0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

آخرین تحرکات مثبت قبل از ماه مبارک رمضان

در روزهای گذشته هفته جاری نوسانات محدودی در بازار فولاد و قیمت پروفیل قوطی و میلگرد و سایر مقاطع طبق نوسانات نرخ شمش ایجاد گردید.

هم چنین با توجه به نزدیکی به ماه مبارک رمضان قیمت ها به سمت نزولی پیش رفته و به نظر می رسد تا روزهای آتی به ثبات خواهد رسید.

به گفته گزارشگر فولاد طی آخر وقت روز دوشنبه و با اطلاع از وضعیت بازار شمش و توقف نسبی روند کاهشی این حوزه؛ برخی از مبادی نورد اقدام به تجدید موجودی شمش نمودند.

از طرفی برخی از انبارهای میلگرد آجدار هم که طی چند روز گذشته در برابر خرید به واسطه حباب بی مورد به وجود آمده از جریانات اخیر خروج از برجام آمریکا و برخی جو سازی ها، مقاومت نموده بودند.

طی آخر وقت روز دوشنبه و سه شنبه؛ مجددا تجدید موجودی کردند، شدت این جریان اما به واسطه مصادف شدن با ماه مبارک رمضان به مراتب ضعیف تر از موج های قبلی دیده شد.

به طوری که با نزدیک شدن به ساعات پایانی روز کاری دوشنبه، قسمت عمده این تقاضای متوقف و پشت سد انتظار؛ تقریبا تخلیه شد.

تخلیه سد انتظار تقاضای پشت صف

به دلایل متعدد و از جمله کوچک شدن بازار مصرف مقاطع طویل فولادی طی سالیان اخیر؛ رفتار مستمر تقاضای بازار بیش از گذشته مواج بوده و سد انتظار تقاضای پشت صف؛ در محدوده های زمانی بسیار کوتاه مدت و تنها طی چند روز تخلیه می شود؛ به طوری که بلند ترین زمان پایداری تقاضای بازار طی سه سال اخیر بیش از 5 روز؛ پایدار نمانده است.

از نگاهی دیگر بی مناسبت نیست اگر تقاضاهای پشت سد انتظار برای کاهش بیشتر نرخ بازار مقاطع طویل فولادی از جمله قیمت پروفیل قوطی و تیرآهن و میلگرد به وضعیت کم آبی و حجم کل آب انباشته شده در پشت سد این روزهای کشور تشبیه شود.

بدیهی است که رفتار منطقی حوزه های نورد و شمش القایی در جذب یا دفع این جریان می تواند نقش تعیین کننده ای را در ادامه جذب تقاضای بازار ایفا نماید.

چرا که با وجود تخلیه نسبی قسمتی از حباب قیمت پروفیل قوطی و سایر مقاطع فولادی متاثر از جریانات اخیر برجامی، هنوز سطوح فعلی قیمت ها رضایت بخش نبوده و آن طور که باید توجیه منطقی برای جلب اعتماد به منظور دپوی مازاد ندارد.

قیمت پروفیل قوطی

نارضایتی مشهود مصرف کنندگان فولاد از روند بازار

به طوری که شاهد هستیم افزایش فزاینده قیمت های حوزه فولاد که شامل قیمت پروفیل قوطی و میلگرد و حتی قیمت ورق فولادی می باشد تنها از ابتدای سال 96 تا به امروز ( در خصوص قیمت میلگرد آجدار رقمی حدود 80 درصد)، صرف نظر از دلایل آن؛ آستانه صبر مصرف‌کنندگان این حوزه را لبریز و آکنده نموده است

به طوری که شاهد یک افزایش نارضایتی مشهود نسبی در سمت تقاضای این بازار و در این روزها هستیم؛ لذا درک این موضوع و همدردی با مصرف ‌کننده و هموطنان ما در شرایطی که فشار اقتصادی این روزها از چپ و راست به آنها تحمیل می شود.

شایسته است که بخش تولید داخلی فولاد با وجود همه مشکلاتی که با آن درگیر است، به جای توجه به درآمدزایی بیشتر به فکر مدارا با این مردم و پیشنهاد نرخ منطقی برای قیمت پروفیل قوطی و ورق فولادی و سایر محصولات مورد نیاز باشد؛

به هر حال جریان سینوسی تقاضای بازار هم نمی تواند به طور کامل برای مدت طولانی متوقف گردد، هر چند که شدت آن بسته به رفتار منطقی عرضه می تواند متغیر باشد

بیماری مزمن حوزه ساخت و ساز به بازار فولاد سرایت کرد

چرا که در حال حاضر و بنا بر شرایط موجود، انگیزه قوی برای دپوی بیش از نیاز انباری دیده نشده و خریدها به احتمال قوی و صرفا به تجدید حداقل های موجودی اکتفا نموده یا خواهد نمود.

در خلال این یک روز و نصف گذشته، تعداد انگشت شماری از مبادی هم کمی با تخفیفات بازی کرده به طوری که با بهبود نسبی تقاضا، کمی تخفیفات را کاهش و یا نرخ واقعی فروش را اندکی افزایش دادند.

در مجموع، حجم تقاضای کلی بازار مقاطع طویل فولادی ضعیف و بازار مصرف این کالا متاثر از حوزه مسکن و حال نزار حوزه ساخت و ساز به نوعی از یک بیماری مزمن رنج می برد؛

هنوز مجال ترمیم این بیماری برای دولت و در شرایط پسا برجامی به وجود نیامده بود که حالا با خروج آمریکا از برجام و سنگ اندازی های آن، به نظر می رسد که دولت مجددا درگیر مسائل کلان تری شده و این موضوع متاسفانه و به ناچار حداقل برای مدتی مجددا به حاشیه رانده خواهد شد.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0