0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

افزایش نرخ بهره وری کارخانجات تولیدی آهن آلات در آمریکا

در حالی که دولت آمریکا نرخ تعرفه ای ۴۰ درصدی بر روی کالاهای وارداتی آهن آلات وضع نموده است، بر اساس آمار منتشره از سوی این کشور تولید فرآورده های خام فولادی از اواخر ماه جولای تاکنون روند صعودی داشته است. تولید آهن آلات آمریکا در هفته های پایانی ماه جولای به میزان ۲/۱ درصد رشد داشته و سطح تولیدات محصولات خام فولادی ۸/۱ میلیون اعلام شده است. از ابتدای سال جاری تا اواخر ماه جولای میزان تولید محصولات خام فولادی در کشور آمریکا ۵۳ میلیون تن ثبت شده است. در این میان نرخ بهره وری تولیدکنندگان آهن آلات این کشور در اواخر جولای به میزان ۳/۷۸ درصد بوده و نرخ بهره وری از ابتدای سال تا آخر ماه جولای نیز به میزان ۴/۷۶ درصد اعلام شده است.

میزان تولید این کارخانجات در مدت مشابه در سال گذشته ۷/۱ میلیون تن ثبت شده است. در این میان با وجود رشد سطح تولید کارخانجات آهن آلات در آمریکا و افزایش میزان بهره وری در کارخانجات تولیدی آن، کاهش سطح واردات محصولات فولادی به این کشور تقریبا بی اثر بوده است.

از سویی دیگر برخی کشورها مانند روسیه و اتحادیه اروپا نیز در جواب وضع تعرفه های ۴۰ درصدی بر روی کالاهای خود خاموش ننشسته و روسیه نیز برای کالای وارداتی آمریکا تعرفه ۴۰ درصدی را وضع نمود. وضع قانون تعرفه ۲۵ تا ۴۰ درصدی برروی کالاهای وارداتی آمریکا به روسیه از روز گذشته آغاز شده و در حال اجرایی شدن می باشد. البته در هفته اول ماه جولای نخست وزیر روسیه حکم دولتی مبنی بر وضع تعرفه های جدید را امضا نمود که تا یک ماه بعد از تاریخ این امضا، این حکم لازم الاجرا خواهد بود.

سهمیه تعرفه های وارداتی آمریکا برای دولت روسیه در ۲۳ ماه مارس شامل تعرفه ۲۵ درصدی بر روی محصولات فولادی و تعرفه ۱۰ درصدی بر روی آلومینیوم روسها بوده است.

قیمت آهن آلات

آغاز دوره دوم تحریم های اقتصادی و تجاری آمریکا بر علیه ایران

در این میان روسها نیز برروی کالاهای وارداتی آمریکا به روسیه مانند تجهیزات راهسازی، صنعت نفت و گاز، ماشین آلات تولید آهن و فیبرهای نوری تعرفه های خود را افزایش داده اند. وزیر توسعه اقتصادی روسیه نیز اعلام نمود که با ایجاد تعرفه بر روی کالاهای وارداتی، حجم تعرفه کالاهای آمریکایی در مرحله فعلی به میزان ۶/۸۷ میلیون دلار در سال خواهد شد.

از روز گذشته دوره ی دوم تحریم های اقتصادی آمریکا بر علیه ایران به صورت رسمی آغاز گردید و تحریم های نفتی نیز به زودی آغاز خواهد شد. در حالی که ایران طی سال های اخیر به عنوان صادر کننده مطرح محصولات فولادی مانند ورق گالوانیزه و شمش در بازار جهانی بوده است، اما آغاز تحریم ها ضربه مهلکی را بر پیکره صادرات محصولات فولادی وارد خواهد نمود. میزان یورو صادراتی حاصل از فروش محصولات فولادی به اروپا در سال ۲۰۱۶ به میزان ۱/۱ میلیون تن ثبت شده است که با وضع تعرفه وارداتی آنتی دامپینگ بر روی ورق گرم ایران از سوی اتحادیه اروپا میزان واردات این محصول در نیمه اول سال جاری میلادی به ۱۰۳ هزار تن کاهش یافت.

از نظر فعالان بازار ورود ایران به دوره دوم تحریم ها سبب خواهد شد که روابط تجاری ایران با سایر کشورهای جهان دچار محدودیت های جدی شده و بازار آهن آلات نیز از این امر مستثنی نخواهد بود. تبعات این تحریم ها بر پیکره صادرات محصولات فولادی در کشورمان را در طول زمان بایستی نظاره گر باشیم؛ اما پرواضح است که دیگر رونق گذشته را بازار صادراتی محصولاتی فولادی به خود نخواهد دید.

افزایش قیمت قراضه ژاپن و بی میلی کره جنوبی به خرید در هفته های جاری

قراضه ژاپن دیگر از سوی کره جنوبی خریدار ندارد. در سه هفته گذشته تاکنون هینودایی استیل کره جنوبی سفارش جدیدی برای خرید قراضه کره جنوبی ثبت نکرده است و دلیل آن هم تکمیل موجودی انبارهای آن و وجود تعداد زیادی قرارداد فعال در این زمینه ذکر شده است.

البته قیمت بالای قراضه ژاپن هم در این میان بر تصمیم کره ای ها بی تاثیر نبوده و با بالا رفتن قیمت قراضه صادراتی در اثر رشد بازار داخلی ژاپن، کره جنوبی را نسبت به خرید قراضه ژاپن بی میل کرده است. خبرهای اخیر حاکی از آن است که کره جنوبی محموله قراضه سنگین کلاس یک وارداتی از سوی آمریکا داشته است. قیمت قراضه کلاس یک وارداتی آمریکا به میزان ۲۴۹ دلار به ازای هر تن CFR اعلام شده است.

به گفته کارشناسان بازار این قیمت نسبت به قیمت اعلام شده ژاپنی ها بسیار پایین تر می باشد و همین امر دلیل برای عدم تمایل خرید کره ای ها از ژاپن و تمایل آنها به سمت آمریکا ذکر شده است. با وجود کاهش شدید ارزش لیر نسبت به دلار به ادامه رشد قیمت قراضه وارداتی ترکیه نمی توان چندان امیدوار بود. آخرین قیمت قراضه سنگین کلاس ۱ و ۲ با خلوص ۲۰ تا ۸۰ در ترکیه به میزان ۳۲۸ دلار به ازای هر تن CFR اعلام شده است که نسبت به قیمت قبلی درجمعه گذشته ۷۵ سنت رشد داشته است.

۰
۰رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • ۵عالی بود
 • ۳خوب بود
 • ۲معمولی بود
 • ۱بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری