1/5
1رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

مروری بر مشکلات بازار تیرآهن در هفته های اخیر

بازار تیرآهن همچنان بر مدار معیوب می گردد. شنیده ها حکایت دارد که عمده خریدهای چند هفته اخیر محصولات ذوب آهن توسط یکی از شرکت هایی انجام می شود که تامین کننده اصلی مواد اولیه این شرکت است. هرچند خریدهای انجام شده توسط این شرکت به صورت قانونی و بر اساس ضوابط است، اما این معامله دو سر سود باعث شده است رقم های پیشنهادی این شرکت برای خرید سبدهای بزرگ، قدرت رقابت و مانور را از دیگر خریداران به خصوص خریداران خرد سلب کند. همچنین فروش های مدت دار سبدهای بزرگ ارائه شده باعث کمبود محصول و بالتبع افزایش قیمت محصولات این شرکت شده است. انصاف این بود که در خلال فروش های ماهانه و مرتب این شرکت لااقل یک یا دو فروش نقدی گنجانده میشد تا بازار به حالت تعادل نسبی برسد. ادامه این سیاست های غلط باعث شده است تا قیمت تیرآهن 14 مرز روانی پنج هزار تومان را لمس کند.

بازار تیرآهن ذوبی در دو ماه اخیر، به همت خریداران قدر و به لطف عرضه های مدیریت شده و نحوه تحویل محصول و به روایتی تحت تاثیر مشکلات ناشی از تهیه مواد اولیه افزایش ۵۰۰ تومانی را تجربه کرده است. ظاهرا اعتراضات صنفی و جسته و گریخته، راه به جایی نبرده و قدرت لازم در جبهه مخالف افزایش را ندارد. به نظر می رسد سیاست گذار موافق کاهش فشار تنظیم بازار بر حوزه تیرآهن است. اکنون به نظر می رسد مرزهای روانی قیمت تیرآهن ذوبی (تیرآهن ۱۴ حدود ۵ هزار تومان، تیرآهن 18 حدود ۴۸۰۰ تومان و تیرآهن 16 با اختلاف کمتر) تصرف شده است، قیمت های فعلی رضایت ضمنی فروشنده و خریدار را در بردارد. افزایش بیش از سطوح فعلی در کوتاه مدت بعید به نظر می رسد.

بازار تیرآهن بر مدار معیوب

امید این است که با تغییرات مدیریتی انجام شده در روزهای گذشته، شاهد تغییر در نحوه فروش و انجام اصلاحات در روزهای پیش رو برای پاسخ گویی به نیاز بازار باشیم.

در حوزه میلگرد با چند اتفاق مهم مواجه هستیم.

 • اول؛ تغییرات مدیریتی در حوزه تنظبم بازار و احتمال کاهش فشار کنترلی
 • دوم؛ بحث کاهش یارانه های انرژی
 • سوم؛ نارضایتی ایجاد شده در فعالان این بخش از عملکرد حدود یک سال و نیم گذشته و اعمال فشار کنترلی بر حوزه میلگرد

هرچند در حوزه مصرف شاهد تغییرات خاصی نیستیم اما فراموش نکنید، به رغم انفجار تورمی در کلیه بخش ها قیمت میلگرد در دو سال اخیر تقریبا ثابت مانده است. با توجه به جمیع عوامل فوق و با توجه به شنیده های جسته و گریخته، و با توجه به افزایش فاصله میانگین قیمت سبد تیرآهن و میلگرد و با عنایت به مشکل بزرگ و اصلی مازاد قابل توجه تولید میلگرد باید دید بازار ساز نظر مساعدی در مورد کاهش فشار کنترلی در بازار میلگرد دارد یا خیر؟

متال بولتن : چین احتمال ایجاد آربیتراژ در خصوص ورق کلاف گرم وارداتی از روسیه و ایران را مورد بررسی قرار می دهد

بنا بر یافته ‌های فست ‌مارکت، چین؛ بزرگ ترین فولادساز جهان، احتمال ایجاد آربیتراژ متاثر از واردات ورق کلاف گرم از ایران و روسیه را مورد بررسی قرار می دهد. منابع بازار در روز چهارشنبه ۹ اکتبر عنوان کردند، واردات ورق کلاف گرم از روسیه و ایران به چین ممکن است به زودی به سبب پیشنهادات پایین به این کشور، چشم ‌انداز جذابی را برای خریداران چینی ایجاد نماید.

یک تاجر مستقر در شرق چین به فست ‌مارکت گزارش داد : “با توجه به این که تولیدکنندگان ورق کلاف گرم روسی، طی هفته جاری نرخ محصول نوردی خود را ۴۳۰ دلار به ازای هر تن با شرایط تحویل بنادر چین (cfr) پیشنهاد می ‌‌دادند، پنجره آربیتراژ به وجود آمده ممکن است، هنوز به اندازه کافی بزرگ نباشد.” یک تاجر واقع در شمال چین نیز ضمن تایید چنین پیشنهاداتی؛ عنوان نمود : دو هفته پیش، فروشندگان ایرانی چنین سطوح قیمتی را برای ورق کلاف گرم پیشنهاد می ‌دادند.

این پیشنهادات با در نظر گرفتن ۱۳ درصد مالیات ارزش افزوده و ۲ درصد عوارض ورودی، معادل با ۴۹۵ دلار به ازای هر تن خواهد بود. چنین محصولات مشابهی در چین معمولا ۲۰ تا ۵۰ یوان ( ۲.۸ تا ۶.۹۹ دلار) به ازای هر تن بالاتر از ورق کلاف گرم گرید Q234 تولید کارخانجات داخلی شرق چین، تحویل درب کارخانه با نرخ تقریبی ۳۵۹۰ تا ۳۶۰۰ یوان به ازای هر تن ( ۵۰۲ تا ۵۰۴ دلار؛ در تاریخ ۹ اکتبر)؛ ارائه می شوند.

یک تاجر از شرق چین عنوان کرد : ” اگر کارخانجات ایران و روسیه، چنین پیشنهادات قیمتی را همچنان پایین نگه دارند، این امکان وجود دارد که تولیدکنندگان چینی شروع به واردات ورق کلاف گرم از این کشورها نمایند. این تاجر ادامه داد “با این حال این پیشنهادات هنوز انقدر ارزان نشده ‌اند که با احتساب هزینه‌ های حمل و نقل؛ در بازار نقدی و تحویل فوری؛ برای خریداران چینی جذاب باشند. از سوی دیگر این خریداران هنوز نسبت به کیفیت کالاهای پیشنهادی ایران و روسیه اطمینان ندارند.”

1/5
1رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0