4/5
1رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

سه خبر خوب برای صادر کنندگان

ظاهرا در روز دوشنبه هفته گذشته بخش خصوصی جلسه ای با فرهاد دژ پسند وزیر اقتصاد داشته است که خروجی آن اخبار خوبی برای صادر کنندگان آهن آلات است. اول؛ انجام واردات توسط صادر کنندگان به شرط ثبت در سامانه و دوم؛ برگزاری جلسه اصلاح بخشنامه پیمان سپاری ارزی تا پایان دی ماه

این جلسه متشکل از سه نماینده اصناف و بخش خصوصی، نماینده وزارت صمت، نماینده بانک مرکزی و رئیس کمسیون اقتصادی مجلس بوده است.

خبر سوم که منحصر به بخش فولاد است و به صورت  شنیداری و غیر رسمی در حال انتشار است: عدم التزام صادر کنندگان آهن آلات به عرضه محصولات در بورس کالا است که دو اثر جنبی دارد

اول این که بخشی از مازاد عرضه داخلی کاسته خواهد شد و دوم؛ این که انگیزه بیشتری برای صادر کننده ایجاد خواهد کرد. در صورت تایید رسمی خبر سوم و با عنایت به دو خبر صادراتی فوق، امیدواریم که چرخ صادرات، به خصوص صادرات بخش آهن آلات مجددا به حرکت در آید و شاهد بازگشت روزهای طلایی به بخش فولاد باشیم.

قیمت آهن آلات

بررسی دستورالعمل جدید در بازار

اخباری که در چند روز گذشته به صورت غیر رسمی و حدس و گمان در حال انتشار بود روزهای پایانی هفته گذشته به صورت رسمی توسط وزیر ابلاغ شد. محتوی این دستورالعمل حاوی دو نکته مهم است.

اول ؛ بزرگ تر شدن سبدهای عرضه ذوب آهن و حذف سبدهای زیر ۱۱۰ تن و افزایش سقف تا ۵ هزار تن

توضیح؛ البته در شرایط فعلی تقاضای بازار آهن آلات این دستورالعمل نه به معنای جهت گیری برای افزایش قیمت ها بلکه به معنای حرکت در جهت تسهیل صادرات است که در صورت موفقیت یکی از اثرات جنبی آن افرایش قیمت در بازار داخلی است. ظاهرا عرضه های کوچک محصولات ذوبی مشکلات بسیاری برای دفتر فروش و سیستم حسابداری ذوب آهن ایجاد کرده بود که با حذف عرضه های کوچک بخشی از این مشکلات مرتفع خواهد شد.

به علاوه لازمه فروش سبدهای ۵ هزار تنی، وجود صرفه اقتصادی برای خریداران است به این معنی که قیمت پایه این محصولات مثل سابق باید چیزی در حدود ۵ تا ۱۰ درصد با سبدهای ۲۲۰ تنی تفاوت  داشته باشد تا انگیزه لازم را برای خریداران ایجاد کند.

در صورتی که قیمت پایه برای همه خریداران واحد در نظر گرفته شده و حجم تقاضا بدون محدودیت باشد، این طرح نیز مشکلات جانبی فراوانی به دنبال خواهد داشت. (درمورد قیمت پایه مشغول تحقیق هستیم)

دوم؛ صادرات نامحدود: بدین معنا که صادر کنندگان محصولات دیگر الزامی به عرضه محصولات خود با قیمت های دستوری در بورس کالا نخواهند داشت.

نتیجه ؛ بازار آهن آلات ایران با مشکل جدی صادرات روبروست. محتوی این طرح در مجموع در جهت تسهیل فرآیند صادرات فولاد است،  حقیقت این است که بخش دولتی به سبب مشکلات ناشی از تحریم، در عودت وجوه صادراتی حاصل از فولاد با مشکل مواجه است و این دستورالعمل در واقع دعوت از بخش خصوصی برای ورود جدی به حوزه صادرات فولاد است. به علاوه این طرح در صورتی در بازار داخل تاثیر گذار خواهد بود که درهای صادرات مجددا باز شود.

فراموش نکنید؛ بازار فولاد با مشکل جدی مازاد عرضه مواجه است. از اواسط روز چهارشنبه و با اطلاع برخی از همکاران از عرضه های روز شنبه، موجی از هیجان خرید کاذب در برخی مبادی آغاز شد. در اقتصاد کلان رشد قیمت ها بر اساس رشد میزان تقاضا منطقی است (هرچند که شرکت های موفق در شرایط رشد تقاضا ، با ثابت نگه داشتن قیمت خود به دنبال افزایش فروش هستند تا افزایش قیمت)

دقت کنید که محموله های خریداری شده روز شنبه هم حداکثر به فاصله یک ماه باید در بازار به فروش برسد، آیا در شرایطی که تقاضای فولاد داخلی ثابت رو به کاهش است و مسیرهای صادراتی فعلا مسدود، افزایش قیمت پایه در بورس کالا منجر به تحریک بازار مصرف خواهد شد؟ بیم آن می رود که با تحریک مصنوعی بازار اندک خریداران واقعی هم دچار تردید شوند.

4/5
1رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری