دوستان را به نکات ذیل جلب کنم. اول کاهش روز افزون قیمت جهانی نفت در آستانه هفته آخر که به نوعی بد شانسی را برای  بازار  نفت ایران تمام کرد. کاهش قیمت جهانی نفت با توجه به کاهش احتمالی فروش نفت ایران به یک میلیون بشکه، رابطه عکس با قیمت دلار در داخل دارد.

دوم؛ جریان دانمارک و احتمال تیره شدن روابط دیپلماتیک با اروپا در آستانه گشایش کانال مالی جدید

سوم؛ افزایش فشار اسرائیل و آمریکا در دو هفته اخیر شاهد مدعی سفر اخیر نتانیاهو به عمان (شریک قدیمی و استراتژیک ایران در میان اعراب) و افرایش فشار پوپمئو بر سوئیفت برای قطع رابطه با ایران

چهارم؛ در میان این همه فشار خارجی ، طرح مساله افزایش نرخ سوخت در داخل

امیدواریم دستگاه دیپلماسی با ذکاوت در چند روز باقی مانده به حل سه مشکل سیاسی اهتمام ورزیده و موضوع را مدیریت کند.

دقت کنیم، هرگونه سیگنال منفی سیاسی در این چند روز باقی مانده موجب خروج دلالان و نوسانگیران ارزی از مخفی گاههایشان خواهد شد و تلاطمات ارزی را در پی خواهد داشت. و نکته آخر این که سعی کنیم  به زعم خودمان در این دو هفته آخر از طریق نوسانگیری موجب کاهش بیشتر ارزش پول ملی نشویم.

۰
۰رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • ۵عالی بود
 • ۳خوب بود
 • ۲معمولی بود
 • ۱بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری