0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

اخبار ضد و نقیض در بازار فولاد کشور در روزهای جاری

علی رغم سکوت بازار در هفته جاری و ثبات قیمت اکثر محصولات فولادی و قیمت تیرآهن و میلگرد در بازار داخلی در روز گذشته اخبار ضد و نقیضی در بازار کشور مبنی بر تغییر نرخ تک نرخی دلار به گوش رسید که این اخبار ممکن است در روزهای آتی سیگنال های مختلفی را به بازار فولاد منتقل کند.

به گفته برخی منابع خبری هم چنین اخباری از گوشه و کنار به گوش می رسد که البته توام با بیم و امید است. جلسه غیر علنی روز یک شنبه مجلس نیز سبب شده است که شایعات قوت بیشتری بگیرد.

ولی نکته قابل توجه تمامی این حرف ها و حدیث های اخیر این است که نهایت یک شنبه آتی شاهد تغییراتی در بازار خواهیم بود.

برخی از فعالان بازار عقیده دارند که برنامه تک نرخی شدن ارزی دولت به دلیل مشکلات عدیده و حرکت خلاف جهت ترامپ کارآمدی خود را نداشته و قرار است مجددا به روال قبل بازگردیم.

برخی نیز عقیده دارند که بنا به اتفاقات اخیر در لبنان و عراق و نتایج انتخابات این دو کشور و هم چنین انتخابات ماه آتی ترکیه ایران قرار است نرمش هایی را نشان دهد.

و با تبادل امتیازات فارغ از هرگونه صحبت در زمینه موشکی، گفتگوهای جدیدی را از سر گیرد و جالب این است که تاثیرات این دو شایعه بر بازار تقریبا متضاد یک دیگر است.

قیمت تیرآهن اصفهان

تاثیر شایعات اخیر بر قیمت محصولات فولادی

باید منتظر ماند و دید در چند روز آینده چه اتفاقاتی رخ خواهد داد. اما در زمینه بازار آهن کشور و قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت تیرآهن و میلگرد تعدادی از خبرگان و کارشناسان بیان می کنند که قیمت های فعلی بازار برای فعالیت معامله گران مناسب بوده و بیان می کنند که در ادامه محتملا شاهد کمبود برخی محصولات خواهیم بود.

این افراد می گویند اگر صادرات تحرک بیشتری پیدا کند حضور فولادسازان در خارج از مرزها زمینه ساز این حرکت خواهد بود و اگر صادرات محدود شود و بازار نیز هم چنان به کندی حرکت کند فولادسازان از میزان تولید خود کاسته و لذا باز برخی اقلام ممکن است دچار کمبود عرضه شود.

البته ناگفته نماند که برخی از کارشناسان نیز بیان می کنند که محدودیت صادرات، رقابت منفی را در عرضه گسترش داده و سبب کاهش نامناسب و نامتعارف قیمت تیرآهن میلگرد و سایر محصولات خواهد شد که البته خود این نامتعارف بودن می تواند در بازه های زمانی مختلف جهش های قیمت تیرآهن و میلگرد و سایر محصولات را سبب گردد.

هم چنین به گفته برخی تحلیل گران بازار فولاد در روز گذشته با شروع طرح کنترل بازار ارز، بازار ارز و سکه هرچند به صورت ظاهری تحت کنترل است.

با شروع این طرح همان طور که پیش تر نیز ذکر شد باید منتظر تغییر جهت نقدینگی از این دو بازار به سوی بازارهای دیگر باشیم.

تغییرات قیمت مسکن

بازار در بخش مسکن و خودرو چه روندی خواهد داشت

هفته قبل هم در یک تحقیق میدانی آورده شد که بازار واحدهای کوچک 80 تا ۱۰۰ متری در استان به شدت داغ شده است و احتمال ورود سرمایه های سرگردان به بخش مسکن وجود دارد.

اما نوسان بخش مسکن در حد معاملات کوچک و بیشتر در حد رفع نیاز زوج های جوانی است که ظرف دو سال گذشته  و به سبب رکود بخش مسکن در خرید تعلل کرده اند و با اطمینان از عدم از کاهش بیشتر قیمت ها اقدام به خرید کرده اند.

البته شاید بخشی از نقدینگی سرگردان در این بخش جذب شود اما آمار دو هفته اخیر گویای مطالب دیگری است. به نظر می رسد که این دو هفته بره کشان شرکت های وارد کننده و تولید کننده خودرو است.

آمار پیش فروش های دو هفته این شرکت ها گویای جذب سرمایه های بسیاری در این بخش و افزایش شدید قیمت خودرو در دو هفته اخیر است. نمونه آن هجوم مردم برای خرید خودروی c3 ان هم با قیمتی بالا است.

به نظر می رسد  مسیر جدید هجوم نقدینگی بازار خودرو باشد. شواهد نشان می دهد که پس از هجوم مردم به یکی از بازار های کاذب دولت با تاخیر چند هفته ای و یا چند ماهه اقدام به ورود به این بخش از بازار خواهد کرد .

و سعی در کنترل این بخش خواهد نمود. و پس از آن این موج سرگردان و ویرانگر جهت خود را به سوی یکی دیگر از بازار های کاذب عوض خواهد کرد!

البته تا آن زمان بسیاری از این آب گل آلود صید خود را کرده اند. اما آن چه منطقی به نظر می رسد با وضع پیش رو باز هم با خروج سرمایه از بازار فولاد و رکود در این بخش و سرگردانی واحدهای تولیدکننده برای تعیین قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت تیرآهن اصفهان و میلگرد مواجه خواهیم بود.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0