0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

مروری بر بازار پر حاشیه قوطی پروفیل

روز گذشته برای کشف قیمت قوطی و پروفیل ؛ از برخی مبادی شنیدیم که حدود 50  تومان مینیمم دامنه نرخ محصولات خود را افزایش داده اند … برای کشف علت این موضوع بر آن شدیم تا جایی که ممکن است پیش برویم و از علت این مسئله اگاه شویم. شنیده شد که به دلیل عدم عرضه ‌های ورق کلاف گرم در بورس کالا؛ برخی از واسطه ‌های فعال در حوزه ورق ضخامت ۲ میلی متر؛ عرضه‌ های خود به برخی از نوردکاران قوطی و پروفیل را محدود کرده به طوری که از فروش زیر نرخ حدود ۵۰۰۰ هزار تومان به ازای هر کیلو امتناع می نمایند و نکته قابل تامل این که به دلیل محدودیت دسترسی به این کالا؛ با تحمیل شرایط فروش خواهان فروش این کالا در تناژهای بالا ( به طور مثال حداقل ۵۰۰ تن ) به حوزه نورد هستند. ظاهرا توان برخی از نوردکاران این حوزه ضعیف است به طوری که خرید یکپارچه این حجم از تناژ برای آنها با توجه به دامنه فروششان در شرایط فعلی به نوعی ریسک محسوب می شود.

گریزی به حوزه نورد قوطی و پروفیل

از طرفی نوردکار قوطی و پروفیل هم می داند که ریسک خرید با نرخ نامتعارف از واسطه به دلیل خواستگاه دولت با اتکاء به دستورالعمل تنظیم بازار فولاد؛ و توجه به دورنمای بازار بسیار بالاست، لذا از خرید پروفیل قوطی از واسطه در این تناژ امتناع می کند؛ نتیجه این شده است که تعدادی از تولیدکنندگان ضعیف قوطی و پروفیل با مشکل جدی تامین ورق ۲ میل مواجه شده اند و در انتظار عرضه ‌های بورس و به نوعی شکسته شدن تابوی انحصار فروشندگان ورق ۲ میلی متر از این بازار هستند.

گفتنی است پیش تر ها و زمانی که دلار پایین تر و تحریم های ثانویه آمریکا اعمال نشده بود؛ امکان واردات این کالا از بنادر شمالی ایران هم وجود داشت؛ به طوری که ورق کلاف گرم وارداتی روس یا قزاق، همواره یک رقیب جدی برای تولیدکننده ایرانی محسوب می گردید.

ولی اکنون گفته می شود که با شرایط فعلی و کاهش ارزش ریال، امکان واردات هم وجود نداشته و کانال دسترسی به مواد اولیه این حوزه به شدت محدود شده است؛ به طوری که چشم صنایع کوچک پایین دستی حالا و در شرایط فعلی به عرضه‌ های منظم و مکفی داخلی بورس کالا دوخته شده است …

قیمت پروفیل

نظر صنایع کوچک پایین دستی در خصوص بازار قوطی پروفیل

از برخی از آن ها سوال می کنیم که پس این حجم ورق های ارزان قیمت بورس کالا را چه کسانی خریداری نموده اند؛ پاسخ می شنویم که متأسفانه پیش از ابلاغ دستورالعمل تنظیم بازار فولاد؛ به دلیل نقطه ضعف هایی که در سمت عرضه‌ های بورس کالا وجود داشته است؛ اکثرا افرادی اقدام به خرید نموده ‌اند که خود تولیدکننده واقعی نبوده اند و حالا ما مجبور هستیم در شرایط فعلی مواد اولیه خود را که عمدتا ورق ضخامت ۲ میلی متر است را از این واسطه ها خریداری نماییم .

در ادامه شنیدیم که امیدوار هستند که با استمرار عرضه‌ های داخلی بورس و با توجه به دستورالعمل جدید تنظیم بازار فولاد؛ دست واسطه ها از بورس کوتاه شده تا بتوانند از عرضه ‌های این کالا سهم مستقیمی داشته باشند تا حداقل چرخ تولید آنها متوقف نگردد.

به هر دلیل شاهد بودیم که حجم زیادی از این کالا در بورس و در نیمه پنهان و تاریک بازار بین عده ‌ای توزیع گردید و افسوس که به هر طریق در خلاء نظارتی و به واسطه ضعف قوانین بورس کالا؛ این اتفاق در برهه ای از زمان رخ داد؛ اما نکته بعدی این که اکنون به چه دلیل یا دلایلی اسامی این افراد جزو اسرار نگو شده به طوری که حتی نهادهای نظارتی هم قادر نیستند پرده از اسرار این سر نگو بردارند ؟!

منطقی ترین راه در جهت بهبود بازار قوطی پروفیل

و نکته بعدی این که درمان این درد صدور مجوز افزایش رسمی قیمت ها از سرچشمه و با نرخی گران است یا شناسایی این افراد ؟ تولیدکننده خصولتی می گوید دولت مجوز دهد تا کالای تولیدی من از پایه و به طور رسمی گران شود تا دست رانتخوار کوتاه گردد؛ در این صورت سوالی که مطرح می گردد این خواهد بود که از منظر رانت به وجود آمده چه جیب واسطه ، چه جیب تولیدکننده اولیه؛ در هر صورت برای مصرف کننده نهایی چه فرقی خواهد کرد؛

مضاف بر این که با اعلام افزايش رسمی کالا با دلار ۸ هزار تومانی دو روز دیگر تمام صنایع زیر دستی و وابسته مثل خودرو ساز و قطعه ساز و تولیدکنندگان لوازم خانگی و … هم به طور رسمی خواستار افزایش قیمت های کالاهای برچسب خورده تولید خود می شوند در این صورت تکلیف مردم در مواجه با این گرانی های رسمیت داده شده چه خواهد شد ؟!

به نظر می رسد، از منظر رعایت حقوق مصرف ‌کننده نهایی و در شرایط اضطرار جنگی؛ منطقی ترین راه، پیاده سازی مکانیزمی که اولا کالای تولید داخلی منفصل از نرخ دلار گردد و دوم این که جلوی این رانت ها گرفته شود؛ خوشبختانه حدود 20 روزی است که در دستورالعمل جدید این راهکار پیاده‌ سازی شده است؛ اول این که با اعلام اسامی افراد شرکت کننده در بورس کالا دیگر نیمه پنهان و تاریکی وجود نخواهد داشت؛

دوم این که خریدار ناچار است همان نوردکار واقعی باشد و سوم اینکه نوردکار موظف است سه چهارم از کالای تولیدی خود را مجددا برای عرضه نهایی به مصرف‌کننده واقعی در بورس عرضه نماید . باید دید در روزهای آتی بازار چه روندی را در پیش خواهد گرفت.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری