5/5
1رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

آرام ترین پنج شنبه بازار پاییزی در بازار داخلی فولاد پس از التهابات ارزی

  • تنها طی ۲۰ روز بیش از ۶۰۰ تومان افزایش قیمت میلگرد آجدار یا رقمی حدود ۱۴ درصد افزایش قیمت تنها طی ۳ هفته

قسمتی از این التهاب یا در واقع اصلی ترین عامل تحریک بازار تقاضای سفته بازان جدا از هرگونه عامل اثرگذار؛ افزایش ۱۰۰۰ تومانی نرخ ارز بود که به نوعی نقدینگی ‌های سرگردان را تحریک کرد؛ البته پر واضح است که از جمله دلایل دیگر این افزایش قیمت، تلاش و خواست فولادسازان بزرگ در انتقال اثر افزایش قیمت های بازارهای صادراتی به بازار داخلی با مهندسی عرضه و نفوذ و تسلط آن ها در بورس کالا بوده است؛ چرا که قیمت شمش آهن صادراتی ایران در منطقه آسیایی طی هفته های اخیر پیوسته افزایشی بوده است؛ شمش صادراتی ایران از کف شنیده های ۳۳۰ دلار به ازای هر تن تا به امروز نزدیک به نرخ ۳۹۰ دلار را پشت سر گذاشته است.

نکته مهم این جاست که افزایش نرخ جهانی فولاد؛ بدون کمک التهابات به وجود آمده در سمت بازار ارز و نوسان ۱۰۰۰ تومانی این بازار؛ هیچگاه نمی توانست تحریک لازم برای تقاضای نقدینگی های سرگردان و شارژ بازار داخلی و کشف سطوح جدید قیمت های رقابتی در بورس کالا را فراهم آورد. در خوشبینانه ترین حالت با در نظر گرفتن دستورالعمل ها و راهکارهای حمایتی دولت از فولادسازان داخلی در خصوص مکانیزمی که این روزها در بورس کالا حکم فرماست؛ روند افزایش قیمت بدون التهاب ایجاد شده در بازار ارز حداقل تا دو ماه آینده ادامه پیدا می ‌کرد و هیچ گاه نمی توانست به این سرعت و در این بازه زمانی افزایش قیمت ۱۴ درصدی را رکورد بزند.

آرامش بازار فولاد

چشم انداز پیش رو در صورت ادامه کاهش نرخ ارز و حفظ ثبات ارزش پول ملی؛ با توجه به مازاد خریدهای صورت گرفته محصول نهایی میلگرد آجدار در زنجیره های پایینی توزیع و انبارها؛ کاملا مبهم دیده شده و باید دید که در ادامه روزهای باقی مانده این بازار در سال جاری؛ بازارساز فولاد چطور می ‌خواهد این سطوح قیمتی را حفظ نماید چرا که افزایش ۱۴ درصدی قیمت ها در یک بازه زمانی بسیار کوچک و فشرده؛ یعنی اختلاف قیمت قابل توجه برای برخی از فعالان زنجیره توزیع نسبت به نرخ خرید آن ها در نرخ کف؛ از این رو در شرایط رکود فرسایشی روزهای پیش رو و عدم توازن تقاضا و حجم کالای در صف عرضه؛ قدر مسلم زیر فروشی ها به سرعت پدیدار خواهند شد.

نخستین نشانه های عقب نشینی شمش در بازارهای آسیایی

برخی شنیده ها از بازار صادراتی شمش هم نشان از توقف روند افزایشی این بازارها و حتی عقب ‌نشینی ۵ دلاری بازار شمش CIS در نقطه اوج ۴۱۰ دلاری خود در روز جاری به ۴۰۵ دلار به ازای هر تن فوب دارد.

همچنین بنا بر آنچه که از گزارشات دو روز گذشته برخی رسانه های بین المللی رصد شد؛ ظاهرا پیشنهاد شمش صادراتی ۳۸۰ الی ۳۹۰ دلاری فولادسازان ایران هم نتوانسته است اقبالی در بازارهای هدف داشته باشد؛ حالا با این کاهش و عقب‌ گرد ۵ دلاری نرخ شمش پیشنهادی CIS یا عقب ‌نشینی جدی ترین رقیب ایران در بازارهای هدف؛ به نظر می رسد که فولادسازان ما نیز می بایست با پیشنهاد شمش ۳۸۰ الی ۳۹۰ دلاری خداحافظی نموده و به ناچار به سطوح پایین تر رجعت نمایند.

آخرین خبرها از بازار صادراتی شمش فولادی ایران

بازار شمش فولادی ایران در هفته گذشته و به واسطه کاهش دسترسی این محصول با شرایط تحویل ماه ژانویه، آرام بود.  علاوه بر این، چندین مشکل از جمله نوسان ارزش ریال و افزایش قیمت نفت باعث برخی نگرانی ‌ها در کشور شد. پیشنهادات اخیر شمش ایران در محدوده قیمتی ۳۸۰ الی ۳۹۰ دلار در هر تن فوب گزارش شده که در مقایسه با ۳۷۰ الی ۳۸۰ دلار به ازای هر تن فوب هفته قبل، افزایش قیمت را نشان می دهد. با این حال هیچ معاملات عمده ای شنیده نشد.

شمش صادراتی ایران به طور معمول و به دلیل تحریم های اقتصادی اعمال شده بر روی این کشور توسط ایالات متحده، باعث ایجاد پذیرش ریسک مضاعف گردیده و این موضوع محصول صادراتی این کشور را حداقل ۲۰ دلار به ازای هر تن ارزان تر از شمش مبادی دیگر نموده است؛ اما از آنجایی که تقاضا برای شمش ایران در آسیا با افزایش تقاضا از سمت چین در ماه های اخیر مواجه شده، عرضه کنندگان شمش ایرانی این شکاف موجود نرخ صادراتی در مقایسه با قیمت پیشنهادی رقبا را کاهش داده اند.

از سوی دیگر، فروش ایران به امارات متحده عربی محدود شده است. یک تولید کننده در امارات گفت: “در نیمه اول سال ۲۰۱۹ ، واردات شمش از ایران به دلیل تحریم ها [که توسط آمریکا اعمال شده] متوقف شد. از همین رو نوردکاران مجبور به خرید مواد اولیه مورد نیاز خود از CIS شده ‌اند.”

5/5
1رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0