0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

مروری بر مهم ترین وقایع بازار در هفته گذشته

به گفته گزارشگر فولاد از اواسط روز پنج شنبه تقاضای حوزه مقاطع طویل فولادی کمی بهبود پیدا کرد؛ به طوری که شاهد افزایش 10 الی 20 تومانی قیمت ها در برخی از مبادی این حوزه بودیم و از جمله مشهودترین تغییر قیمت ها می توان به تغییر قیمت میلگرد و تیرآهن اشاره کرد. به طور معمول اواخر هر ماه به جهت برخی پرداختی ها شامل حقوق و دستمزد و برخی سر رسیدهای بانکی؛ برخی از تولید کنندگان به جهت تلاش برای جمع ‌آوری نقدینگی، در اعلام قیمت میلگرد و سایر محصولات و لحاظ تخفیفات از ملاطفت بیشتری برخوردار می شوند و این رفتار تقریبا مدتی است که برای متعاملین بازار تقریبا شناخته ‌شده بوده و لذا یکی از دلایل افزایش نسبی تقاضا استفاده از این موقعیت در جهت خرید بوده است.

دلیل دیگر افزایش تقاضا را می توان از خبرهای ضد و نقیضی دید که از سمت حوزه ترابری مخابره می گردد. مدتی است که زمزمه احتمال شکل گیری مجدد اعتصابات رانندگان در صورت عدم تحقق وعده های داده شده به آن ها؛ در برخی از کانال های اطلاع رسانی حوزه فعالان این صنف به گوش می رسد؛ که در همین راستا هم مذاکرات فشرده ای بین مسئولان دولتی و نمایندگان این صنف در جریان است که از جمله مهم ترین اقدام صورت گرفته مسئولین در همین راستا، ممنوعیت دریافت مبالغی تحت عنوان بارگیری؛ خرج بنگاه؛ انعام و یا هرگونه وجه دیگری از رانندگان بوده است.

موضوع دیگر تأثیر گذار بر این بازار، نوسانات افزایشی حوزه دلار؛ طلا و سکه است که گویی خیال آرام گرفتن نداشته و با حرکت رفت و برگشت های نوسانی خود، التهاب بازار را همچنان مشتعل نگه داشته و سبب ایجاد تغییرات قیمت میلگرد و تیرآهن گردیده است.

قیمت میلگرد

حمایت ناظرین دولتی تنها کورسوی صنایع پایین دست

در این میان تنها کورسوی امید حوزه پایین ‌دست؛ حمایت ناظرین دولتی و دستورالعمل ها و یا گاها مصوباتی است که در عین حالی که امید چندانی به اجرایی شدن آن نیست؛ از سمت وزارت محترم صمت شنیده می شود. از جمله تازه‌ ترین اقدامات این وزارتخانه، الزام تولید کنندگان بزرگ فولاد به اولویت‌ قرار دادن تامین بازار داخلی نسبت به حوزه صادرات و افزایش عرضه ‌های داخلی بوده که متاسفانه و تا لحظه نگارش این گزارش، تغییرات محسوسی در سمت عرضه و از سمت تولیدکنندگان تاثیرگذار کشور دیده نشده است.

طبق اخبار واصله، جدیدترین و آخرین دستورالعملی که در جهت حمایت از مصرف کننده و جلوگیری از افزایش قیمت میلگرد و تیرآهن به صورت بی مهابا قرار است به تامین کنندگان بزرگ و تاثیرگذار حوزه فولاد ابلاغ گردد؛ ظاهرا با اعتراض انجمن تولیدکنندگان فولاد و استقبال سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی کشور مواجه شده که این موضوع به روشنی گوشه ای از کشمکش ها و اختلاف نظر بین زنجیره های پایین دست و تامین کنندگان بالا دستی در بازار کنونی را به تصویر می کشد.

درونمای بازار فولاد در هفته جاری وابسته به چیست ؟

آنچه که از پیرامون این دستورالعمل ها و نقطه مقابل آن مقاومت عرضه ‌کنندگان دیده می شود؛ بخشی از بدنه دولت به عنوان حمایت از حقوق مصرف ‌کننده و صنایع پایین‌ دستی در تلاش است تا مصرف ‌کننده حوزه فولاد با شاخص دلار بازار آزاد قربانی این بازارسازی ها و قیمت های نامتعارف نشود؛ و این در حالی است که تولید کننده بالا دستی تلاش می کند تا حد ممکن از این خط مشی فاصله گرفته و از فاصله به وجود آمده از اختلاف قیمت مواد اولیه ای که حداقل 95 درصد آن به صورت ریالی از بازار داخلی تامین می شود؛ به نسبت هر چه نزدیک تر به دلار 8000 تومانی بازار ثانویه، از حاشیه سود بیشتری برخوردار گردد.

بدیهی است که دورنمای روند آتی بازار مقاطع طویل فولادی و تغییرات قیمت میلگرد و تیرآهن کاملا وابسته به تمکین فولادسازان تاثیرگذار بازار به دستورالعمل های صادره از سوی دولت و نحوه اجرای دقیق این دستورالعمل ها خواهد بود. از طرفی روشن است که در این میان؛ سمت و سوی دلار قاچاق در بازارهای زیر زمینی هم نقش موثری بر روند بازارهای کالایی و تحریک هیجانات سمت تقاضای بازار از جمله فولاد از گذشته تا کنون ایفا نموده یا می نماید.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری