0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

اقدام FATF یا خارج شدن از لیست سیاه؟

موضوع FATF به مهم ترین اخبار روز تبدیل شده و  با چالش های متعددی مواجه است. طرحی که موافقان و مخالفان متعددی دارد کارشناسان اقتصادی اعتقاد دارند که وضعیت ارز کشور بهبود می یابد و موجب تسهیل وضعیت صادرات کشور خواهد شد این مورد به خودی خود روی قیمت بازار آهن آلات تاثیر گذار است.  هنوز برخی در مورد این برنامه دچار دوگانگی هستند. جلسات استماعی متعددی در شورای نگهبان در ارتباط با کنواسیون TF برگذار شده است. حسین قریبی دستیار وزیر امور خارجه ایران عنوان کرد که تاکنون 37 مورد از 41 بند برنامه اقدام FATF عملی شده است. وی افزود: در حدود 18 ماه تعداد 37 بند از برنامه اقدام FATF اجرایی شده است و این بندها کاملا فنی و با بخش هایی مثل سازمان های بیمه، وزارت اقتصاد کشور، گمرک، بانک ها از جمله بانک مرکزی، وزارت خارجه، کلیه نهادهای نظارتی و… در ارتباط است.

این لایحه روی قیمت بازار آهن و فولاد تاثیرگذار است؟

بعد از اینکه این لایحه در مجلس به تصویب نهایی رسید، کارشناسان اقتصادی به تحلیل تاثیر آن روی وضعیت اقتصادی کشور پرداختند. در نهایت این طرح پس از بحث و بررسی های لازم باید به تایید نهایی شورای نگهبان رسیده شود. ظاهرا اکثریت آرا به نفع این لایحه می باشد و مخالفتی در ارتباط با آن دیده نمی شود. پس از تایید نهایی، اقتصاد کشور دچار تغییرات قابل لمسی خواهد شد.

پیش بینی می شود صادرات کشور وارد مرحله جدیدی شود و مسیر برای تولیدکنندگان هموارتر گردد از طرفی موانع راه های ارتباطی مالی میان کشورها برطرف گردد. در صورتی که موانع موجود در بازار برطرف گردد، صادرات محصولات فولادی افزایش خواهد یافت. گفته می شود چیزی حدود 10 میلیون تن میزان مازاد کشور است. میزان صادرات محصولات مازاد کشور به ارتباطات مالی ایران با سایر کشورها، عوامل سیاسی، اقتصاد، تحریم های اعمال شده علیه ایران و… بستگی دارد. بنابراین با بررسی همه جانبه این لایحه، می توان گامی در جهت بهبود شرایط موجود برداشت.

لایحه FATF چطور روی صادرات تاثیرگذار خواهد بود؟

در نهایت این لایحه باید به تصویب شورای نگهبان برسد. اما در صورت انجام تعهدات توافق شده از سمت اروپا صادرات و قیمت بازار آهن آلات دچار تغییرات خواهد شد. بنابر تحریم هایی که اخیرا روی بازار صادرات ایران صورت گرفت، کشور با مشکلاتی مواجه شد و احتمال داده می شود که ایران با کاهش صادرات فولاد مواجه شود. ممکن است سهام شرکت های بزرگ فولادی و صادرکنندگان، کاهش یابد. بنابراین برای جلوگیری از روند کاهشی باید اقداماتی انجام داد.

بعد از برطرف کردن نیاز بازار داخلی، میزان محصولات مازاد برای صادرات آماده می شود. در سال گذشته حدود 8.5 میلیون تن محصول مازاد با کشورهای دیگر صادر شد. با توجه به افزایش ظرفیت های تولید این میزان در سال جاری به 10 میلیون تن خواهد رسید. در شش ماهه نخست سال جاری مشکلی در عرضه محصولات نداشته ایم اما در شش ماهه دوم ممکن است با توجه به عوامل سیاسی و اقتصادی با موانعی رو به شویم. در همین راستا بهتر است بخش صادرات کشور تا توسعه ببخشیم.

صادرات آهن آلات

مهلت تمدید 4 ماهه و فرصتی برای توسعه صادرات

کلیه اقدامات فنی اجرایی شد و گزارشی از عملکرد و اقدامات انجام شده به منظور بررسی کلی به انجمن ارزیابی FATF ارسال شده است. این برنامه به صورت کلی شامل 41 بند است که 37 مورد آن اجرایی شده و 4 مورد باقی مانده در خصوص اختیارات قوه مقننه و عملکرد آن است. مقامات تصمیم گرفتند که دو قانون از میان این چهار قانون باقی مانده را اصلاح کنند زیرا از نظر مقامات این دو قانون با اشکالاتی همراه بودند و نیاز به اصلاح داشتند.

به عنوان مثال یکی از آن ها قانون پول شویی بود و به منظور مبارزه و مقابله با  پول شویی این گونه مقرر شده بود که شخص خاطی به عنوان مجازات چیزی حدود یک چهارم مبلغ پول شویی را پرداخت کند. از جهتی مجازات مادی کفایت نمی کند و باید کیفری برای شخص خاطی در نظر گرفته شود بر همین اساس تصمیم گرفته شد که اصلاحاتی روی این قانون و نحوه مجازات شخص خاطی که به پول شویی اقدام کرده است، اعمال گردد.

