0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

تداوم ثبات در بازار فولاد همچنان دیده می شود

روز گذشته نیز به مانند روزهای قبل شاهد ثبات قیمت در اکثر مبادی اعم از قیمت میلگرد بودیم. بازار چشم انتظار حجم و نوع عرضه های تیرآهن و میلگرد شرکت های بزرگ فولادی ، برای روز امروز است. با این حال در دقایق پایانی روز گذشته شاهد افزایش های جسته و گریخته در برخی مبادی بودیم. دلیل این افزایش احتمالا ورود به آبان و افزایش جزئی قیمت ارز و سکه است. اما با توجه به عرضه های پیاپی ذوبی احتمالا تغییر کلی در قیمت تیرآهن و میلگرد منتفی است.

دلایل مهم امکان افزایش قیمت محصولات فولادی در روزهای آتی

1 _ تغییر قیمت دلار مبنای محاسباتی کالاها در بورس از ۴۲۰۰ به  ۸۶۸۷

2 _  به کف رسیدن قیمت ها و حتی پایین بودن قیمت ها از نرم معمولی آن و ضرر دهی کارخانجات

3 _ پایین بودن قیمت داخلی از قیمت های جهانی و اختلاف فاحش این دو

4 _ افزایش قیمت بنزین ‌

5 _ اجرای مرحله دوم تحریم ها و افزایش احتمالی قیمت دلار

خیمه سنگین عرضه ها در مواجه با تقاضای فعلی در بازار داخلی به قدری قابل توجه است که تلاش برای برخی نوسان گیری ها بعید به نظر می رسد دوام چندانی داشته باشد.

از نگاه فروشنده؛ برنده این بازار کسی است که با حفظ خونسردی و پرهیز از نوسان بی حساب تا حد امکان بتواند آدرس جمع کند.

از نگاه خریدار ؛ عاقل کسی است که بدون توجه به هیجان سازی ها در هر بازاری موجودی خود را تراز نگه داشته و ملاک اصلی او تنظیم تناسب ورودی به خروجی او باشد نه بیشتر و نه کمتر.

قیمت تیرآهن

در مورد عرضه های جاری بورس کالا

از قرار معلوم با کاهش حجم صادرات بازار هدف کارخانجات دولتی و خصولتی فولاد, بازار داخلی است. در حال حاضر میزان عرضه این کارخانجات افزون بر میزان تقاضا است. با ادامه روند فعلی و در صورتی که روزنه های صادراتی ایران به سبب مشکلات مالی محدودتر شود در چند ماه پیش رو بازار فولاد به حد اشباع می رسد.

1- عرضه شمش ارزان قیمت اهواز و سبدهای ۲۲۰ تنی ذوب آهن ادامه خواهد داشت.

2- این عرضه های ارزان ،کارخانجات تولید کننده شمش، تیرآهن و میلگرد خصوصی را به شدت تحت فشار خواهد گذاشت. این کارخانجات از لحاظ حجم تولید و قیمت تمام شده، توان رقابت با کارخانجات بزرگ دولتی و خصولتی را ندارند.

3- این فشار در مورد کارخانجات نورد تیرآهن (که هزینه نورد و استهلاک ماشین آلات آن ها به سبب گیربکس ها و غلطک های سنگین بیشتر است) بیشتر نمود می کند.

4- دقت کنید که سبدهای تیرآهن 16 و 18 و تیرآهن های سنگین ذوب با قیمت تمام شده زیر 4 هزار تومان  و بدون رقابت در بورس کالا به فروش می رسد. با این شرایط برای هیچ کارخانه نورد داخلی تولید تیرآهن ۱۶ الی ۲۷ مقرون به صرفه نیست.

5- سیاست جدید وزارت صمت و بورس کالا اگرچه به نفع مصرف کننده نهایی است اما در دراز مدت باعث حذف اجباری بسیاری از تولید کنندگان کوچک خواهد شد.

فعلا که به نظر می رسد در کش و قوس تغییر کرسی وزارت صمت؛ عرضه ها هم کمی با بی نظمی مواجه شده باشند؛ چرا که بر خلاف انتظار برنامه های عرضه بورس کالا؛ از عرضه های امروز، سه ‌شنبه اول آبان ماه فعلا خبری نیست؛ از طرفی یک عامل مهم در نوسان سازی های بازار یا به عبارت دیگر پاشنه آشیل بازارسازی ها همین عرضه های منظمی هستند که فولادسازان مکلف به رعایت آن شده اند که اگر به هر دلیلی این نظم مجددا دچار نابسامانی گردد؛ امکان برخی بازارسازی ها در خلاء تغییرات مدیریتی وزارت صمت؛ برای فولادسازان داخلی مجددا وجود خواهد داشت.

چه بسا برخی تغییر فازهای به وجود آمده روز گذشته بی ربط با این موضوع نبوده؛ و به نوعی تلاش هایی پشت پرده در شرف وقوع است تا از ریزش بیشتر بازار جلوگیری شود؛ موضوعی که فعلا از آن اخبار موثقی در دست نیست به طوری که به نظر می رسد تنها زمان درستی و یا رد این گمان را مشخص خواهد کرد.

داستان تکراری بنزین

همیشه و در دولت های قبلی دست کاری نرخ بنزین مصادف بوده است با ایجاد موج جدید تورم. اما این بار اعداد و ارقام کمی فرق می کند. آن چه از لابلای صحبت های مسئولین اقتصادی و کمیسیون های مجلس می توان دریافت. تلورانس قیمت جدید بین ۲ تا ۵ هزار تومان است. تاکید اکثر مسئولین اقتصادی، نزدیک کردن قیمت سوخت داخلی به قیمت فوب منطقه برای جلوگیری از قاچاق وحشتناک سوخت به خارج است.

اما آن چه که کمتر به آن دقت می شود وضعیت نامساعد معیشتی و درآمد مردم با توجه به افزایش نرخ ارز است که به هیچ وجه تاب و توان یک  شوک جدید قیمتی را ندارد. آن چه مربوط به حوزه  تخصصی ما یعنی فولاد  مربوط می شود، افزایش نرخ فرآورده های سوختی موجب افزایش هزینه های حمل و هزینه های سربار صنعت فولاد خواهد شد و اثر منفی بر این بازار خواهد داشت. آنچه مشخص است این است که افزایش نرخ فرآورده های نفتی در شرایط فعلی، وضعیت نامساعد بازار کسب و کار را به شدت وخیم تر خواهد کرد.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری