3.4/5
10رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

بررسی بازار فولاد هفته نخست خرداد 98

در کل بازارهای داخلی هفته نخست خرداد ماه فولاد کشور در همه حوزه ها متاثر از 1 – ضعف مشهود تقاضا و 2- کاهش انگیزه فعالیت سفته‌ بازان در این حوزه و بالاخره 3- کاهش نرخ دلار حاشیه بازار و صرافی ها و 4- قرار گرفتن در ماه مبارک رمضان؛ توام با ثبات و در برخی از مبادی به طور نامحسوسی منفی دیده شد. در نخستین روز هفته شاخص میانگین قیمت روز میلگرد در بازار داخلی با رقم حدودی ۴۹۲۵ تومان به ازای هر کیلو ( با احتساب مالیات ارزش افزوده) بنا بر آخرین شنیده ‌های بازار، نسبت به آخرین شاخص ثبت شده در روز پنجشنبه هفته قبل؛ صرف نظر از یک تغییر جزئی، تقریبا ثابت برآورد گردید.

در روز یک شنبه با توجه به این که در دقایق پایانی روز؛ فروش ها در بیشتر مبادی متوقف گردید و برخی هم در دقایق پایانی بازار تغییر قیمت اعمال کردند انتشار شاخص میانگین قیمتهای شنیده شده بازار، که تقریبا تا اواسط روز؛ مشابه روز گذشته دیده شد؛ در این زمان خیلی کاربردی نبوده و به همین دلیل، فعالان بازار آهن ترجیح داده بعد از تعطیلات روز دوشنبه و بازگشایی بازار در روز سه ‌شنبه و مشخص شدن سمت و سوی شفاف ‌تر قیمت های بازار منتظر بمانند.

ذکر این نکته حائز اهمیت است که علی رغم اعلام توقف فروش در برخی از مبادی؛ در سمت رصد رفتار تقاضای داخلی؛ عکس العمل شتاب زده و هیجانی مشاهده نکردیم و خیزی برای خرید گزارش نشد؛ در واقع واکنش بازار تقاضا به تحرکات آخر وقت سمت عرضه، خیلی محسوس، همانند تحرکات اوایل یا اواسط اردیبهشت ماه، دیده نشد.

تحلیل بازار فولاد

در روز سه شنبه شاخص میانگین قیمت میلگرد آجدار در بازار داخلی با رقم حدودی ۴۹۲۵ تومان به ازای هر کیلو ( با احتساب مالیات ارزش افزوده) بنا بر آخرین شنیده ‌های بازار، نسبت به آخرین شاخص ثبت شده در روز یک شنبه؛ صرف نظر از یک تغییر جزئی، تقریبا ثابت برآورد گردید. در روز چهارشنبه نیز شاهد کاهش قیمت با دامنه های مختلف، در مبادی مختلف میلگرد بودیم. در مقالات گذشته در مورد رابطه خطی قیمت ارز با کلیه بازارها گفته بودیم. فعلا شاهد مقاومت نسبی محصولات ذوبی در کانال های قبلی هستیم.

شکستن مرزهای مقاومتی فعلی محصولات ذوبی

کانال ۴۸۰۰ برای میلگرد

کانال ۴۹۰۰ برای تیرآهن

کانال ۴۵۰۰ برای تیرآهن 16 و 4400 برای  تیرآهن 18

با اندکی تلورانس منوط به عرضه های جدید محصولات ذوبی در هفته آتی و کاهش احتمالی سقف رقابت (از عدد ۴۲۰۰) خواهد بود. توجه کنید که حجم عرضه های محصولات ذوبی به صورت هفتگی در حال کاهش و خریداران قدر محصولات ذوبی در حال بازگشت به گود معاملات هستند. هرچند این دو مطلب توجیهی برای افزایش حجم تقاضا و افزایش قیمت این محصولات نخواهد بود اما به نوعی گارانتی این محصولات در مقابل کاهش قیمت است.

موضوعی که نمی توانیم از آن بی تفاوت عبور کنیم، بحث افزایش قابل توجه نرخ حواله دلار نیمایی ( روز چهارشنبه ۱۱۲۰۰ تومان گزارش شده است) و افزایش قیمت شمش فولادی منطقه CIS ؛ ( روز چهارشنبه حدود ۴۳۵ دلار به ازای هر تن فوب گزارش شده است)؛ متاثر از افزایش نرخ سنگ آهن و خروج ترکیه از بازارهای هدف آسیایی است که باعث می شود تا روی کاغذ محاسباتی به شمش معادل حدود ۴۸۷۰ تومان به ازای هر کیلو با نرخ منطقه CIS و ۹۰ درصد محاسبه آن حدود ۴۳۸۰ تومان برسیم که با احتساب مالیات ارزش افزوده حدود ۴۷۷۰ تومان خواهد شد؛ این موضوع نشان دهنده آتش زیر خاکستر شرایط کنونی است و لذا نرخ شمش ۴۳۰۰ تومانی یا میلگرد آجدار ۴۷۰۰ الی ۴۸۰۰ تومانی معاملاتی این روزهای بورس کالا ( با احتساب مالیات ارزش افزوده )؛ بنا بر گزاره های بنیادین اثر گذار کنونی بر بازار داخلی براساس آخرین شیوه ‌نامه های تنظیم بازار؛ نرخ کف روز چهارشنبه بازار فولاد مناسب دیده شده؛ و این موضوع و این استدلال بر اساس آخرین شیوه نامه های دولتی تنظیم بازار؛ می تواند چراغ سبزی برای تسریع خرید مصرف کنندگان واقعی باشد که به امید کاهش بیشتر از خرید امتناع می کنند که در آن صورت امکان این که خیلی زود برای آن ها دیر شود وجود دارد؛ هر چند که در نهایت باز هم غیر قابل پیش بینی بودن بازارهای داخلی ایران؛ این روزها موضوعی بدیهی به شمار می رود.

با تمام این صحبت ها؛ تاکید ما همچنان بر این موضوع است که حوزه داخلی فولاد، مکان مناسبی برای سفته بازی و ورود افراد غیر حرفه ‌ای و غیر مرتبط با این حرفه نیست و لذا هرگونه دپوی مازاد بر نیاز و خارج از قاعده و عدم توجه به متوازن نگه داشتن سطح دپوی منطقی ورود و خروج انبارها؛ در نهایت محکوم به ضرر و زیان خواهد شد، همان طوری که تا به امروز این گونه دیده شده است.

نظرات شما عزیزان در خصوص بازار آهن به تحلیل هرچه بهتر ما از این بازار کمک شایانی خواهد نمود. خواهشمندیم با ارائه دیدگاه خود و امتیازدهی در ادامه این خبر ما را در خدمت رسانی بهتر یاری نمایید.

3.4/5
10رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0