مبارزه با تروریسم قانون دیگری بود که تصمیم گرفته شد اصلاحاتی بر روی آن اعمال گردد. در این خصوص نیز تصمیماتی گرفته شد تا  نواقص این قانون نیز رفع گردد و استانداردهایی روی آن پیاده سازی شود. از سوی دیگر ایران عضو چندین کنواسیون  بین المللی بود و بر اساس قانون اقدام FATF ، تنها باید به عضویت کنواسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم و کنواسیون پالرمو در می آمد. بر همین اساس 4 مورد مرتبط با قوه مقننه در زمان مقرر اجرا نشد و تنها 37 مورد از اقدام FATF در زمان مشخص شده اجرایی گردید. بر اساس جلسات صورت گرفته مهلتی برای اجرای 4 باند باقی مانده درخواست شد.

جلسات و نظرات مسئولین شورای نگهبان در خصوص اقدامات اخیر

سخنگوی شورای نگهبان این گونه عنوان کرد که در روز چهارشنبه گذشته جلسه ای با حضور معاون اول رییس جمهور، رئیس بانک مرکزی و وزیر امور خارجه برگذار شد. هدف از تشکیل این اجلاس، بررسی اجرای 4 بند باقی مانده از اقدام FATF مرتبط با قوه مقننه و بررسی موضوع ملحق شدن ایران به CFT یا همان کنواسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم بود. در این اجلاس عباسعلی کدخدایی و وزرا نظرات خود را در خصوص کنواسیون TF اعلام داشتند. بر اساس ارزیابی ها مسئولین به تمدید مهلت اجرای قانون گرایش داشتند. مدیر اجرایی انجمن فولاد ایران اظهار داشت این لایحه می تواند باعث تسهیل صادرات و تغییر در قیمت بازار آهن آلات شود.

آیا با اجرای برنامه اقدام FATF ، تحریم ها علیه ایران برداشته می شوند؟

دبیر اجرایی برنامه اقدام در خصوص وضعیت فعلی، این گونه عنوان کرد که ایران باید متعهد شود که هیچ گونه اقدامی در جهت تامین مالی تروریسم نداشته باشد و این عمل را اقدامی مجرمانه معرفی کند. بعد از اینکه این عمل غیر قانونی و مجرمانه اعلام شد انجمن هیچ صحبتی در خصوص اینکه چه گروه هایی مد نظرشان است نخواهند کرد. این عمل با هدف اطمینان از ساختار و قدرت ایران برای سرمایه گذاری است و حق مثتثنی کردن گرووه های خاصی را ندارند.

از طرفی اجرای این اقدامات تضمینی برای خروج ایران از لیست سیاه تحریم های موجود علیه کشور نیست و تنها موجب خواهد شد تا کشورها در شرایطی دوستانه تر وارد معامله و داد و ستدهای خود با ایران شوند. هدف نهایی ایران نیز از اجرای برنامه اقدام، انجام معاملات جهانی بیشتر، بهبود وضعیت بازار، بهبود وضعیت صادرات، مطلوب شدن قیمت بازار آهن آلات و سایر محصولات صادراتی و نهایتا جلب اطمینان کشورها است.

مهلت ایران برای اجرای قانون اقدام، تمدید شد

در هفته جاری جلساتی برگذار شد و در نهایت انجمن در خصوص  اجرای بند مقابله با تامین مالی تروریسم، حدود 4 ماه به کشور مهلت داد. بر اساس این بیانیه و توافقات انجام شده کشور حدود 4 ماه یعنی تا فوریه 2019 زمان دارد تا الزامات مربوط به برنامه اقدامFATF  و بند مقابله مالی تروریسم را به مرحله اجرایی در آورد بر همین اساس نیز تمامی اقدامات علیه ایران تا 4 ماه آینده به تعویق خواهد افتاد. انجمن FAT خواستار اجرای برنامه و منتظر اقدامات ایران نسبت به تعهدات خود است. در صورتی که اروپا به کلیه تعهدات خود وفا کند و همه چیز طبق توافقات انجام شود، میزان صادرات محصولات فولادی نیز افزایش خواهد یافت. افزایش صادرات موجب تغییر قیمت بازار آهن آلات خواهد شد.

37 بند از 41 بند برنامه اقدام، کاملا اجرایی شده است

سخنگوی وزارت خارجه این گونه عنوان کرد که باید از انگیزه، تفکرات و القائات سیاسی دوری و تنها به گزارشات فنی و اقدامات انجام گرفته توسط کشور بسنده کرد. بر اساس گزارش های فنی که از سوی ایران ارسال شده اکثر بندهای قانون به اجرا درآمده و تنها 4 بند از آن باقی مانده است که برای اجرای آن ها مهلت 4 ماهه تمدید شده  و ایران طی مراحل قانونی در صدد اجرای بندهای مالی می باشد.

به گفته وحید یعقوبی بر اساس ارزیابی های انجام شده وضعیت و قیمت بازار آهن آلات در نیمه نخست تقریبا وضعیت مطلوبی داشت اما در نیمه دوم شرایط به همین منوال نخواهد بود. روند کاهشی صادرات پیش بینی می شود که کاهش صادرات قطعا بر قیمت بازار آهن آلات داخلی و وضعیت تولیدکنندگان نیز تاثیرگذار خواهد بود. از سوی دیگر در صورتی که صادرات افزایش یابد تاثیر آن بر سهام شرکت های فولادی قابل چشم پوشی نیست همین امر متعاقبا روی قیمت بازا آهن آلات صادراتی نیز موثر است.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری