0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

کاهش فاصله میلگرد و تیرآهن در روزهای اخیر

به نظر می رسد پس از یک دوره چند ساله که قیمت تیرآهن ذوبی در کانال هایی پایین تر از میلگرد ذوبی در نوسان بود این فاصله کم کم رو به کاهش است، و بازار تیرآهن در حال بازگشت به روزهای طلایی است. روز چهارشنبه سبد تیرآهن و میلگرد ذوبی با حدود ۶۰۰ تومان افزایش نسبت به آخرین عرضه سبد تیرآهن و میلگرد ذوبی در اسفند به فروش رسید. (۳۶۵۰ در اسفند و ۴۲۵۰ در فروردین). سهم تیرآهن در سبدهای فروردین و اسفند حدود ۷۶ درصد می باشد. تمام شده سبد روز چهارشنبه با احتساب خواب ۴۵ روز و ارزش افزوده بیش از ۴۸۰۰ تومان است. منطق حکم می کند تا اردیبهشت ماه میانگین قیمت تیرآهن ۱۶ و ۱۸ (که اکنون در حدود ۴۵۰۰ است) به این عدد نزدیک شود. پس افزایش قیمت تیرآهن ها بعید به نظر نمی رسد.

همان طور که از اسفند ماه تذکر داده شد سهم میلگرد ذوبی به علت قراردادهای خوب صادراتی در سبدها رو به کاهش است. کف عرضه تیرآهن ذوبی در بازار داخل حدود ۵۰ هزار تن در ماه و کف عرضه مجموع میلگرد دیگر شرکت ها حدود ۲۸۵ هزار تن (نزدیک به شش برابر ) مشخص شده است. سهم تیرآهن ۱۴ در سبدها رو به کاهش و حجم تیرآهن ۱۶ و  ۱۸ رو به افزایش است. با استفاده از تجربه و هم چنین با استفاده از اطلاعات کسب شده از بازارچه های مرزی می توان دریافت که عمده تقاضای صادراتی تیرآهن روی سه محصول تیرآهن ۱۴ و  ۱۶ و  ۲۰ می باشد.

در صورتی که در عرضه های بعدی فروردین، چیدمان سبدها به همین ترتیب باشد، با فروش محصولات ارزان قیمت اسفند که در ماه جاری در حال تحویل است، به نظر می رسد از ماه بعد شاهد بهبود نسبی قیمت تیرآهن های ذوبی و کاهش فاصله آن با قیمت میلگرد باشیم.

قیمت تیرآهن

دو سیگنال کاهشی به بازار فولاد

 • اول؛ مهار بازار ارز
 • دوم ابلاغ دستورالعمل کف عرضه و مشروط نمودن صادرات به عرضه در بازار داخل در سال ۹8

همان طور که انتطار می رفت ؛ معاملات روز چهارشنبه با استقبال خوب و رقابت های آتشین همراه بود. هیجان چند روز اخیر بازار سکه و ارز، و هم چنین حجم پول زیاد موجود در بازار  (که از اواخر اسفند راکد بوده) موجب رقابت شدید روز چهارشنبه محصولات ذوبی شد اما طبق بخشنامه جدید، تولید کنندگان موظف به عرضه منظم و هفتگی (به میزان حجم صادرات) در بازار داخل هستند.

نکته قابل تامل این که آیا با افزایش عرضه ها در هفته های آتی شاهد حضور گرم و مداوم خریداران خواهیم بود یا نه؟

تاملی در حرکت حساب شده وزارت محترم صَمت

ابتدا صادرات محصولات فولادی، شامل محصولات میانی و نهایی توسط تُجار ممنوع اعلام شد، به طوری که تنها کانال صادراتی ممکن به صورت رسمی و یا توسط نمایندگان رسمی تولیدکنندگان مجاز اعلام گردید؛ در قدم بعدی و برای تکمیل این پازل استراتژیک و هدفمند به منظور تقلیل التهابات بازار داخلی فولاد به حداقل ممکن؛ اجازه صادرات فولادسازان و حوزه نورد، مشروط به اولویت عرضه با سهمیه مشخص هر واحد تولیدی شمش قوس یا محصول نهایی حاصل از مصرف این شمش در حوزه نورد؛ به بازار داخلی گردید که این راهکار در صورت درست اجرا شدن در واقع به معنای ختم التهابات کاذب بازار داخلی و افزایش کنترل بر آن با ابزار بورس کالا توسط دولت خواهد بود که به نظر می رسد گامی مثبت در جهت مقابله با رانت و بروز ناآرامی در بازار داخلی فولاد کشور باشد.

پیش تر باز بودن حفره امکان صادرات توسط تجار؛ اعمال کنترل بر روی این چرخه تعریف شده را با مشکل مواجه نموده بود و آن طور که باید این راهکار موثر نبود؛ اما به نظر می رسد با بسته شدن تمامی راه های فرار؛ تنها راه صادراتی ممکن، گردن نهادن به خواسته دولت و ملزم شدن به عرضه مکفی محصول تولیدی با سرچشمه شمش قوس در زنجیره تولید فولاد کشور؛ در بازار داخلی باشد.

اما از طرفی تجربه سال های گذشته هم نشان داده که افرادی که منافع آن ها با این استراتژی هم راستا نباشد؛ بیکار ننشسته و به طرق مختلف مقاومت از خود نشان داده ‌اند یا این که به نوعی مسیری میانبر پیدا کرده ‌اند؛ باید دید که واکنش این افراد در مواجه با این راهکار جدید در نهایت چگونه خواهد بود .

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری