0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

جهش بازار فولاد در روزهای پایانی هفته گذشته

بازار فولاد خصوصا قیمت میلگرد و تیرآهن در روزهای پایانی هفته گذشته متاثر از نوسانات ارز و اخبار سیاسی دستخوش افزایش شد. همان طور که قبلا هم گفتیم با توجه به عرضه های مداوم و کوچک  محصولات فولادی در بورس کالا رنج‌ مناسب نوسان در حوزه قیمت میلگرد حاصل از شمش القا ( به غیر از کارخانجات استان آذربایجان که معمولا فاصله قیمتی تا ۳۰۰ تومان با بقیه مبادی دارند) بین ۴۲۰۰ الی ۴۳۰۰ می باشد و با عبور از این مرز مجددا وارد فاز رکود می شویم. اما در بحث قیمت تیرآهن ذوبی، به دلیل صادرات خوب تیرآهن ها به خصوص تیرآهن ۱۴ به کشورهای همسایه به خصوص مرز زمینی افغانستان، در محموله های کوچک، شاهد تقاضای بهتری به نسبت میلگرد و در نتیجه قیمت های بالاتری مواجه هستیم.

بررسی بازار فولاد در بحث حمل و نقل

بارگیری ها از ذوب آهن و اکثر کارخانجات سطح استان در حال عادی سازی است. رقم افزایش کرایه حدود ۲۰ الی ۳۰درصد می باشد. هر چند این افزایش بدون مجوز و یا نامه وزارت در حال انجام است. در روز چهارشنبه هفته گذشته بارگیری ها به اکثر نقاط از جمله انبارهای تهران، و استان های شمالی و جنوبی انجام شده است. امید آن که با رسیدن محموله های ذوبی به مقاصد، روال بارگیری به حال عادی بازگردد. فعلا تنها معضل ظاهرا در استان یزد و مربوط به کارخانه های بافق و ابرکوه است. در کل در روز پنج شنبه شاهد بازاری آرام و با حداقل تلاطم و تغییرات بودیم.

موضوعی که مدتی است باعث نارضایتی برخی از خریداران گردیده ، بحث تاخیر در بارگیری و ارسال کالا در برخی از مبادی است که بنا بر گزارشات رسیده این پروسه در این مبادی کمی طولانی شده و گزارش هایی از سمت برخی فعالان داشتیم که برخی از آن ها حتی بیش از ۱۵ روز است که در انتظار تحویل کالاهای خریداری شده خود هستند و هنوز موفق نگردیده اند.

از سمت ترابری خبرها اما مثبت شنیده می شود؛ شنیدیم که کانال های ارتباطی مبادی نواحی مختلف کشور به خصوص مبادی جنوبی؛ که بیشتر با اختلال ترابری مواجه بودند؛ به تدریج در حال بهبود و روان تر شدن هستند که امید آن می رود این تاخیرهای به وجود آمده تا اوایل هفته جاری مرتفع گردد.

قیمت میلگرد آجدار

بررسی علت کنسلی عرضه های شمش دو تولیدکننده در روز شنبه

عنوان شد که شنیده شده عرضه های شمش فولادی روز شنبه به دلیل عدم تایید قیمت پایه توسط ناظر بورس کالا کنسل شده است. همچنین برخی گمانه زنی ها از همین دوستان مبتنی بر این موضوع است که احتمال می دهند ناظر بورس به کاهش قیمت های پایه اصرار داشته و این در حالی است که عرضه کنندگان به این خواسته رضایت نداده اند.

ابلاغ دستور العمل اخیر ستاد تنظیم بازار مبنی بر ملاک گرفته شدن نرخ پایه تطبیقی ( کاهشی – افزایشی ) به جای میانگین نرخ چهار عرضه آخر ( صرفا همواره افزایشی ) ؛ و همچنین کاهش فاصله میانگین نرخ رقابتی نسبت به نرخ پایه در یکی دو عرضه اخیر در بورس کالا یا به نوعی استقبال ضعیف یا عدم پذیرش تقاضا از ادامه رقابت های یک جانبه و به نفع عرضه کننده؛ دو عامل مهمی هستند که در کنار فروکش نمودن و تخلیه هیجان این روزهای بازار تقاضای فولاد؛ به نوعی این پیام را به ناظرین بازار مخابره می نماید که وقت آن رسیده است که بازی یکسر بُرد عرضه ‌کنندگان به دلیل وجود نقص یا ضعف فعلی حاکم بر قوانین بورس کالا؛ می بایست به وضعیت عادلانه تری در شرایطی برابر برای هر دو سوی معامله و قابل برگشت پذیر بودن نرخ های افزایش یافته پایه بورس کالا؛ تغییر موضع دهد.

تا چه پیش آید و نتیجه این کشمکش ها چه شود. امید است در هفته جاری شاهد بهبود عرضه های بورس کالا در حوزه فولاد و متعادل شدن قیمت میلگرد و سایر محصولات باشیم.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0