مرکزآهن

خط ویژه 35155-031

تحلیل پارادوکس و دوگانگی در بازار فولاد

رفتار دوگانه بازار فولاد

بازار آهن آلات در چند روز اخیر متاثر از دو عامل کلی دچار پارادوکس و دوگانگی شده است. اول؛ کاهش شدید حجم تقاضای موثر به دلایل مختلف، از جمله سرمای دی ماه، کاهش حجم صادرات و رکود بخش مسکن و… دوم؛ افزایش دسته جمعی قیمت مواد اولیه، اعم از قراضه، شمش و… و به تبع آن افزایش قیمت محصول. از سوی دیگر با توجه به قول های متعدد مسئولین وزارت صمت و بانک مرکزی تا این لحظه هنوز گشایشی در مورد بحث ارزی صادرات، نحوه بازگشت ارز، نحوه ارزیابی قیمت شمش و مقاطع اعم از قیمت میلگرد توسط گمرک، بحث پیمان سپاری و مشکلات ایجاد شده در حوزه صادرات و… حاصل نشده است.

با شرایط پیش روی صنعت آهن آلات ، حداقل تا پایان سال نباید انتظار بازگشت رونق و روزهای طلایی (مثل تابستان ۹۷) به بازار آهن آلات را داشته باشیم. هر چند که نوسانات مقطعی که از خصوصیات بازار است بعید نیست.

نابسامانی بازار غیر رسمی تیرآهن ذوب آهن اصفهان در انبارها

تیرآهن ۱۴ ذوب آهن اصفهان با نرخی حول و حوش شاخه ای ۷۶۰،۰۰۰ هزارتومان معادل با کیلویی حدودا ۴۹۵۰ تومان روز گذشته هم افزایشی حدود شاخه ای ۱۰ هزار تومان را پشت سر گذاشت و این در حالی است که تیر آهن ۱۸ ذوبی حدود ۸۴۰،۰۰۰ تومان یا معادل کیلویی ۳۷۲۰ تومان رصد شد.

این اختلاف قیمت کیلویی حداقل ۱۲۰۰ تومان بین تیرآهن ۱۴ و ۱۸ و یا نوسانات عجیب و غریبی که گاها در سایزهای سنگین در بازار رخ می دهد؛ نشان از عمق نابسامانی در این بازار دارد.

حتما بخوانید :  پیش بینی روند تغییرات قیمت انواع ورق فولادی

به گمان ما کوچک شدن بی سابقه بازار مصرف داخلی و از طرفی انحصار در کانال های توزیعی این کالا در انشعابات بعد بورس کالا و سمت خریداران حرفه ای این محصول، یکی از مهمترین دلایل این نوسانات عجیب و غریب این کالا در بازار داخلی باشد.

قیمت آهن آلات

زمزمه مشکل جدی و تازه برای انبارها به خصوص آهن فروشان

هفته گذشته در جلسه استانی اصناف موضوعی مطرح شده که نشان از تنگ تر شدن حلقه نظارت بر انبارها دارد. چند وقت پیش شاهد بودیم که برخی تلاش ها صورت گرفت تا با الزامی نمودن ثبت کد ملی و کدپستی هنگام صدور بارنامه ها؛ از صدور بارنامه های با آدرس های غیر واقعی جلوگیری نمایند که به هر دلیل، تنها پس از چند روز عملیاتی شدن این الزام؛ مجددا اجرای این پروژه به تعویق افتاد.

همان طوری که چند روز پیش بنا بر برخی شنیده ها عنوان شد در جلسه استانی که با حضور روسای اتحادیه ها برگزار شده عنوان گردیده که

۱) مشخصات کلیه انبارها می بایست در سامانه جامع انبارها به ثبت برسد.

۲) به محض تخلیه کالا در انبار؛ مشخصات این کالای تخلیه شده می بایست در سامانه انبارها ثبت گردد.

۳) چنانچه اگر بازرسان مربوطه؛ کالایی را در انباری ‌کشف کنند که آمار تخلیه آن در این سامانه ثبت نشده باشد؛ احتکار به حساب آمده و با متخلف بنا بر قوانین کالای احتکار شده برخورد خواهد شد.

پیش از این آمار موجودی انبارها به صورت ماهیانه یا هفتگی از سوی انبارها به دفاتر اداره بازرگانی تسلیم می گردید: ظاهرا این الزام به ثبت آنلاین و بر خط هر محموله در زمان تخلیه تغییر پیدا کرده است.

حتما بخوانید :  قیمت میلگرد ارزیابی جهانی

قدر مسلم به مرور زمان اطلاعات بیشتری از این الزام جدید را خواهیم شنید؛ با توجه به این که بسیاری از مشکلات مالیاتی آهن فروشی ها هنوز حل نشده به طوری که یکی از مهم ترین نقطه ضعف های این قوانین؛ تحت عنوان “عدم به روز رسانی سقف حجمی فعالیت گروه دوم مالیاتی فعالان حقیقی متناسب با افزایش قیمت های دو برابری آهن آلات طی دو سال گذشته” پیش تر مورد بحث قرار گرفت. لذا به نظر می رسد که حلقه مشکلات آهن فروشان روز به روز در حال تنگ تر شدن و دامنه رکود و تعطیلی برخی واحدها با این وضعیت بیشتر و بیشتر خواهد شد.

این مقاله چقدر برای شما مفید بود ؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا امتیاز دهید!

میانگین / ۵٫ تعداد رای:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button